Dlaczego młodzi zakochani zachowują się inaczej niż pary z długoletnim stażem? Czemu niektórzy rozstają się bardzo szybko, a inni wytrzymują ze sobą przez długie lata? Związek dwojga ludzi nieuchronnie zmienia się wraz z upływem czasu. Odpowiedzialne za to są trzy składniki miłości: namiętność, intymność i zaangażowanie. Ich ilość różnie rozkłada się w poszczególnych etapach związku i decyduje o tym, jak wygląda Wasza relacja.
Dlaczego młodzi zakochani zachowują się inaczej niż pary z długoletnim stażem? Czemu niektórzy rozstają się bardzo szybko, a inni wytrzymują ze sobą przez długie lata? Związek dwojga ludzi nieuchronnie zmienia się wraz z upływem czasu. Odpowiedzialne za to są trzy składniki miłości: namiętność, intymność i zaangażowanie. Ich ilość różnie rozkłada się w poszczególnych etapach związku i decyduje o tym, jak wygląda Wasza relacja.
A jak jest z Twoim związkiem? Dowiedz się, w której fazie miłości jesteście.
Tekst: na podst. Bogdan Wojciszke „Psychologia miłości”/Adriana Klos
(akl/sr)
Składniki miłości
Związek składa się z trzech czynników. Są to:
Namiętność – bardzo intensywne uczucie, które każe nam na okrągło rozmyślać o partnerze. Czujemy silny pociąg od naszego obiektu westchnień, również erotyczny.
Intymność – występuje nie tylko w związkach, ale jest również ważnym komponentem przyjaźni. To chęć emocjonalnego przybliżania się do drugiej osoby, w tym opowiadania jej swoich sekretów i dzielenia się wrażeniami.
Zaangażowanie – dążenie do budowy trwałej relacji z drugą osobą. Partnerzy planują wspólną przyszłość i ciężko pracują na szczęście w związku.
Wszystkie trzy czynniki działają w różnym natężeniu w poszczególnych fazach związku. Gdy wiesz, jakie dominują w Twojej relacji, łatwo ustalisz Wasz etap związku i dowiesz się, jak pracować nad Waszym uczuciem.
Zakochanie
Dopiero się poznaliście i nie możecie „oderwać się od siebie”? Gdy nie jesteście razem, nie możesz przestać o nim myśleć? Prawdopodobnie jesteście w fazie zakochania. Na tym etapie między ludźmi dominuje silne uczucie namiętności.
Zakochanie jest bardzo intensywne, ale krótkotrwałe. Daje silne uczucie szczęścia. Mówi się też, że jest egoistyczne, ponieważ w tej fazie bardziej koncentrujesz się na swoich przeżyciach, a nie na samym partnerze, którego często zanadto idealizujesz.
Romantyczne początki
Jeśli Ty i Twój ukochany, pragniecie widzieć się ze sobą jak najczęściej, chcecie rozmawiać i spędzać razem dużo czasu, jesteście niewątpliwie na etapie romantycznych początków. W tej fazie, wraz z coraz częstszymi spotkaniami, wzrasta między Wami intymność.
Otwieracie się przed sobą nawzajem, pozwalacie się lepiej poznać. Wzrasta Wasze zaufanie do siebie. Zaczynacie uważać swój związek za ważny i niepowtarzalny.
Etap romantycznych początków, czyli kompilacja intymności i namiętności, jest równie krótkotrwały jak zakochanie. Partnerzy szybko angażują się i decydują się na budowę bardziej stabilnego związku, a ich miłość staje się w pełni dojrzała.
Związek kompletny
Jesteście razem od dłuższego czasu? Rozumiecie się bez słów? Być może rozważacie już nawet decyzję o zawarciu małżeństwa i założeniu rodziny? To może oznaczać, że jesteście w fazie związku kompletnego.
Miłość kompletna to najbardziej satysfakcjonujący etap relacji. Obecne są w nim wszystkie trzy składniki miłości: intymność, namiętność i zaangażowanie.
Niestety, w miarę upływu czasu coraz bardziej przyzwyczajacie się do siebie. Nie czujecie już palącej namiętności, a w sypialni zaczyna wiać nudą. Co zrobić, żeby faza związku kompletnego trwała jak najdłużej?
Jak zatrzymać związek kompletny?
Znawcy tematu tłumaczą, że utrzymanie tak pozytywnej relacji to efekt pracy obojga partnerów. Możecie różnymi sposobami podtrzymać namiętność w Waszym związku. Pomoże Wam w tym przede wszystkim poczucie humoru, niezależność i Wasza barwna osobowość, która pozostanie interesująca dla partnera.
Dbajcie o pomysłowość, odwagę i urozmaicenie w sferze seksualnej. Nie bójcie się rozmawiać o swoich fantazjach erotycznych. Równie ważna jest jednak pielęgnacja Waszej przyjaźni. Starajcie się rozwijać wspólne zainteresowania, róbcie coś razem.
Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, nie martwcie się: koniec namiętności nie oznacza końca związku. Teraz zostaniecie prawdziwymi przyjaciółmi.
Związek przyjacielski
Namiętność zawsze z czasem zanika między ludźmi, bo taka jest jej natura. Błędem jest wzajemne oskarżanie się o słabnięcie miłości romantycznej. Tak się dzieje zawsze, im dłużej trwa związek i małżeństwo. Zaakceptujcie ten fakt, a zaoszczędzicie sobie rozczarowania i pokusy szukania swojego szczęścia gdzie indziej. W końcu w związku przyjacielskim wciąż obecne są intymność i zaangażowanie.
Od tego etapu utrzymanie związku i osiąganie w nim satysfakcji zależy już w dużej mierze od celowych i świadomych działań Was obojga. Będziecie się musieli trochę postarać. Realizm w postrzeganiu rzeczywistości, zdrowy rozsądek oraz zamierzone ingerencje są niezbędne dla dalszego trwania związku. Na tym etapie musicie utrzymać wzajemne przywiązanie, wsparcie, intymność i zaufanie. Dlatego na pewno nie wolno Wam dopuszczać się zdrady, agresji, egoizmu czy nietolerancji.
Związek pusty i jego rozpad
Związek pusty pojawia się wtedy, kiedy między partnerami zanika intymność i pozostaje już tylko zaangażowanie, czyli chęć trwania nadal w relacji, na przykład dla dobra dzieci. Istnieje wiele pułapek, które mogą doprowadzić do takiego stanu. Taką pułapką jest między innymi próba unikania konfliktów, aby uzyskać spokój i poczucie wspólnego dobra.
Niestety, ten spokój i dobro są tylko pozorne. Taka strategia to szybka droga do pogorszenia się jakości Waszego związku. Unikając konfliktów, przestajecie szczerze komunikować swoje potrzeby, uczucia i niespełnienia, stopniowo oddalacie się od siebie. Tymczasem, bez intymności zaangażowanie w związku szybko zaniknie i utracicie motywację do bycia razem.
Różne reakcje na kryzys
Będąc w relacji z drugim człowiekiem, nie radzimy sobie często z otwartym wyrażaniem własnych potrzeb, uciekamy się do uników i manipulacji. Zaczynamy prowadzić gry i dystansować się, zamiast dążyć do otwartości, bliskości i intymności.
Pojawienie się kryzysu, choćby krótkotrwałego, w bliskim związku jest nieuchronne. W życiu każdej pary zdarzają się okazje do rozczarowań, problemów i konfliktów. Wszystko zależy jednak od Was samych, czyli od tego, jak zareagujecie na kryzys i trudności, pojawiające się w Waszym związku.
Jeśli zamiast dialogu i poszukiwania rozwiązań zaczniecie coraz bardziej zaniedbywać się wzajemnie, przestaniecie ze sobą rozmawiać, będziecie ignorować swoje potrzeby, to wkrótce zaczniecie żyć nie razem, lecz obok siebie, dryfując w przeciwnych kierunkach. Taka strategia unikania stworzy podatny grunt do zdrady, a nawet do rozpadu Waszego związku.
Tekst: na podst. Bogdan Wojciszke „Psychologia miłości”/Adriana Klos
Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta warszawskiego Ośrodka Rozwoju i Psychoterapii "Strefa Zmiany". Pomaga ludziom borykającym się z problemami depresji, lęków, z kryzysami w związkach, w relacjach z ludźmi, z syndromem DDA.
(akl/sr)