FitnessUwaga - zapalenie pęcherza!

Uwaga - zapalenie pęcherza!

Cystitis, bo taką fachową nazwę ma zapalenie pęcherza moczowego, to nic przyjemnego. Wie o tym każda kobieta, która chociaż raz cierpiała na tę dolegliwość. Nieprzyjemne uczucie kłucia w okolicach podbrzusza, bolesne oddawanie moczu to objawy spowodowane infekcją.

Uwaga - zapalenie pęcherza!

Cystitis, bo taką fachową nazwę ma zapalenie pęcherza moczowego, to nic przyjemnego. Wie o tym każda kobieta, która chociaż raz cierpiała na tę dolegliwość. Nieprzyjemne uczucie kłucia w okolicach podbrzusza, bolesne oddawanie moczu to objawy spowodowane infekcją. W niektórych przypadkach mocz może być mętny, bądź zabarwiony krwią. Częściej też trzeba korzystać z toalety.

Kim jest winowajcą?

Infekcja zaczyna się od bakterii Escherichia coli. Jest to pałeczka okrężnicy. Bakteria ta, to najczęstsza przyczyna (aż 95% przypadków) Cystitis. Bakteria sama w sobie nie jest groźna. Większość ludzi ma ją w przewodzie pokarmowym i nic złego im się nie dzieje. Jednak, czasami, szczególnie u młodych kobiet, bakteria ta wędruje do dróg moczowych i wtedy problem gotowy. Innymi bakteriami, które mogą nam ‘dopomóc’ w bolesnych dolegliwościach naszego pęcherza są gronkowce i paciorkowce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Co sprzyja zapaleniu?

- przeziębienia
- przemarznięcia
- alergiczne reakcje na podpaski higieniczne
- używanie tamponów
- środki plemnikobójcze
- żele nawilżające
- złej jakości płyny do higieny intymnej
- ciąża
- klimakterium
- krążki domaciczne i spirale

Kiedy dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy zostaje zachwiana równowaga pomiędzy ilością bakterii w cewce moczowej, ich aktywnością, a siłami obronnymi twojego organizmu.

Dlaczego zapalenie pęcherza moczowego występuje częściej u kobiet?

Dzieje się tak, ponieważ mamy krótszą cewkę moczową, niż mężczyźni. Nasza cewka moczowa ma tylko od 4 do 5 centymetrów długości. A mężczyzn? Aż 18 do 24 cm!!! To spora różnica. Krótsza cewka moczowa ułatwia bakteriom dostęp do naszego pęcherza.

Co jest jeszcze ważne?

Sposób, w jaki używasz papieru toaletowego po zrobieniu siku. Prawidłowo powinno się wycierać od strony pochwy, ku odbytowi. W ten sposób nie przenosisz bakterii z odbytu do pochwy.

Ciekawostka

Choroba pęcherza nazywana jest też „Chorobą miodowego miesiąca”. Taką romantyczną nazwę przybrała ze względu na to, że występuje ona częściej u kobiet, które odbywają dużo stosunków seksualnych w krótkim czasie.

Jak się leczy?

Jeśli zachorujesz na zapalenie pęcherza pamiętaj, by chorobę wyleczyć do końca. Przyjmuj tyle antybiotyków ile przepisze ci lekarz. Cystitis często lubi wracać. Gdy raz zachorujesz, ryzyko, że choroba powróci jest większe. A ból ogromny, warto więc poświęcić trochę czasu i energii, by wyleczyć się do końca.

Gdy już zachorujesz…

Pij dużo wody i soku z borówek. Im więcej pijesz tym więcej bakterii wypłukujesz z pęcherza. Unikaj alkoholu i ostrych przypraw, by nie podrażnić, już i tak chorego pęcherza. Ubieraj się ciepło, by chronić pęcherz przed zimnem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)