Twój pies przechyla głowę w ten sposób? To chce ci zakomunikować

Psy mają wiele charakterystycznych zachowań, które z pewnością zauważy ich właściciel. Jednym z nich jest przechylanie głowy w taki sposób, jakby czworonóg uważnie słuchał, co mamy my do powiedzenia. Jak sprawa wygląda w rzeczywistości?

Czy twój pies przechyla tak głowę?
Czy twój pies przechyla tak głowę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Mary H. Swift

03.11.2022 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zwierzaki, choć nie mówią, potrafią wiele zakomunikować gestami. Każdy właściciel pupila z pewnością miał kiedyś sytuację, w której psiak przechylał łepek na prawą lub na lewą stronę. Co dokładnie oznacza u psiaka takie zachowanie? Warto zdawać sobie z tego sprawę, by móc to wykorzystać w przyszłości?

Twój pies przechyla głowę? To dobry znak!

Jeżeli wydaje ci się, że pupil przechyla głowę, bo uważnie słucha, co mówisz - masz rację! Nie ma wątpliwości, że u czworonogów jest to oznaka uważności i analizowania tego, co mówimy lub robimy. Jeżeli psiak wykonuje ten gest, oznacza, że jest skupiony na tobie. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla tych miłośników zwierząt, którzy chcą lub są w trakcie trenowania swojego pupila.

Jeżeli zauważysz w trakcie szkolenia, że psiak przekręca głowę, masz pewność, że przetwarza informację i usiłuje zrozumieć, co do niego mówisz. Jeżeli zwrócimy na to uwagę, nasze treningi z psiakiem będą znacznie sprawniejsze.

Zwróć uwagę na te gesty

Rozluźniony, lekko otwarty pysk, merdanie ogonem, błysk w oczach - psy potrafią jasno zakomunikować radość. Warto też zwrócić uwagę na pozycję, w której nasz pupil unosi tylną część ciała w górę, a przednie łapy kładzie na ziemi. Jest to bowiem nie tylko oznaka radości, lecz także chęci do zabawy.

Kiedy natomiast pupil poczuje strach, jak z automatu przewróci się na grzbiet, odsłaniając brzuch - oznacza to, że pies jest uległy i podporządkuje się agresorowi. Innym sygnałem świadczącym o tym, że pies jest w stresie, jest podkulony ogon i przyciskanie ciała do ziemi. Na portalu petner.com przeczytamy, że najgorsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji, to... pogłaskać zlęknionego zwierzaka. Tym sposobem bowiem dajmy mu sygnał, że słusznie się boi.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (4)