FitnessCo to jest trening EMS?

Co to jest trening EMS?

Co to jest trening EMS?
Źródło zdjęć: © iStock.com | gorodenkoff
18.09.2018 10:51

Trening EMS to zestaw ćwiczeń, w których stosuje się technologię elektrostymulacji mięśniowej. Wymaga użycia specjalnego stroju z elektrodami, które pomagają mózgowi wysyłać impulsy do mięśni. W treningu EMS nie ma realnego obciążenia, dlatego poleca się go między innymi osobom z dolegliwościami stawów.

Czym jest trening EMS?

EMS to skrót od angielskiej nazwy treningu 'Electrical Muscle Stimulation'. Chodzi o zestaw ćwiczeń fizycznych, które wykonywane są przy użyciu nowoczesnych technologii elektrostymulacji mięśniowej.

Podczas treningu EMS ćwiczący podłączany jest do elektrod ulokowanych w specjalnie skonstruowanym na potrzeby treningu stroju. Elektrody mają za zadanie pomóc mózgowi przekazywać impulsy do mięśni w jeszcze szybszy i skuteczniejszy sposób. Dzięki temu mięśnie pracują jak podczas zwykłego treningu, ale nie dochodzi do obciążenia. Impulsy generowane podczas treningu EMS mają takie same parametry, co te, które wysyła mózg, co oznacza, że ćwiczenia w żaden sposób nie są szkodliwe. Ich częstotliwość dopasowana jest do konkretnej grupy mięśni.

Trening EMS jest w Polsce coraz popularniejszy. Przyrządy oraz pomoc trenera oferują siłownie, kliniki rehabilitacyjne, a także salony odnowy biologicznej. Przed treningiem EMS wykonywana jest analiza składu ciała, na podstawie której trener układa zestaw ćwiczeń dopasowany do kondycji potrzeb ćwiczącego. Na trening EMS należy przyjść w dopasowanym stroju sportowym, tak żeby kombinezon z elektrodami przystawał do ciała. Strój do EMS składa się z kamizelki, pasa biodrowego, a także opasek na uda i ramiona.

Wady i zalety treningu EMS

Do zalet treningu EMS zaliczyć należy to, że wystarczy jeden 20-minutowy trening w tygodniu, aby osiągnąć te same rezultaty, co przy regularnym treningu na siłowni. Nie tylko wzmacnia mięśnie głębokie, ale też poprawia propriocepcję, czyli czucie mięśni.

Poza tym trening jest odpowiedni zarówno dla sportowców, jak i amatorów, ponieważ jego parametry ustalane są indywidualnie. Trening EMS nie obciąża stawów, ale mimo to pozwala ćwiczyć ze znacznym "obciążeniem". Osoby chcące podjąć trening EMS lub już ćwiczące na pewno ucieszy fakt, że według statystyk zwiększa on siłę o około 30 proc., a wytrzymałość nawet o 108 proc. już po 6 tygodniach.

Do największych wad treningu EMS należy to, że wciąż jest trudno dostępny. Nie zastąpi również treningu specjalistycznego.

Dla kogo trening EMS?

Trening EMS jest odpowiedni zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Spodoba się osobom zabieganym, ponieważ trwa tylko 20 minut i może być wykonywany raz w tygodniu. Trening to również odpowiedni sposób na szybką poprawę formy w niedługim czasie. Efekty treningu EMS widoczne są bowiem już po miesiącu. Na udział w ćwiczeniach mogą zdecydować się także osoby zmagające się z dolegliwościami kręgosłupa czy stawów. Trening EMS będzie odpowiedni ponadto dla tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy, pozbyć się cellulitu i ujędrnić skórę.

Nie zaleca się treningu EMS kobietom w ciąży, osobom posiadającym rozrusznik serca oraz chorym na padaczkę, miażdżycę, nadciśnienie i cukrzycę.