Blisko ludziW której fazie związku jesteś?

W której fazie związku jesteś?

W której fazie związku jesteś?

Dlaczego młodzi zakochani zachowują się inaczej niż pary z długoletnim stażem? Czemu niektórzy rozstają się bardzo szybko, a inni wytrzymują ze sobą przez długie lata? Związek dwojga ludzi nieuchronnie zmienia się wraz z upływem czasu. Odpowiedzialne za to są trzy składniki miłości: namiętność, intymność i zaangażowanie. Ich ilość różnie rozkłada się w poszczególnych etapach związku i decyduje o tym, jak wygląda Wasza relacja.

Dlaczego młodzi zakochani zachowują się inaczej niż pary z długoletnim stażem? Czemu niektórzy rozstają się bardzo szybko, a inni wytrzymują ze sobą przez długie lata? Związek dwojga ludzi nieuchronnie zmienia się wraz z upływem czasu. Odpowiedzialne za to są trzy składniki miłości: namiętność, intymność i zaangażowanie. Ich ilość różnie rozkłada się w poszczególnych etapach związku i decyduje o tym, jak wygląda Wasza relacja.

A jak jest z Twoim związkiem? Dowiedz się, w której fazie miłości jesteście.

Tekst: na podst. Bogdan Wojciszke „Psychologia miłości”/Adriana Klos

(akl/sr)

1 / 8

Składniki miłości

Obraz
© Thinkstockphotos

Związek składa się z trzech czynników. Są to:

Namiętność – bardzo intensywne uczucie, które każe nam na okrągło rozmyślać o partnerze. Czujemy silny pociąg od naszego obiektu westchnień, również erotyczny.

Intymność – występuje nie tylko w związkach, ale jest również ważnym komponentem przyjaźni. To chęć emocjonalnego przybliżania się do drugiej osoby, w tym opowiadania jej swoich sekretów i dzielenia się wrażeniami.

Zaangażowanie – dążenie do budowy trwałej relacji z drugą osobą. Partnerzy planują wspólną przyszłość i ciężko pracują na szczęście w związku.

Wszystkie trzy czynniki działają w różnym natężeniu w poszczególnych fazach związku. Gdy wiesz, jakie dominują w Twojej relacji, łatwo ustalisz Wasz etap związku i dowiesz się, jak pracować nad Waszym uczuciem.

2 / 8

Zakochanie

Obraz
© Thinkstockphotos

Dopiero się poznaliście i nie możecie „oderwać się od siebie”? Gdy nie jesteście razem, nie możesz przestać o nim myśleć? Prawdopodobnie jesteście w fazie zakochania. Na tym etapie między ludźmi dominuje silne uczucie namiętności.

Zakochanie jest bardzo intensywne, ale krótkotrwałe. Daje silne uczucie szczęścia. Mówi się też, że jest egoistyczne, ponieważ w tej fazie bardziej koncentrujesz się na swoich przeżyciach, a nie na samym partnerze, którego często zanadto idealizujesz.

3 / 8

Romantyczne początki

Obraz
© Thinkstockphotos

Jeśli Ty i Twój ukochany, pragniecie widzieć się ze sobą jak najczęściej, chcecie rozmawiać i spędzać razem dużo czasu, jesteście niewątpliwie na etapie romantycznych początków. W tej fazie, wraz z coraz częstszymi spotkaniami, wzrasta między Wami intymność.

Otwieracie się przed sobą nawzajem, pozwalacie się lepiej poznać. Wzrasta Wasze zaufanie do siebie. Zaczynacie uważać swój związek za ważny i niepowtarzalny.

Etap romantycznych początków, czyli kompilacja intymności i namiętności, jest równie krótkotrwały jak zakochanie. Partnerzy szybko angażują się i decydują się na budowę bardziej stabilnego związku, a ich miłość staje się w pełni dojrzała.

4 / 8

Związek kompletny

Obraz
© Thinkstockphotos

Jesteście razem od dłuższego czasu? Rozumiecie się bez słów? Być może rozważacie już nawet decyzję o zawarciu małżeństwa i założeniu rodziny? To może oznaczać, że jesteście w fazie związku kompletnego.

Miłość kompletna to najbardziej satysfakcjonujący etap relacji. Obecne są w nim wszystkie trzy składniki miłości: intymność, namiętność i zaangażowanie.

Niestety, w miarę upływu czasu coraz bardziej przyzwyczajacie się do siebie. Nie czujecie już palącej namiętności, a w sypialni zaczyna wiać nudą. Co zrobić, żeby faza związku kompletnego trwała jak najdłużej?

5 / 8

Jak zatrzymać związek kompletny?

Obraz
© Thinkstockphotos

Znawcy tematu tłumaczą, że utrzymanie tak pozytywnej relacji to efekt pracy obojga partnerów. Możecie różnymi sposobami podtrzymać namiętność w Waszym związku. Pomoże Wam w tym przede wszystkim poczucie humoru, niezależność i Wasza barwna osobowość, która pozostanie interesująca dla partnera.

Dbajcie o pomysłowość, odwagę i urozmaicenie w sferze seksualnej. Nie bójcie się rozmawiać o swoich fantazjach erotycznych. Równie ważna jest jednak pielęgnacja Waszej przyjaźni. Starajcie się rozwijać wspólne zainteresowania, róbcie coś razem.

Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, nie martwcie się: koniec namiętności nie oznacza końca związku. Teraz zostaniecie prawdziwymi przyjaciółmi.

6 / 8

Związek przyjacielski

Obraz
© Thinkstockphotos

Namiętność zawsze z czasem zanika między ludźmi, bo taka jest jej natura. Błędem jest wzajemne oskarżanie się o słabnięcie miłości romantycznej. Tak się dzieje zawsze, im dłużej trwa związek i małżeństwo. Zaakceptujcie ten fakt, a zaoszczędzicie sobie rozczarowania i pokusy szukania swojego szczęścia gdzie indziej. W końcu w związku przyjacielskim wciąż obecne są intymność i zaangażowanie.

Od tego etapu utrzymanie związku i osiąganie w nim satysfakcji zależy już w dużej mierze od celowych i świadomych działań Was obojga. Będziecie się musieli trochę postarać. Realizm w postrzeganiu rzeczywistości, zdrowy rozsądek oraz zamierzone ingerencje są niezbędne dla dalszego trwania związku. Na tym etapie musicie utrzymać wzajemne przywiązanie, wsparcie, intymność i zaufanie. Dlatego na pewno nie wolno Wam dopuszczać się zdrady, agresji, egoizmu czy nietolerancji.

7 / 8

Związek pusty i jego rozpad

Obraz
© Thinkstockphotos

Związek pusty pojawia się wtedy, kiedy między partnerami zanika intymność i pozostaje już tylko zaangażowanie, czyli chęć trwania nadal w relacji, na przykład dla dobra dzieci. Istnieje wiele pułapek, które mogą doprowadzić do takiego stanu. Taką pułapką jest między innymi próba unikania konfliktów, aby uzyskać spokój i poczucie wspólnego dobra.

Niestety, ten spokój i dobro są tylko pozorne. Taka strategia to szybka droga do pogorszenia się jakości Waszego związku. Unikając konfliktów, przestajecie szczerze komunikować swoje potrzeby, uczucia i niespełnienia, stopniowo oddalacie się od siebie. Tymczasem, bez intymności zaangażowanie w związku szybko zaniknie i utracicie motywację do bycia razem.

8 / 8

Różne reakcje na kryzys

Obraz
© Thinkstockphotos

Będąc w relacji z drugim człowiekiem, nie radzimy sobie często z otwartym wyrażaniem własnych potrzeb, uciekamy się do uników i manipulacji. Zaczynamy prowadzić gry i dystansować się, zamiast dążyć do otwartości, bliskości i intymności.

Pojawienie się kryzysu, choćby krótkotrwałego, w bliskim związku jest nieuchronne. W życiu każdej pary zdarzają się okazje do rozczarowań, problemów i konfliktów. Wszystko zależy jednak od Was samych, czyli od tego, jak zareagujecie na kryzys i trudności, pojawiające się w Waszym związku.

Jeśli zamiast dialogu i poszukiwania rozwiązań zaczniecie coraz bardziej zaniedbywać się wzajemnie, przestaniecie ze sobą rozmawiać, będziecie ignorować swoje potrzeby, to wkrótce zaczniecie żyć nie razem, lecz obok siebie, dryfując w przeciwnych kierunkach. Taka strategia unikania stworzy podatny grunt do zdrady, a nawet do rozpadu Waszego związku.

Tekst: na podst. Bogdan Wojciszke „Psychologia miłości”/Adriana Klos

Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta warszawskiego Ośrodka Rozwoju i Psychoterapii "Strefa Zmiany". Pomaga ludziom borykającym się z problemami depresji, lęków, z kryzysami w związkach, w relacjach z ludźmi, z syndromem DDA.

(akl/sr)

miłośćadriana kloszakochanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)