FitnessTrening P90X: zasady i efekty programu treningowego P90X

Trening P90X: zasady i efekty programu treningowego P90X

Trening P90X: zasady i efekty programu treningowego P90X
Źródło zdjęć: © iStock.com | Bojan89
25.11.2018 18:11

Trening P90X to domowy program fitness, który z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Celem treningu P90X jest wymodelowanie szczupłej sylwetki w 90 dni. Kto był pomysłodawcą programu treningowego P90X? Na czym polega trening i jakich efektów można się spodziewać po regularnych ćwiczeniach?

Czym jest trening P90X?

P90X to program treningowy, który trwa 90 dni i składa się z 12 ćwiczeń o różnej intensywności. Przez 3 miesiące treningu P90X wykonuje się ćwiczenia siłowe i ćwiczenia aerobowe.

Podczas treningu P90X nasz organizm jest poddawany swoistej terapii szokowej, ponieważ ćwiczenia interwałowe z jednej strony rzeźbią mięśnie, a z drugiej weryfikują ich wytrzymałość.

Kto stworzył program treningowy P90X?

Plan treningowy P90X został stworzony przez amerykańskiego guru fitnessu Tony’ego Hortona, a właściwie Anthony’ego Swayera Hortona Juniora. Domowy trening siłowy fitness P90X opracował on w latach 2002-2004. Tony Horton zaczynał swoją przygodę od pracy w jednej z amerykańskich siłowni, do której uczęszczał m.in. sam Arnold Schwarzenegger.

Horton, który był wszechstronnym trenerem, postawił na swój własny biznes i założył działalność o nazwie “ASH Fitness”. W swojej siłowni skupił się na wprowadzaniu własnych programów treningowych, przez co zyskał liczne grono klientów, a w tym celebrytów, zawodowych sportowców czy aktorów. Swoją nienaganną sylwetkę zawdzięczają mu np. Paul Ryan czy Pink.

Obecnie Tony Horton sam stał się celebrytą, jest częstym gościem programów emitowanych przez CNN i NBC, a popularne czasopisma z tematyki zdrowia i fitnessu poświęcają mu całe artykuły. Książka Hortona, zatytułowana “Bring it” stała się bestsellerem, nic więc dziwnego, że jego program treningowy P90X również zyskał ogólnoświatową popularność.

Zasady treningu P90X

Trening P90X to intensywny 3-miesięczny program obejmujący ćwiczenia siłowe i aerobowe. Treningi wykonuje się 6 razy w tygodniu, a plan treningowy jest ułożony tak, że opuszczenie jednego dnia ćwiczeń nie pozostaje niezauważone. W treningu P90X to sam trenujący podejmuje decyzje, ile powtórzeń jest w stanie wykonać i jak szybko się podda. Osiągnięcia treningowe zapisuje się na specjalnej karcie tuż po wykonaniu serii.

Trening P90X jest zróżnicowany i obejmuje trzy dni ćwiczeń siłowych i 3 dni ćwiczeń na koordynację, szybkość i synchronizację ruchów. W treningu krzyżowym trenuje się sztuki walki, ćwiczenia z hantlami, jogę, stretching, gimnastykę zdrowotną czy ćwiczenia plyomteryczne.

Siódmy dzień treningu z założenia jest dniem wolnym. Jednak autor programu P90X daje trenującym wybór i proponuje wykonywać w tym dniu ćwiczenia rozciągające.

P90X - efekty treningu

Trening P90X jest bardzo wymagający, ale korzyści z ćwiczeń również są bardzo imponujące. Osoby, które wytrwają w 90-dniowym planie treningowym, cieszą się sportową sylwetką, mocnym brzuchem, zwiększoną wytrzymałością i lepszą koordynacją ruchową. Ciało jest lepiej wygimnastykowane i elastyczne, a mięśnie odporne na rozciąganie i gotowe na wykonanie innych ćwiczeń.

Trening P90X kształtuje również charakter. System treningu bowiem pozwala rozwinąć samodycyplinę i wytrwałość w dążeniu do celu.