Cytologia - najważniejsze badanie dla kobiety
Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie.
W Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy – 5 z nich umiera, ponieważ nowotwór został u nich rozpoznany zbyt późno. Wiedza Polek na temat możliwości profilaktyki raka szyjki macicy jest niska. Ważne jest więc zwiększanie świadomości kobiet w zakresie czynników ryzyka choroby – w tym wirusa HPV oraz promocja regularnych badań cytologicznych.
26.11.2012 | aktual.: 26.11.2012 16:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. W Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy – 5 z nich umiera, ponieważ nowotwór został u nich rozpoznany zbyt późno. Wiedza Polek na temat możliwości profilaktyki raka szyjki macicy jest niska. Ważne jest więc zwiększanie świadomości kobiet w zakresie czynników ryzyka choroby – w tym wirusa HPV oraz promocja regularnych badań cytologicznych.
Cytologia to badanie proste, krótkie i bezbolesne, a jednak nadal niewiele kobiet wybiera się z wizytą do ginekologa raz w roku. Jest to obecnie najprostszy i nieinwazyjny sposób wykrycia zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Daje również możliwości rozpoznania zmian przednowotworowych, które są wyleczalne.
Cytologię powinna wykonywać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie. Zaleca się wykonać badanie ginekologiczne i pierwsze badanie cytologiczne jak najwcześniej po pierwszym stosunku. Najpóźniej jednak 3 lata po inicjacji. Istotne jest, aby wykonywać je regularnie, najlepiej raz w roku i udać się na cytologię co najmniej 4 dni po miesiączce lub nie później niż 4 dni przed nią. Jeśli kobieta stosuje gałki dopochwowe, ostatnia powinna zostać użyta minimum 4 dni przed cytologią. Cytologii nie należy również wykonywać od razu po badaniu USG przezpochwowym ani bezpośrednio po badaniu ginekologicznym.
Ważne jest, aby cytologia była pobierana przez ginekologa lub położną odpowiednim narzędziem – szczoteczką cytologiczną, spełniającą wymagania jakościowe w badaniach masowych. Niestety, stosowane jeszcze w licznych gabinetach patyczki z nawiniętą watą czy drewniane szpatułki nie dają gwarancji poprawnie wykonanego rozmazu (pod względem jakościowym i ilościowym). Pobrany materiał jest niewystarczający do prawidłowej oceny. Dlatego Panie nie powinny krępować się zapytać lekarza o stosowany sprzęt. Od badania prawidłowo pobranego odpowiednim narzędziem może zależeć ich życie!
Tylko odpowiednie szczoteczki do cytologii są wykonane ze specjalnego materiału i mają odpowiednią do pobrania wymazu formę – ich włoski dopasowują się do kształtu szyjki macicy i pozwalają na pobranie wszystkich niezbędnych do oceny komórek. Szczoteczka, którą rekomenduje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), pozwala na przeniesienie na szkiełko komórek, które nadają się do oceny i nie są zniszczone podczas procesu pobierania.
_ Konsultacja: Dr n. med. Małgorzata Rekosz, Kierownik Zespołu Skryningu Raka Szyjki Macicy, Pracowni Prewencji Wtórnej Nowotworów Centrum Onkologii – INSTYTUTU im. Marii Skłodowskiej – Curie, członek Rady Ekspertów Fundacji Kwiat Kobiecości – Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Raka Jajnika /mtr/._