UrodaWybierz saunę dla siebie

Wybierz saunę dla siebie

Wybierz saunę dla siebie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
21.05.2010 13:42, aktualizacja: 19.03.2012 13:27

Żyjemy na wysokich obrotach, obarczeni coraz liczniejszymi obowiązkami czujemy się coraz bardziej zmęczeni. Dobrym sposobem na relaks jest sauna: fińska, ziołowa, a może bania ruska?

Nazwa „sauna" pochodzi od starożytnego, fińskiego słowa, które oznaczało mieszkanie zimowe. Finowie korzystają z saun od około dwóch tysięcy lat. Pierwsze były dołami wykopanymi na zboczach, używano ich jako mieszkania na zimę ogrzewanego rozgrzanymi w palenisku kamieniami polewanymi wodą. W XII wieku pojawiają się sauny oddzielone od budynków służące do kąpieli i pielęgnacji ciała.

Sauna sucha (fińska, szwedzka) – jest to tradycyjna, znana od około 40 lat na całym świecie sauna wywodząca się od fińskiej sauny starożytnej. Wyposażona jest w piec z kamieniami polewanymi wodą. Temperatura w niej wynosi od 60 °C do 120 °C, a wilgotność jest w zakresie 5-20 procent, czyli kąpiel odbywa się w suchym powietrzu. Najlepiej korzystać z niej raz w tygodniu. Sauna sucha oczyszcza skórę z toksyn, poprawia mikrokrążenie.

Sauna parowa (rzymska) – panuje w niej temperatura ok. 50 °C, jest bardzo wilgotno, przez co odczuwalność temperatury zwiększa się nawet o 100 procent. Oczyszcza organizm i pobudza krążenie, ułatwia wchłanianie kosmetyków. Dlatego przed wejściem do sauny można nałożyć na włosy i skórę odżywcze maseczki, które pod wpływem ciepła wnikną głęboko w skórę.

Sauna mokra - jest to rodzaj sauny fińskiej, w której temperatura wynosi 70-90 °C przy wilgotności rzędu 25-40 procent.

Sauna na podczerwień - jest to szczególny rodzaj sauny, w której źródłem ciepła jest promieniowanie podczerwone. Wnika bezpośrednio w głąb ciała (do 4 cm). Taki głęboki "masaż termiczny" skóry zwalcza cellulit i regeneruje organizm po wysiłku.

Caldarium– oczyszcza drogi oddechowe, ziołowa para inhaluje i odpręża.

Zalety sauny

Przeciwwskazania

Środki ostrożności