Jak dobrać biustonosz pod sukienkę?

Jak dobrać biustonosz pod sukienkę?

Jak dobrać biustonosz pod sukienkę?
Źródło zdjęć: © AKPA/ Joanna Orleańska, sukienka z głębokim dekoltem z tyłu
21.11.2012 10:54, aktualizacja: 09.01.2013 11:34

Jak wybrać biustonosz pod sukienkę dla 4 fasonów sukienek? Najważniejszą rzeczą jest dobranie odpowiedniego fasonu biustonosza do typu dekoltu w danej sukience. Jeżeli sukienka nie ma głębokiego dekoltu czy odsłoniętych ramion, nie ma większego znaczenia, jaki krój biustonosza wybierzemy, jeśli będzie kształtował w zadowalający nas sposób.

Najważniejszą rzeczą jest dobranie odpowiedniego fasonu biustonosza do typu dekoltu w danej sukience. Jeżeli sukienka nie ma głębokiego dekoltu czy odsłoniętych ramion, nie ma większego znaczenia, jaki krój biustonosza wybierzemy, jeśli będzie kształtował w zadowalający nas sposób. Jednak w przypadku sukienek z głębszymi dekoltami ważne jest dobranie biustonosza o takim kroju, aby nie wystawał spod sukienki. Liczy się też to, aby był wykonany z odpowiedniego materiału, jeśli sukienka jest gładka, cienka lub obcisła.

Jeżeli szukamy odpowiedniego biustonosza do konkretnej sukienki, którą już mamy, to najlepiej zabrać ją ze sobą na zakupy. Tak możemy uniknąć przykrej niespodzianki, kiedy w sklepie wydaje się, że biustonosz jest odpowiednio wycięty, a w domu okazuje się, że jednak nie. Jeśli nie mamy jeszcze sukienki, a mamy np. dość duży biust, warto najpierw zorientować się, jakie kroje są oferowane w naszych rejonach rozmiarowych. Celem takiej strategii jest to, aby nie znaleźć się w sytuacji, kiedy mamy suknie, a nie mamy możliwości dobrać do niej stanika.

Jaki typ/fason biustonosza najlepiej sprawdza się do sukienki bez ramiączek?

Do sukienki bez ramiączek najlepsze będą biustonosze typu strapless, czyli bez ramiączek, lub bardotka, w której można odpiąć ramiączka. Tego typu staniki są wyposażone w silikonowe taśmy na wewnętrznej stronie obwodu, dzięki czemu biustonosz nie zsuwa się. Strapless to nie to samo, co biustonosz po prostu z odpinanymi ramiączkami. Poza silikonowym wzmocnieniem liczy się także krój miseczek. W przypadku niektórych biustonoszy z sukienki może wystawać część miseczki, do której mocowane jest ramiączko.

Ważny jest także fason samego straplessa. Dobieramy go w zależności od kształtu dekoltu. Jeżeli sukienka jest wykończona na biuście prosto i zasłania całe piersi, biustonosz może mieć wyższy mostek i być bardziej zabudowany – straplessy w większości takie są. Jeżeli natomiast sukienka jest wycięta dość nisko, lub dekolt ma kształt serduszka, trzeba będzie poszukać straplessa nisko zabudowanego z niskim mostkiem.

Jaki typ/fason biustonosza najlepiej sprawdza się do sukienki z głębokim dekoltem z przodu?

W zależności od kształtu i dokładnej głębokości dekoltu pasować mogą różne biustonosze o niskim stopniu zabudowania miseczek. Do głębokiego dekoltu w kształcie litery V najlepiej sprawdza się plunge, czyli biustonosz mocno zbierający piersi z boków do środka i z niskim mostkiem.

Dobrym rozwiązaniem będzie także biustonosz o kroju plunge w wersji push-up. Jeżeli dekolt jest okrągły i odsłania górną część biustu, lepszy może być niski halfcup. Niektóre plunge także mogą się sprawdzić, ale należy pamiętać, że mają one różny stopień zabudowania miseczek przy jednakowo niskim mostku i niektóre z nich mogą wystawać z dekoltu okrągłego, a przy tym dość szerokiego.

Jaki typ/fason biustonosza najlepiej sprawdza się do sukienki z głębokim dekoltem z tyłu?

W przypadku dekoltu na plecach wszystko zależy od tego, czy dekolt odsłania całe plecy, czy sięga tylko nieco poniżej linii obwodu biustonosza. W tym drugim przypadku może wcale nie być potrzeby szukania specjalnego biustonosza.

W niektórych sytuacjach można zastosować specjalny pasek obniżający zapięcie. Przypinamy go jednym końcem do jednej strony zapięcia stanika, opasujemy się nim, i dopinamy drugi koniec do drugiej strony zapięcia biustonosza. To rozwiązanie sprawdzi się raczej przy sukienkach gorsetowych z racji tego, że gumowy wąski pasek może wrzynać się w ciało i przez cienką sukienkę (szczególnie błyszczącą, jak satynowe) będzie to widoczne.

Jeżeli dekolt z tyłu odsłania niemal całe plecy, wtedy trzeba poszukać biustonosza z silikonowym obwodem. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo będzie on jednak widoczny. Można także spróbować poszukać tzw. backless bra. Są to właściwie bardziej przykrywki na biust, niż biustonosze, ponieważ w żadne sposób nie unoszą piersi. Najczęściej są to silikonowe, samoprzylepne miseczki. To rozwiązanie nadaje się jednak tylko dla pań o biustach samonośnych i niewielkich. Zakres rozmiarowy, w jakim dostępne są akcesoria typu backless bra jest bardzo ograniczony.

Jaki typ/fason biustonosza najlepiej sprawdza się do sukienki na jedno ramiączko?

Do tego typu sukienek najlepiej zastosować strapless, bardotkę lub biustonosz multiway. Wszystkie te biustonosze są wyposażone w silikonowe paski pod obwodem, aby stanik się nie zsuwał.

Przy biustonoszu multiway można dopiąć jedno ramiączko, lub obydwa, w taki sposób, że jedno ramiączko, po tej stronie, gdzie wypada ramiączko sukienki, przypinamy w zwykłej pozycji. Natomiast drugie także przypinamy w klasyczny sposób, ale musi być ono dłuższe, i przekładamy je przez głowę na drugie ramię (obydwa ramiączka znajdują się na jednym ramieniu). Biustonosz multiway powinien mieć poziomą linią miseczek.

W jaki sposób dobierać kolor biustonosza pod sukienkę?

Kolor biustonosza dobrze jest dobrać, w miarę możliwości do koloru sukienki. W przypadku krojów, z których żaden fragment stanika nie ma szansy się wymknąć. Nie jest to oczywiście tak istotne i wystarczy trzymać się zasady, że pod ciemne rzeczy zakładamy ciemny stanik (głównie dla dobra jasnej bielizny), pod jasne - biały, écru lub beżowy. Przy bardziej wyciętych sukniach dobrze byłoby dobrać kolor biustonosza tak, aby harmonizował z kolorem ubioru, a jeśli nie jest to możliwe – w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru ciała.

Do sukienek z koronkowymi wstawkami najlepszy jest biustonosz cielisty, chyba, że ma on stanowić element stroju. Wtedy np. pod czarną koronkę można założyć czarny biustonosz.

Na co zwracać uwagę dobierając materiał, z jakiego wykonany jest biustonosz pod sukienkę?

Zwracajmy uwagę przede wszystkim na fakturę biustonosza, w zależności od tego, z jakiego materiału wykonana jest sukienka. Jeśli suknia ma gorsetową, usztywnianą górę, to faktura biustonosza nie jest istotna. Podobnie, jeśli w odpowiednich miejscach są falbany, marszczenia czy aplikacje.

Natomiast do sukienek z cienkich, gładkich lub opinających ciało materiałów najlepiej nadają się biustonosze zupełnie gładkie. Podobnie jest w przypadku materiałów z połyskiem, miękko opływających ciało, jak satyna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także