FitnessWschodnie sztuki walki. Który rodzaj sztuki walki wybrać?

Wschodnie sztuki walki. Który rodzaj sztuki walki wybrać?

Wschodnie sztuki walki. Który rodzaj sztuki walki wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | rbv

04.11.2018 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najpopularniejsze sztuki walki wywodzą się ze Dalekiego Wschodu - Japonii, Chin, Korei czy Tajlandii. Podstawową zasadą wschodnich sztuk walk nie jest sama walka, a mądre posługiwanie się siłą. Którą sztukę walki z krajów wschodu najlepiej trenować?

Czym są sztuki walki?

Sztuki walki są sposobami walki wręcz, w których czasem używa się broni białej. Nauka sztuk walki opiera się na ćwiczeniu umiejętności samokontroli, kontrolowaniu agresji, samoobrony, redukcji strachu oraz poprawy wydolności organizmu.

Wschodnie sztuki walki to również filozofia jej twórców, która poza ćwiczeniem siły zawodników, kształtuje ich charakter.

Chińska sztuka walki kung fu

Kung fu to sztuka walki, która wywodzi się z Chin. W krajach zachodnich zdobyła popularność dzięki słynnym filmom z Brucem Lee w roli głównej.

Kung fu kształtowało się głównie w trzech ośrodkach: Klasztorze Shaolin, Klasztorze Wudang i w Syczuańskim Ośrodku w Emei. Ruchy wykonywane przez wojowników kung fu przypominają ruchy wykonywane przez dzikie zwierzęta, dlatego też nazwy stylów walki, to np.: Styl Białego Żurawia, Tygrysa czy Żmii.

Japońska sztuka walki aikido

Aikido to sztuka walki wywodząca się z Japonii, której twórcą był Morihei Ueshiba. Jest to sztuka walki nastawiona na samoobronę. Zakłada się, że jeśli przeciwnik nie rozpocznie ataku, walka się nie odbędzie.

W aikido ważne jest zsynchronizowanie ruchu z oddechem, co pozwala wyzwolić z ciała energię. Celem trenowania aikido nie jest zdobycie siły do pokonywania przeciwnika, ale rozwój moralny i osobowościowy. Trenowanie aikido zakłada wypracowanie szacunku do współzawodnika i nauczyciela, a także odwagi i skromności.

Chińska sztuka walki tai-chi

Tai chi wywodzące się z Chin często nie jest traktowane jako sztuka walki, ale rodzaj gimnastyki medytacyjnej. Wynika to z powolnych i refleksyjnych ruchów wykonywanych podczas treningów. Celem tai-chi jest utrzymanie dobrej kondycji ciała oraz zachowanie harmonii między duszą i ciałem. Tai-chi ze względu na swój powolny i relaksacyjny charakter zaleca się przede wszystkim seniorom, a także osobom żyjącym w stresie.

Japońska sztuka walki judo

Twórcą judo był Japończyk Jigoro Kano. Głównym założeniem judo jest doskonalenie samego siebie oraz ćwiczenie szybkości i zwinności. Trenowanie judo zaleca się dzieciom i młodzieży, ponieważ ta sztuka walki wyrabia u zawodników samodyscyplinę, uczy zasad fair play i zabrania poniżać przeciwnika.

Japońska sztuka walki karate

Karate to sztuka walki stworzona w japońskiej Okinawie. Celem karate jest samoobrona bez użycia broni. Słowo karate oznacza puste dłonie. Podstawą walki w karate są wyprowadzane ciosy w postaci kopnięć i uderzeń. Ciosom towarzyszy charakterystyczny okrzyk, który ma dodawać mocy i dezorientować przeciwnika. Podobnie jak inne sztuki walki, poza siłą, kształtuje charakter.

Tajlandzka sztuka walki muay thai

Muay Thai wywodzi się z Tajlandii. Ten rodzaj sztuki walki został spopularyzowany w XX wieku pod nazwą tajski boks. Początkowo muay thai było powiązane z religią i walkę rozpoczynano modlitwą do bogów.

W tej sztuce walki wykorzystuje się kopnięcia kolanami i łokciami oraz podcinanie nóg. Obecnie zawodnicy muay thai korzystają z ochraniaczy oraz rękawic bokserskich, co ma zwiększyć bezpieczeństwo podczas walk.

Koreańska sztuka walki taekwondo

Taekwondo to sztuka walki pochodząca z Korei. Stworzona została w celach militarnych, co zmieniło się w ubiegłym stuleciu. Adepci taekwondo muszą stosować się do zasad, które nakazują im grzeczność, rzetelność, wytrwałość, odwagę, uprzejmość oraz samokontrolę. Walka odbywa się przy pomocy rąk i nóg, a celem treningów jest poprawa kondycji fizycznej.

Źródło artykułu:WP Kobieta