10 rzeczy o antykoncepcji, które warto wiedzieć
Pomimo że coraz więcej Polek posiada informacje na temat antykoncepcji, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, jesteśmy społeczeństwem o dość małej wiedzy w tym zakresie. Wynika to m.in. z tego, że w naszych rodzinach nie ma zwyczaju przekazywania takich doświadczeń z matki na córkę. Z drugiej strony wiedza wielu matek na temat współczesnej antykoncepcji jest na poziomie baśni i mitów. Dlatego przedstawiamy 10 faktów, które warto wiedzieć o zapobieganiu ciąży.
Pomimo że coraz więcej Polek posiada informacje na temat antykoncepcji, w porównaniu z innymi krajami europejskimi jesteśmy społeczeństwem o dość małej wiedzy w tym zakresie. Wynika to m.in. z tego, że w naszych rodzinach nie ma zwyczaju przekazywania takich doświadczeń z matki na córkę.
Z drugiej strony wiedza wielu matek na temat współczesnej antykoncepcji jest na poziomie baśni i mitów. Dlatego przedstawiamy 10 faktów, które warto wiedzieć o zapobieganiu ciąży.
Stosunek przerywany nie chroni przed ciążą
Przerwanie stosunku przez momentem kulminacji nie jest sposobem antykoncepcji i może prowadzić do nieplanowanej ciąży. Plemniki pojawiają się w wydzielinie z męskiego penisa już na kilka chwil przed wytryskiem, a ich ilość jest wystarczająca, by prowadzić do zapłodnienia. Mało komfortowy stosunek przerywany oraz towarzyszący mu lęk przed niechcianą ciążą, mogą dodatkowo wywoływać u mężczyzn problemy z potencją, a u kobiet powodować oziębłość seksualną.
Skuteczność tabletki używanej „po” wszystkim
Tabletka „po” jest metodą chronienia się przed niechcianą ciążą. Warunkiem skuteczności jest zażycie jej do 72 lub do 120 godzin po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, w zależności od wskazań na ulotce. Mechanizm działania tego typu środków polega na zahamowaniu jajeczkowania i uniemożliwieniu zagnieżdżenia zarodka.
Ze względu na dużą dawkę hormonów, jakie taka pigułka zawiera, nie wolno jej brać częściej niż raz w miesiącu. W związku z tym nie jest to standardowa metoda zapobiegania ciąży. W żadnym wypadku nie należy mylić tego typu zabezpieczenia z tabletką wczesnoporonną.
Pigułki hormonalne są najskuteczniejsze
Nie ma skuteczniejszej formy antykoncepcji niż pigułki hormonalne. Ich stosowanie wymaga jednak regularności i stałej opieki ginekologicznej. Wśród wielu kobiet panuje przekonanie, że ze względów zdrowotnych należy raz na jakiś czas zaprzestać stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zdaniem lekarzy wystarczy jednak 7 dni cyklu, w których planowo się ich nie zażywa. Trzeba pamiętać, że pominięcie chociaż jednej tabletki, należy traktować jako poważny problem aż do końca danego cyklu. W takich przypadkach konieczne staje się dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy lub innego środka antykoncepcyjnego.
Plastry, implanty, pierścienie i zastrzyki
Obecnie antykoncepcja hormonalna dostępna jest nie tylko w formie pastylek. Dla pań, które nie należą do systematycznych, przygotowano szereg innych rozwiązań. Plastry, z których przez skórę uwalniają się hormony, można naklejać na dowolne miejsce ciała z wyłączeniem piersi i ich okolic. Wymienia się je co tydzień.
Dłużej działają pierścienie dopochwowe. Środki te aplikuje się samodzielnie, a zawarte w nich hormony uwalniają się przez trzy tygodnie. Zastrzyki hormonalne starczają nawet na trzy miesiące. Najdłużej, bo aż na trzy lata, zabezpieczają implanty hormonalne, które wszczepia się pod skórę, na wewnętrznej części ramienia.
Spirala – skuteczna i długotrwała
Spirala jest naprawdę skuteczną metodą, wybieraną przez panie, które nie wierzą w swoją regularność i skrupulatność. Zabezpiecza przed niechcianą ciążą przez okres od ok 3 do 10 lat, w zależności od rodzaju wkładki. Używające jej kobiety nie muszą się zastanawiać nad dniami płodnymi, czy zażyciem tabletki. Ta forma antykoncepcji jest całkowicie odwracalna, spiralę lekarz zawsze może wyjąć, jeśli postanowimy starać się o dziecko.
Antykoncepcja a planowanie ciąży
Kobiety często zastanawiają się, ile czasu musi upłynąć od zaprzestania stosowania antykoncepcji hormonalnej, by możliwe było zajście w ciążę. Według lekarzy starania o dziecko można rozpocząć od razu. Ze względu na możliwość oszacowania terminu porodu, lepiej jest jednak poczekać miesiąc, do czasu zakończenia pierwszej miesiączki fizjologicznej. Nie jest też prawdą, że szybkie zajście w ciążę po zaprzestaniu terapii hormonalnej, zwiększa ryzyko poronienia.
Antykoncepcja nie tuczy
Wśród pań dość powszechna jest obawa, że antykoncepcja hormonalna powoduje kłopoty z utrzymaniem właściwej wagi. Rzeczywiście wiele lat temu produkowano tabletki o znacznie wyższych dawkach hormonów, które przyczyniały się do przyrostu dodatkowych kilogramów. Obecnie produkowane pigułki zawierają minimalne dawki estrogenu i progesteronu, dzięki czemu u większości kobiet nie zauważono zwiększenia wagi.
Antykoncepcja naturalna, czyli loteria
Antykoncepcja naturalna może być skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Na słowo „może” warto położyć szczególny nacisk. Równie dobrze „może” się zdarzyć, że organizm spłata nam figla. Efektywność naturalnej antykoncepcji jest związana z regularnymi cyklami, które zwłaszcza u młodych kobiet zdarzają się dość rzadko. Niezbędne jest również stałe monitorowanie swojego ciała. Dokładne określenie dnia cyklu jest możliwe jedynie poprzez skrupulatne i odpowiedzialne prowadzenie obserwacji. Naturalna antykoncepcja zupełnie nie nadaje się dla kobiet żyjących w ciągłym biegu, stresie i napięciu. Metoda nie sprawdza się również u pań palących papierosy.
Leki obniżają skuteczność antykoncepcji
Chroniąc się przed niechcianą ciążą, warto pamiętać, że niektóre leki powodują obniżenie efektywności każdej formy antykoncepcji. Na skuteczność środków hormonalnych wpływ mogą mieć antybiotyki, preparaty antydepresyjne i przeciwgrzybiczne lub nawet zwykły dziurawiec. Niektóre farmaceutyki odbijają się na cyklu miesiączkowym lub zaburzają sygnały wysyłane przez organizm. Jeżeli przyjmujemy jakiekolwiek leki, trzeba o tym poinformować naszego ginekologa, który z pewnością zaproponuje odpowiednie rozwiązanie, aby zapobiec nieplanowanej ciąży.
Właściwie użyta prezerwatywa
Skuteczność prezerwatywy zależy od umiejętności jej stosowania. Każdy mężczyzna powinien umieć dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar i odpowiednio założyć to lateksowe zabezpieczenie. Prezerwatywa jest skuteczna przede wszystkim jako bariera chroniąca przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Można jej używać jako dodatkowej formy antykoncepcji, stosując jednocześnie inne metody. Należy pamiętać, że sama prezerwatywa nie daje stu procentowej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia oraz nieplanowanej ciąży.
Korzystanie ze źle dopasowanej prezerwatywy nie tylko zmniejsza przyjemność z seksu dla obojga partnerów, ale także podnosi ryzyko infekcji oraz nieplanowanej ciąży.
Oprac.: (eMKa/gabi), kobieta.wp.pl
ZOBACZ:
Mity dotyczące antykoncepcji hormonalnej