6 sposobów, by oduczyć się sięgania po słodkie rzeczy
Dlaczego ciągle masz ochotę na słodycze? Prawdopodobnie pochłaniasz dużo cukru, po spożyciu którego przez chwilę czujesz się dobrze. Ale wraz ze spadkiem poziomu insuliny we krwi znów odczuwasz gwałtowną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego.
Dlaczego ciągle masz ochotę na słodycze? Prawdopodobnie pochłaniasz dużo cukru, po spożyciu którego przez chwilę czujesz się dobrze. Ale wraz ze spadkiem poziomu insuliny we krwi znów odczuwasz gwałtowną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. I to natychmiast. Uważasz, że ten przykład nie dotyczy ciebie, ponieważ nie słodzisz kawy ani herbaty, nie jesz ciastek i nie przesadzasz z czekoladą? Mamy złą wiadomość: możliwe, że chociaż wydaje ci się, że nie jesz cukru, każdego dnia pochłaniasz nawet 20 łyżeczek! Jak to możliwe? Cukier znajduje się w rzeczach, których nigdy byś o to nie podejrzewała. Żeby więc oduczyć się sięgania po słodkie przekąski, powinnaś naprawdę wyeliminować go z diety. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Tekst: Agnieszka Majewska/sr, kobieta.wp.pl
Jogurt doprawiony samodzielnie
Co jesz, kiedy masz ochotę na szybką i zdrową przekąskę? Czy nie jest to przypadkiem pyszny jogurt owocowy? Jeśli tak, zrób mały eksperyment. Kiedy następnym razem po niego sięgniesz, zapisz na kartce wszystko, co zjesz do końca dnia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wśród tych rzeczy znajdą się ciasta, słodycze, frytki i inne przekąski, które zawierają dużo cukru. Dlaczego? Bo jedzenie cukru powoduje, że ma się ochotę na więcej. A co wspólnego ma z tym jogurt? Niestety, w małym kubeczku znajduje się ok. 4-5 kostek cukru. Większy kubek (330g) to już ok. 9 łyżeczek cukru!
Kiedy następnym razem będziesz miała ochotę na taką przekąskę, kup jogurt naturalny i dodaj do niego świeże owoce oraz orzechy, a całość posyp cynamonem.
Odstaw napoje gazowane
Puszka coli zawiera ok. 7 łyżeczek cukru. Nie lepiej pod tym względem jest z innymi popularnymi napojami gazowanymi, w tym z wodą smakową. W jednym litrze takich płynów znajduje się od kilkunastu do ponad 20 kostek cukru. Z tego względu wiele osób, które przechodzą na dietę, sięga po napoje typu light, które są słodzone za pomocą aspartamu. Tyle tylko, że nasz organizm reaguje na nie tak samo jak na cukier. W efekcie już jeden łyk coli light wystarczy, by zwiększył się apetyt na słodycze.
Warto zdać sobie sprawę z tego, że słodzone napoje gazowane uzależniają. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez wypicia kilku szklanek słodkiego płynu z bąbelkami, działaj stopniowo. Najpierw zmniejszaj ilość wypijanych napojów, a w końcu zastąp je wodą gazowaną z plasterkiem owoców cytrusowych: cytryny, pomarańczy albo grejpfruta.
Ochota na coś słodkiego? Zjedz jabłko
Ile kostek cukru wrzucasz do filiżanki kawy lub herbaty? Jedną, dwie, w ogóle? A jakie przekąski zjadasz w ciągu dnia? Czy na tej „liście słabości” znajdują się cukierki, ciastka i czekolada? Być może nie wiesz, że w małym batoniku czekoladowym jest ok. 4 kostek cukru; w jednym kawałku ptasiego mleczka – ponad jedna kostka cukru; w jednej małej czekoladce z galaretką – półtorej kostki cukru; w małej torebce orzechów laskowych w czekoladzie – prawie 12 kostek cukru, w jednym cukierku typu krówka – półtorej kostki cukru.
Teraz zastanów się, ile takich „małych”, słodkich przekąsek zjadasz w ciągu dnia? Obawiamy się, że dla niektórych wynik może być szokujący, ale mamy na to radę: następnym razem kiedy będziesz sięgać po kostkę czekolady (a raczej na jednej się nie skończy, prawda?), zrezygnuj i zjedz jabłko, gruszkę, orzechy albo popcorn.
Ulubienica niektórych Polek, Ewa Chodakowska, twierdzi, że jeśli odczuwasz nieodpartą ochotę na coś słodkiego lub słonego, oznacza to, że jesteś odwodniona. Kiedy więc znów poczujesz, że natychmiast musisz zjeść coś czekoladowego, uspokój się, weź głęboki wdech i wypij dwie szklanki wody.
Rozcieńczaj sok owocowy
Z danych sieci poradni żywieniowych Dobry Dietetyk wynika, że ponad 70 proc. osób zgłaszających się z problemem nadwagi spożywa ponad 60 g cukru dziennie, czyli ok. 12 łyżeczek. Zagrożeniem są nie tylko napoje gazowane, słodzona kawa i herbata, ale także soki owocowe, przez wiele osób uważane za źródło witamin i minerałów. Niestety, są one skoncentrowanym źródłem fruktozy i sacharozy, cukrów, które najsilniej "napędzają" tycie. 200 ml (jedna szklanka) soku jabłkowego lub pomarańczowego to ok. 4 kostki cukru. To dużo, zwłaszcza jeśli nie ograniczasz się tylko do jednej porcji dziennie. Uważaj też, by nie kupować nektarów albo napojów owocowych, które zawierają więcej cukru. Nie musisz całkowicie rezygnować z soków, choć warto zapamiętać zasadę: lepiej zjeść owoc, niż go wypić. Spożywaj tylko wyciskane soki (unikaj kupowanych, gotowych) i rozwadniaj je wodą.
Płatkom śniadaniowym powiedz „nie”
Niektóre płatki składają się z cukru w ponad 30 procentach! Raport brytyjskiego ośrodka ochrony konsumentów "Which" stwierdza, że powinno się je umieszczać w marketach na półkach z herbatnikami. 100 gram płatków kukurydzianych zawiera ok. 8 kostek tej białej substancji. Nieco lepsza sytuacja jest z muesli. To z kandyzowanymi owocami ma ok. 3 kostek cukru na 100 gram. Co więc robić? Zamiast kupować, samemu przygotowywać muesli z pszennych, żytnich czy owsianych płatków z pełnego przemiału, dodając do nich owoce, orzechy i pestki. Jeszcze lepsze jest "przerzucenie się" na owsiankę, której smak także można wzbogacić ulubionymi dodatkami. I oczywiście unikaj słodzonych jogurtów. Zamiast nich zjedz muesli z odtłuszczonym, dwuprocentowym mlekiem.
Samodzielnie przygotuj deser
Jedna delicja ma półtorej kostki cukru. Ciastko "jeżyk" tyle samo. Jeden wafelek z dużej paczki "tylko" pół kostki, ale kto zjada tylko jednego? Tak można by wymieniać w nieskończoność, pogrążając się w coraz większych wyrzutach sumienia. A przecież życie nie polega na tym, by wszystkiego sobie odmawiać. Załóżmy, że nie słodzisz już kawy ani herbaty; nie zbliżasz się do napojów gazowanych; na śniadanie, zamiast płatków, jesz owsiankę. Ale po zjedzeniu zdrowego obiadu należy ci się przecież deser. I co wtedy? Namawiamy, by przygotowywać go samodzielnie, ograniczając ilość występującego w nim cukru.
Najlepsze będą owoce, które można przyrządzić na setki sposobów. Zamiast krzywić się, myśląc o chrupaniu kolejnego jabłka, poszukaj przepisów na takie rarytasy jak sorbet cytrynowy z miodem i czerwonym pieprzem albo mus bananowy z truskawkami i octem balsamicznym. Polecamy także przesmaczne owoce z grilla, wypróbuj przyrządzone w ten sposób brzoskwinie, arbuzy i grejpfruty. W ten sposób zapewnisz sobie dawkę słodkości wraz ze zdrową porcją błonnika.
Tekst: Agnieszka Majewska/sr, kobieta.wp.pl