Twój pies ziewa? Musisz mieć tego świadomość

Twój pies ziewa? Musisz mieć tego świadomość

Dlaczego nasz pies ziewa?
Dlaczego nasz pies ziewa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | AlexSashca
18.11.2022 21:24, aktualizacja: 18.11.2022 21:34

Nasi czworonożni przyjaciele często zaskakują nas swoim zachowaniem. Zdarza się, że nie do końca zdajemy sobie sprawę, co dokładnie oznaczają poszczególne zachowania psa czy kota. Niektóre z nich możemy jednak łatwo zinterpretować.

Zachowania naszych psiaków często sprawiają, że na twarzach pojawia się uśmiech. Z pewnością i dla naszych czworonożnych przyjaciół nasze gesty i sposób bycia nie zawsze stanowią oczywisty przekaz. Z tego też względu dobrze jest wiedzieć, jakich zachowań przy psach unikać, aby uniknąć niepotrzebnych emocji. Dowiemy się tego z poniższego wideo.

Skupmy się jednak teraz na tym, czym czasem zaskakują nas pupile. Czy aby na pewno wiemy, co sygnalizują przez poniższe zachowania?

Ziewający psiak wcale nie jest znudzony. To mówi coś zupełnie innego

Rzeczywiście, w niektórych sytuacjach ziewania u psa może oznaczać dokładnie to samo, co u człowieka - znudzenie. Jednak nie w każdym przypadku. Ziewanie u czworonoga może również być sygnałem, że zwierzak jest zestresowany np. obecnością nieznajomych ludzi czy innych zwierząt.

Podobnie sprawa wygląda z dyszeniem. W sytuacji, gdy mamy za sobą dłuższy spacer może ono oznaczać całkowicie normalne potrzeby psa, czyli konieczność schłodzenia się lub też zwyczajne zmęczenie.

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli psiak intensywnie dyszy siedząc w domu np. podczas nocy sylwestrowej, gdzie zewsząd słyszy huki fajerwerków. W tym przypadku dyszenie jest oznaką zestresowania.

Masz w domu kota? Może być bardziej rozmowny, niż ci się wydaje

Koty mogą nas zaskoczyć równie mocno, co psy. W przypadku tych czworonogów "gadanie" niestety nie jest dobrym sygnałem. Podczas gdy mruczenie oznacza zadowolenie, wycie i dźwięki, które mogą nam się kojarzyć z mówieniem, to sygnał, że nasz pupil jest mocno zestresowany, zezłoszczony, panikuje lub odczuwa ból. Jeżeli zatem słyszymy, że nasz kociak wydobywa z siebie podejrzane dźwięki, koniecznie sprawdźmy, co się z nim dzieje.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta