Blisko ludziJaka jest najlepsza metoda antykoncepcji?

Jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji?

Pigułka antykoncepcyjna to najpopularniejsza forma antykoncepcji. Przez pięćdziesiąt lat unowocześniano ją wielokrotnie, aby odpowiadała potrzebom kobiet. Mimo to są sytuacje, gdy pigułka nie jest wskazana, a wtedy trzeba sięgnąć po inne metody antykoncepcji. Sprawdź, które z nich najlepiej spełnią twoje oczekiwania?

Jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.11.2011 | aktual.: 22.02.2012 16:09

Pigułka antykoncepcyjna to najpopularniejsza forma antykoncepcji. Przez pięćdziesiąt lat unowocześniano ją wielokrotnie, aby odpowiadała potrzebom kobiet. Mimo to są sytuacje, gdy pigułka nie jest wskazana, a wtedy trzeba sięgnąć po inne metody antykoncepcji. Sprawdź, które z nich najlepiej spełnią twoje oczekiwania?

Największą zaletą plastrów w porównaniu z tabletką antykoncepcyjną jest to, że nie musimy pamiętać o codziennej aplikacji. Plaster przyklejamy raz na siedem dni, co jest ogromnym ułatwieniem. Natomiast w sferze antykoncepcji jego działanie jest identyczne jak pigułki dwuskładnikowej. Ogólne przeciwwskazania i skutki uboczne są więc takie same. Różnica polega jedynie na tym, że hormony: pochodne estrogenu i progesteronu przenikają bezpośrednio przez skórę do krwi - omijając wątrobę.

Jeśli więc chorowałaś kiedyś na żółtaczkę albo chorujesz na kamicę żółciową - ta forma antykoncepcji będzie dla ciebie bardziej odpowiednia. Ominięcie drogi pokarmowej ma też znaczenie, gdy masz problemy z przewodem pokarmowym (np. zespół jelita drażliwego, refleks żołądkowy). Nawet jeśli wystąpią wymioty czy biegunka, działania plastra nie zostanie osłabione, tak jak może się zdarzyć w przypadku pigułki antykoncepcyjnej.

Minusy?
Plastry mogą wywołać reakcję alergiczną. Istnieje też ryzyko odklejenia plastra, jeśli korzystamy często z sauny lub basenu.

Wkładka domaciczna

Ginekolodzy zalecają je przede wszystkim kobietom, które już rodziły, a także nie planują dzieci w najbliższym czasie. Wkładka hormonalna może być też stosowana przy obfitych miesiączkach czy niedokrwistości, ponieważ zmniejsza, a czasami nawet eliminuje krwawienie. Lekarze zalecają ją paniom po 35 roku życia, które palą papierosy. Zawarte w niej hormony działają jedynie miejscowo w macicy. Nie ma więc ryzyka, że przedostaną się do krwiobiegu, co może grozić zakrzepicą. Wkładki hormonalne przeciwdziałają przerostowi błony śluzowej macicy, rozwojowi mięśniaków i polipów. Należy pamiętać o regularnych (raz na pół roku) kontrolnych wizytach u lekarza.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Zaletą jest to, że aplikuje się go raz na trzy miesiące. Zastrzyki antykoncepcyjne mogą stosować kobiety z obfitymi miesiączkami, gdyż po zastrzykach występuje zwykle bardzo niewielkie krwawienie comiesięczne lub nie ma go wcale. Nie wypłukuje się więc z organizmu żelazo, co może prowadzić do anemii. Sprawdza się też przy problemach z żołądkiem, wątrobą oraz gdy kobieta jest leczona hormonalnie. Kobieta nie ma problemów z zajściem w ciążę, gdy zdecyduje się na dziecko już w kilka miesięcy po odstawieniu tej metody.

Chemiczne środki antykoncepcyjne

Żele, pianki, kremy i globulki są łatwe w stosowaniu. Polecane są kobietom, które rzadko współżyją. Mogą z nich skorzystać też kobiety po porodzie i matki karmiące piersią. Czasami może dojść do uczulenia na składniki tych środków, wtedy trzeba zmienić preparat na inny. Przy częstym stosowaniu może pojawić się pieczenie i świąt. Powodują często uczucie dyskomfortu, ponieważ w trakcie stosunku i przez jakiś czas po nim wypływają z pochwy na zewnątrz.

Krążek dopochwowy

Jest wygodny. Kobieta umieszcza sama w pochwie krążek w pierwszym dniu cyklu i po upływie 3 tygodni sama go usuwa. Metoda ta oszczędza wątrobę, ponieważ hormony wchłaniają się przez śluzówkę pochwy, a nie za pośrednictwem układu pokarmowego. Może być stosowany przez panie, dla których tradycyjne pigułki nie są wskazane np. z powodu chorób wątroby czy nowotworowych. Lekarze zalecają go kobietom z niedoczynnością tarczycy, przyjmującym doustnie hormony tarczycowe. Mogą z niej korzystać panie, u których pigułki powodują obniżenie libido.

mpi/(kg)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (148)