FitnessJoga dla początkujących – od tego warto zacząć

Joga dla początkujących – od tego warto zacząć

Joga dla początkujących – od tego warto zacząć

24.01.2017 11:22, aktual.: 24.01.2017 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Joga cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jedni łączą ją z filozofią życia, relaksem oraz medytacją, inni upatrują w niej drogę do gibkiego i sprężystego ciała. Aby zacząć praktykować jogę potrzebujesz jedynie odpowiedniej maty, nieco dobrych chęci i podstawowej wiedzy. Spróbuj choć raz, a przekonasz się, że joga diametralnie wpływa na poprawę samopoczucia.

Korzyści z praktykowania jogi

Korzyści z praktykowania jogi dzielą się na te, których doświadczasz w trakcie ćwiczeń oraz tych odczuwalnych po latach. Już po półgodzinne sesji jogi doświadczysz efektów w postaci zmniejszenia napięcia i redukcji stresu, poczucia spokoju i jasności myślenia. Joga wpłynie na poprawę twojej odporności oraz wysmukli sylwetkę już po miesiącu regularnych ćwiczeń.

Po kilku miesiącach zauważysz efekty w postaci zwiększenia elastyczności mięśni, zapomnisz o bólu pleców, popraw się pojemność płuc oraz obniży się twoje ciśnienie. Ponadto na będziesz emanować spokojem oraz uważnością i zapomnisz o niepokojach. Joga jest więc świetnym rozwiązaniem, jeśli borykasz się z problemem nadmiernej nerwowości, nerwicy lub depresji. Po latach praktykowania jogi będziesz cieszyć się stabilną wagą oraz smukłą sylwetką, twoje kości staną się silniejsze i zmniejszysz prawdopodobieństwo chorób układu sercowo-naczyniowego.

Podstawowe informacje o praktykowaniu jogi

Pozycje jogi zwane asanami są stworzone w taki sposób, że kurczą oraz rozciągają mięśnie ciała, co uwalnia od napięć oraz powoduje stan równowagi i spokoju. Najlepiej, aby każda początkująca osoba uczyła się poszczególnych asan od profesjonalnego nauczyciela jogi. W Polsce powstaje coraz więcej szkół dla miłośników tej praktyki. Niektórym nowicjuszom pomagają także instruktorzy, którzy decydują się nagrywać swoje sesje i dzielić się nimi w Internecie.
Rachel Brathen jest jedną z najpopularniejszych instruktorek jogi na świecie. Rachel ze swoej pasji uczyniła sposób na życie i od kilku lat motywuje przy pomocy mediów społecznościowych do ćwiczeń i medytacji. Swą wiedzę opisała w książce – „Yoga Girl”.

Niektóre osoby decydują się na praktykę jogi twarzy, która jest naturalnym sposobem na wieloletnie zachowanie młodego wyglądu. Regularnie wykonywane ćwiczenia poprawiają elastyczność skóry i owal twarzy, a także redukują zmarszczki. W twarzy znajdują się mięśnie, które możesz ćwiczyć i uelastyczniać podobnie jak pozostałe mięśnie ciała. Osoby ją praktykujące potwierdzają, że pierwsze efekty praktyk zauważalne są już po dwóch tygodniach.

Istnieje kilkanaście odmian jogi, więc każdy może dobrać najodpowiedniejszy dla siebie styl. Możesz skorzystać z odmian jogi, takich jak: Ashtanga joga, Joga Iyengara, Joga Sivananda, Kundalini joga, Vinyasa joga. W ujęciu całościowym Joga to nie tylko ćwiczenia (asany), ale także odpowiedni oddech, relaksacja, dieta oraz pozytywne myślenie i medytacja. Najważniejsze, że jogę może praktykować każdy, niezależnie od wielu oraz płci, w dogodnym dla siebie miejscu i czasie.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)