7 oznak, że potrzebujesz więcej snu
Dorosły człowiek powinien spać ok. 7 godzin na dobę. Jednak niewiele z nas wypełnia to zalecenie. Nasze ciało bardzo szybko daje nam znać, że potrzebuje odpoczynku. Oczywistą oznaką jest zmęczenie i ziewanie. Jakie jeszcze sygnały wysyła zmęczony organizm?
09.10.2015 | aktual.: 15.10.2015 15:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dorosły człowiek powinien spać ok. 7 godzin na dobę. Jednak niewiele z nas wypełnia to zalecenie. Nasze ciało bardzo szybko daje nam znać, że potrzebuje odpoczynku. Oczywistą oznaką jest zmęczenie i ziewanie. Jakie jeszcze sygnały wysyła zmęczony organizm?
1. Używasz kalek językowych
Gdy jesteśmy zmęczeni, nasze ciało zachowuje się tak, jakbyśmy byli pijani, słowem: przechodzimy na autopilota, zwłaszcza w kwestiach takich, jak rozmowa. Jeśli więc złapałaś się na tym, że używasz wielu powiedzonek lub każde zdanie zaczynasz od słów takich jak „jakby” czy „może” to znak, że twój mózg jest na tyle zmęczony, iż w komunikacji musi pójść na skróty i korzystać z gotowych wzorców.
2. Masz wahania nastrojów
Zazwyczaj jesteś bardzo cierpliwa, ale bywają takie dni, że tracisz nad sobą panowanie z byle powodu. Jeśli zorientujesz się, że zachowujesz się gorzej niż Alexis z „Dynastii” to znak, że masz problem z odczytywaniem intencji i odkodowaniem przekazów od innych osób. A tak dzieje się, gdy jesteś wyjątkowo zmęczona. Dziwne, prawda? Okazuje się, że nie tylko głód może odsłonić nasz czarny charakter.
3. Masz wrażenie, że jesteś przeziębiona
Brak snu bardzo osłabia nasz układ odpornościowy. Jeśli więc śpisz tylko 5 godzin w ciągu nocy prawdopodobieństwo zachorowań na grypę czy przeziębienie rośnie aż czterokrotnie! W okresie jesiennym nie chcesz marnować czasu na zwolnieniach? Profilaktycznie zapakuj się do łóżka na 7 godzin każdej nocy.
4. Masz wilczy apetyt
Zmęczenie bardzo obniża poziom leptyny – hormonu odpowiedzialnego za kontrolę i obniżanie apetytu i powoduje wzrost poziomu hormonu głodu czyli greliny. Oznacza to, że tracimy kontrolę nad głodem, jemy co popadnie i nawet po czterech hamburgerach i czekoladzie nadaj pałaszujemy wszystko, co znajdziemy w lodówce. A waga idzie w górę…
*5. Masz problem z podejmowaniem decyzji * Rano stajesz przed szafą i nie wiesz w co się ubrać. W kuchni nie możesz zdecydować, co zjeść na śniadanie, a w pracy nie wiesz, jak napisać maila do szefowej. Jesteś niezdecydowana bo jesteś zmęczona. Gdy organizm nie dostaje odpowiedniej dawki snu spada nasze ciśnienie, mózg jest niedotleniony i część odpowiedzialna za krytyczne myślenie nie funkcjonuje, jak trzeba. Jeśli więc masz jutro ważne spotkanie przygotowania doń zakończ porządnie przespaną nocą.
6. Twoje libido spada
Gdy nie masz czasu na sen nie masz też ochoty na seks. W końcu ciężko jest być boginią seksu, gdy jedyne o czym marzysz, to zwinięcie się w kłębek na kanapie i pozostanie w takiej pozycji do premiery kolejnego sezonu „Wikingów” (czyli 2016 roku). Również u mężczyzn brak snu skutkuje spadkiem libido i możliwości seksualnych. Jeśli więc nie chcesz, aby seks stał się rzeczą, o której tylko czytasz w internecie, idź do łóżka. Najpierw po to, żeby się solidnie wyspać. Potem po to, by rozbudzić w sobie pasję.
7. Masz trądzik
Gdy śpimy, nasza cera najlepiej się regeneruje. Gdy nie dostarczasz organizmowi snu, przyczyniasz się do wzrostu poziomu kortyzolu czyli hormonu stresu. To on niszczy włókna kolagenowe twojej skóry i sprawia, że wyglądasz na zmęczoną. Wypryski to kolejny znak, że śpisz za mało, bo ciało nie ma kiedy oczyszczać się z toksyn.
Aleksandra Kisiel \ Kobieta WP