Ślub cywilny, tylko gdzie?

Coraz więcej par, z różnych względów, decyduje się wyłącznie na ślub cywilny. Taki ślub jest dla nich głębokim i ważnym przeżyciem, tak samo, jakim dla innych jest ślub w kościele, dlatego pragną, aby uroczystość była wyjątkowa i niezapomniana

Ślub cywilny, tylko gdzie?
Źródło zdjęć: © JupiterImages/EAST NEWS

Coraz więcej par, z różnych względów, decyduje się wyłącznie na ślub cywilny. Taki ślub jest dla nich głębokim i ważnym przeżyciem, tak samo, jakim dla innych jest ślub w kościele, dlatego pragną, aby uroczystość była wyjątkowa i niezapomniana. Nie wszystkie budynki USC dają, niestety, możliwość przeżycia tej ważnej chwili w pięknym otoczeniu. Odrapane ściany, brzydkie krzesła, oraz bardzo krótki czas trwania ceremonii; wszystko to sprawia, że coraz więcej narzeczonych szuka możliwości powiedzenia sobie najważniejszego w życiu „TAK” w innym miejscu niż budynek urzędu stanu cywilnego.

Ola i Michał, chociaż mieli wiele trudności z zorganizowaniem ślubu w plenerze, wspominają ślub jako jedne z najpiękniejszych wydarzeń w ich życiu. „Jedynym problemem byli urzędnicy, którzy nie chcieli zgodzić się na taki „wybryk”. Musieliśmy napisać kilka podań, w których motywowaliśmy naszą prośbę o ślub poza USC. Ale nasza determinacja przekonała urzędników i po kilku miesiącach starań udało się. Wzięliśmy ślub w pięknym ogrodzie, przy dźwiękach skrzypiec. Było naprawdę wzruszająco, a nasi goście byli pod wrażeniem!”.

Poza budynkiem urzędu stanu cywilnego

Niestety, nie wszyscy urzędnicy chętnie zgadzają się na przeprowadzenie uroczystości poza budynkiem USC. Tłumaczą się problemami z uzyskaniem zgody od kierowników, biurokracją, a często mówią, że tak nie wolno i koniec. Wielu z nich nie robi tego, niestety, ze zwykłego lenistwa, gdyż taki ślub wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, oraz, przede wszystkim, wyjechaniem z urzędu w inne miejsce. Ślub w plenerze jest więc wciąż ekstrawagancją, a nie normą, jak to jest w wielu innych krajach, gdzie małżeństwa zawierane są na plażach, w altankach, czy ważnych dla przyszłych małżonków miejscach.

Uzasadnione przyczyny

Tymczasem według prawa, urzędnik może zgodzić się na przeprowadzenie ceremonii ślubnej poza budynkiem urzędu, jeśli zachodzą „uzasadnione przyczyny”. Prawo nie uściśla, jakie one powinny być. Do tej pory za uzasadnione uważano m.in chorobę jednego z małżonków, która uniemożliwiała mu wyjście z domu czy szpitala lub pobyt w zakładzie karnym. Dziś to się zmienia i coraz więcej urzędników wychodzi naprzeciw prośbom młodych par, które pragną pobrać się w wyjątkowym i ważnym dla nich miejscu. W internetowym portalu Przewodnik Młodej Pary, www.przewodnikmp.pl, można przeczytać ciekawe opisy wyjątkowo nietypowych ślubów. Jedno z małżeństw wypowiedziało małżeńską przysięgę w balonie, inny ślub odbył się w koszu drabiny strażackiej. Autor artykułu jest urzędnikiem USC i z jego punktu widzenia ważne, aby nie naruszyć powagi urzędu oraz aby ceremonia była podniosła i wyjątkowa. Pan Mieczysław Mejsak, Z-ca Kierownika USC w Białymstoku pisze między innymi,„A jeśli nawet taka forma ma coś z ekstrawagancji, to dlaczego
nie? Zawarcie małżeństwa bezsprzecznie jest zdarzeniem radosnym i osobiście nie widzę powodów, by na te kwestie patrzeć tylko suchym, nie zawsze życzliwym "urzędowym okiem". Sam tak w swojej pracy postępuję - jeśli to tylko możliwe staram się spełniać oczekiwania wszystkich petentów, nie tylko w sprawach zawarcia małżeństwa”

Romantycznie

Taki ślub jest nie tylko romantyczny, ale przede wszystkim, wyjątkowy i niezapomniany. Być może moda na ceremonie w plenerze przyszła do nas z USA, jak twierdzą niektórzy, a może po prostu polskie pary pragną pobierać się z pompą, oryginalnie i romantycznie. Dla wielu ślub poza budynkiem USC będzie spełnieniem ich marzeń. Mogą pobrać się tak, jak chcą, a nie, jak nakaże im rutyna urzędnicza. Ślub w otoczeniu pięknych drzew, czy na tle falującego morza, czy może być coś bardziej romantycznego?

Organizacja

Należy pamiętać, aby taki ślub zacząć organizować dużo wcześniej (przynajmniej 4-6 miesięcy przed planowaną uroczystością), zapoznać się z prawem i dobrze przygotować się do rozmowy z urzędnikami. Warto zawczasu przygotować odpowiednie podanie uzasadniające, dlaczego chcemy się pobrać na przykład na plaży, a nie w budynku urzędu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i przygotować na pierwszą reakcję urzędników, jaką będzie odmowa.

Ślub kościelny jest podniosły sam w sobie, tymczasem ceremonia przeprowadzona w nieładnym budynku USC nie zawsze taka jest. Dlatego warto próbować przeżyć te niezapomniane chwile tak, jak się chce, w pięknym miejscu i z romantyczną otoczką. Jednak aby marzenia o niezapomnianym ślubie się spełniły, potrzebna jest determinacja, umiejętność przekonania urzędników oraz wiara w to, że naprawdę się uda.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)