Ćwiczenia podczas ciąży zmniejszają ryzyko makrosomii
Regularny wysiłek fizyczny w drugim i trzecim trymestrze ciąży może zapobiec urodzeniu dziecka o zbyt wysokiej masie urodzeniowej - zawiadamia "British Journal of Sports Medicine".
Regularny wysiłek fizyczny w ciąży może zapobiec urodzeniu dziecka o zbyt wysokiej masie urodzeniowej - zawiadamia "British Journal of Sports Medicine". Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Madrycie i Uniwersytetu w Granadzie przekonują, że wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, 3 razy w tygodniu, w drugim i trzecim trymestrze ciąży pozwala o połowę zmniejszyć prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z makrosomią (o wadze ponad 4 kg), a tym samym konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia podczas porodu.
Badacze wybrali 510 ciężarnych kobiet, prowadzących siedzący tryb życia. Część z nich uczestniczyła w programie treningowym, który obejmował 55-minutowe sesje aerobiku oraz ćwiczeń rozciągających i siłowych 3 razy w tygodniu w okresie od 10.-12. do 38.-39. tygodnia ciąży. Pozostałe panie stosowały się do tradycyjnych zaleceń dla ciężarnych kobiet.
Okazało się, że wysiłek fizyczny nie przyczynił się do poprawy stanu kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową, ale pozwolił na zmniejszenie częstotliwości głównych następstw tej kondycji zdrowotnej: makrosomii (o 58 proc.) oraz porodu z zastosowaniem cesarskiego cięcia (o 34 proc.).
"Wyniki naszego badania wskazują na potrzebę zachęcania do ćwiczeń fizycznych podczas ciąży w celu walki z negatywnymi konsekwencjami cukrzycy ciążowej" - mówi Jonatan Ruiz, jeden z badaczy.
(PAP/ma)