FitnessUzdrawiająca kąpiel w źródłach termalnych

Uzdrawiająca kąpiel w źródłach termalnych

Uzdrawiająca kąpiel w źródłach termalnych
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
12.01.2017 17:40

Wody pochodzące z głębokich warstw skorupy ziemskiej od tysiącleci cieszą się popularnością, głównie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Kąpiel w basenie termalnym leczy różne schorzenia, zapobiega chorobom i jest okazją do wypoczynku. Wody termalne, pełne cennych biopierwiastków, znajdują się również w Polsce. Dlaczego warto z nich skorzystać?

O tym, że woda może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie, wiadomo nie od dziś. Człowiek w ok. 70 proc. składa się właśnie z wody; odwodniony organizm szybko staje się słaby i nie funkcjonuje tak, jak powinien.

Szczególny wpływ na zdrowie mają wody termalne, czyli głębinowe. Pochodzą one z bardzo głębokich warstw skorupy ziemskiej, często występują w sąsiedztwie wulkanów. Dzięki takiemu umiejscowieniu mają temperaturę wyższą niż przeciętne zbiorniki. Ich temperatura znacznie przekracza średnią roczną temperaturę powietrza w danej okolicy. W Polsce wodami termalnymi nazywa się zbiorniki, których temperatura jest większa niż 20 stopni. Gorące źródła wód termalnych nazywa się natomiast cieplicami.

Termy cieszyły się popularnością już w czasach starożytnych, zwłaszcza w Rzymie. Były to publiczne łaźnie, w skład których wchodziły m.in. baseny z ciepłą i gorącą wodą oraz łaźnie parowe. Termy w źródlaną wodę zaopatrywano akweduktami.

Naturalne dobrodziejstwo

Wody termalne są krystalicznie czyste i charakteryzują się bogatszym składem mineralnym, obejmującym szereg pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to m.in. żelazo, potas, mangan, krzem, magnez, siarka, chrom, lit, selen, wapń. Wszystkie te pierwiastki znakomicie wpływają na zdrowie i kondycję skóry.

Kąpiel w zmineralizowanej wodzie niesie ze sobą szereg korzyści – usprawnia pracę serca, podkręca metabolizm, stabilizuje tętno, obniża poziom stresu, reguluje gospodarkę hormonalną w organizmie, eliminuje bóle mięśniowe i stawów, pomaga pokonać bezsenność, stabilizuje system nerwowy, pomaga powrócić do zdrowia po operacjach oraz innych schorzeniach. Regularne kąpiele w basenach termalnych chronią nawet przed dolegliwościami wieku podeszłego, zwłaszcza przed chorobą Parkinsona i Alzheimera. Poza tym kąpiel w takiej wodzie to solidna dawka relaksu.

Korzyści dla ciała

Wody termalne znakomicie wpływają na skórę. Ujędrniają ją i wygładzają, np. redukując cellulit. Korzystnie wpływają także na cerę z problemami – tłustą, przesuszoną albo z trądzikiem. Sesje w termach mają działanie antyoksydacyjne, zapobiegają zatem atakom wolnych rodników, które są rakotwórcze i przyśpieszają starzenie się organizmu. Wody termalne regulują także poziom nawilżenia skóry, wyrównują jej koloryt, działają kojąco, usprawniają proces regeneracji i pomagają pozbyć się różnych skórnych schorzeń.

Przeznaczenie wody termalnej zależy od obecnych w niej pierwiastków i dolegliwości, którą chcemy wyleczyć. Przykładowo: wody solankowe redukują nadciśnienie, leczą choroby skóry i krążenia, a wody siarczkowo-fluorkowe są bardzo dobre w przypadku narażenia na stres czy nerwicy, leczą także choroby stawów, schorzenia ortopedyczne oraz choroby układu nerwowego.

Gdzie w Polsce do term?

Na dużą skalę wody termalne eksploatuje się np. na Islandii, we Francji, Nowej Zelandii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Na cały świat słynna jest francuska miejscowość Vichy, gdzie znajdują się duże pokłady wód termalnych, bogatych w sole mineralne i oligoelementy – pierwiastki, z których zbudowane jest ciało człowieka, występujące w ilości powyżej 0,01 proc. Wodę termalną Vichy wykorzystuje się przede wszystkim w dermatologii.

Również Polska może pochwalić się źródłami wód termalnych. Wody podziemne uznane za lecznicze w dużym nagromadzeniu występują m.in. w Sudetach i Kotlinie Kłodzkiej. W Górach Złotych funkcjonuje najstarsze w Polsce uzdrowisko Lądek-Zdrój, oferujące radonowe wody termalne. Już piętnastominutowa kąpiel w wodzie z radonem o temperaturze 28,6 stopni zwiększa przepływ krwi przez tkanki, zwłaszcza te niedokrwione.

Wody termalne występują także w Cieplicach, Ciechocinku, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Uniejowie, Mszczonowie, Zakopanem, Grudziądzu, Ustroniu itp. Na przykład wody termalne Podhala pochodzą z głębokości 1540-1620 metrów i mają temperaturę około 37 stopni, natomiast woda wypływająca z ziemi w Uniejowie ma aż 68 stopni. Kompleks wód termalnych znajduje się również w Tatrach słowackich, godzinę drogi od polskiej granicy.

Leczenie i zabawa

Ze względu na swoje właściwości wody termalne wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego, przynosząc ulgę w rozmaitych problemach skórnych i stanowiąc pomoc w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz mięśniowych. Sprzedawane są często jako dermokosmetyki, które najlepiej stosować w codziennej pielęgnacji – przywracają skórze odpowiednie pH, nawilżają, natłuszczają i wygładzają, eliminują zaczerwienienia, redukują obrzęki, poprawią wygląd skóry. Produkty tego typu pomogą także w wyleczeniu trądziku czy łuszczycy.

Najlepiej zatem razem z całą rodziną wybrać się do basenów termalnych, gdzie na każdego czeka wiele atrakcji, m.in. bicze wodne, fontanny, zjeżdżalnie, wodospady, gejzery itp. Dzięki wykorzystaniu zdrowotnych właściwości wód termalnych do celów rozrywkowych takie obiekty pozwalają na połączenie wypoczynku z kuracją sanatoryjną.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także