Blisko ludziWalczą o los kobiet w całym kraju. Poznaj afgańskie aktywistki

Walczą o los kobiet w całym kraju. Poznaj afgańskie aktywistki

Wsparcie dla afgańskich kobiet
Wsparcie dla afgańskich kobiet
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
19.08.2021 10:53

O dramatycznej sytuacji w Afganistanie mówi teraz cały świat. Wyrazy solidarności spływają do afgańskich kobiet, których sytuacja po przejęciu władzy przez talibów stała się szczególnie trudna. Jednak o swoją wolność i prawa walczą już od lat. Przybliżamy sylwetki wyjątkowo oddanych sprawie afgańskich aktywistek.

Kobiety mieszkające w Afganistanie, w obliczu ostatnich wydarzeń, tj. upadku rządu popieranego przez USA oraz objęcia władzy przez talibów, drżą na myśl o tym, co je czeka. Choć rzecznik bojowników zapewnia, że będą miały dostęp do edukacji i pracy, to Afganki nie wierzą w te propagandowe obietnice nauczone wydarzeniami lat 90. Kiedy w latach 1996-2001 panowały rządy talibów, kobiety nie mogły uczyć się i pracować. Wychodzić z domu mogły jedynie w towarzystwie męskiej eskorty, a za nieposłuszeństwo lub przewinienia wymierzane im były kary cielesne. Walka z takimi praktykami trwa już od lat. Prowadzą ją afgańskie aktywistki, których historie warto poznać. 

Jamila Afghani

Gdy miała 14 lat, podczas wojny radziecko-afgańskiej została postrzelona w głowę. W Pakistanie Jamila Afghani skończyła studia i rozpoczęła tam pracę w obozie dla uchodźców. Uczyła afgańskie uchodźczynie pisania i czytania. Powołała do życia fundację Noor Educational and Capacity Development Organization, która pomaga kobietom w dostępie do edukacji.

Pierwsza burmistrzyni Zarifa Ghafari 

Zarifa Ghafari studiowała w Indiach, gdzie zdobyła tytuł magistra ekonomii. O stanowisko burmistrza miasta Majdanszahr ubiegała się jako jedyna kobieta wraz z prawie 140 innymi kandydatami. Finalnie, nie mając nawet 30 lat, została pierwszą burmistrzynią w prowincji Wardak. Wielokrotnie padła ofiarą zamachu na swoje życie. O prawa kobiet walczyła m.in. poprzez założenie i prowadzenie organizacji, która ma na celu zadbać o niezależność finansową Afganek. 

Salima Mazari – gubernatorka z bronią w ręku 

Należy do mniejszości Hazarów prześladowanych przez talibów. Kilka lat obejmowała stanowisko gubernatorki dystryktu Charkint, lecz nie zajmowała się jedynie pracą biurową. Przez większość czasu czynnie walczyła na froncie i przewodniczyła wielu operacjom wojskowym przeciwko talibom. Założyła również Komisję Powstańczą, której zadaniem było ochraniać okolicę. W zeszłym roku doprowadziła do kapitulacji ponad 100 bojowników. Według najnowszych informacji z afgańskiej telewizji Salima Mazari została w ostatnich dniach pojmana przez talibów. 

Fawzia Koofi w walce z dyskryminacją 

Na afgańską scenę polityczną wkroczyła w 2001 roku po upadku rządu talibów. Prowadziła wtedy kampanię "Powrót do szkół", która miała na celu umożliwienie kobietom edukacji. Sama bowiem przez system musiała przerwać studia medyczne. W 2005 roku została wybrana przez parlament do Zgromadzenia Narodowego. Została wybrana na to stanowisko jako pierwsza kobieta w historii kraju. Tam walczyła z przemocą seksualną.  

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta