UrodaDomowe kosmetyki – tanie i naturalne

Domowe kosmetyki – tanie i naturalne

Sztuczne substancje zapachowe, parabeny, barwniki zawarte w kosmetykach powodują alergie i podrażnienia. Tymczasem naturalne i niedrogie produkty do pielęgnacji urody można zrobić samodzielnie.

Domowe kosmetyki – tanie i naturalne
Źródło zdjęć: © ONS.pl

08.04.2015 | aktual.: 07.05.2015 15:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sztuczne substancje zapachowe, parabeny, barwniki zawarte w kosmetykach powodują alergie i podrażnienia. Tymczasem naturalne i niedrogie produkty do pielęgnacji urody można zrobić samodzielnie. Większość składników do przygotowania szamponu, peelingu lub toniku do twarzy znajdziemy we własnej kuchni.

Peeling z kawy
Jeśli pijemy za dużo kawy, nie odbije się to dobrze na naszej urodzie. Natomiast zmielone aromatyczne ziarna jako składnik kosmetyków sprawdzają się doskonale. Peeling z kawy stosowany regularnie skutecznie redukuje celulitis i spłyca rozstępy. Masaż ciała z użyciem zmielonych ziaren doskonale pobudza krążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej ukrwiona i gładka. By przygotować kosmetyk do złuszczania ciała, potrzebujemy 5 łyżek zmielonej kawy oraz tyle samo łyżek oliwy. Składniki mieszamy w miseczce i dodajemy szczyptę cynamonu oraz brązowego cukru.

Tonik z ogórka i cytryny

Ten kosmetyk świetnie rozjaśnia cery, ma działanie antybakteryjne, ujędrniające i prawie nic nie kosztuje. Jest polecany do pielęgnacji cery trądzikowej. Przygotowanie toniku z cytryna i ogórka nie zajmie nawet 10 minut. Do miski z wodą mineralną wrzucamy kilka plasterków cytryny i ogórka. Odstawiamy na chwilę, a następnie przecieramy twarz wacikiem nasączonym płynem. Dawka witaminy zawarta w domowym toniku idealnie odświeża i nawilża cerę, niweluje też drobne przebarwienia. Jeśli do toniku wrzucimy kostkę lodu, zimna woda dodatkowo ujędrni skórę twarzy.

Domowe babeczki do kąpieli

Zwolenniczki długich, aromatycznych kąpieli nie poprzestają na wyszukiwaniu najnowszych kosmetyków w sklepach. Na seans w domowym SPA przygotowują pachnące babeczki - nie do jedzenia, lecz rozpuszczenia w wodzie. Podstawą kosmetyku jest soda oczyszczona (100 gram) oraz kwasek cytrynowy (1 opakowanie). Te dwa składniki sprawiają, że babeczki rozpuszczają się w wodzie i przyjemnie musują. Jako lepiszcze, czyli środek wiążący, warto wykorzystać łyżkę oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, które świetnie nawilżają i odżywiają skórę. Jako utwardzacz dobrze sprawdzi się mleko w proszku - wystarczy jedna łyżka. Na koniec dodajemy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a uzyskaną masę przekładamy do foremek na muffiny. Babeczki wkładamy na cały dzień do lodówki, by stwardniały.

Domowy antyperspirant

Olej kokosowy zyskuje coraz większą popularność. Nie dość że można go stosować w przygotowaniu wielu potraw i jest bardzo zdrowy, to na dodatek ma cenne właściwości pielęgnacyjne. Warto wykorzystać go do zrobienia własnego dezodorantu. By przygotować kosmetyk, potrzebujemy 2 łyżki oleju, tyle samo sody oczyszczonej oraz skrobi ziemniaczanej. Wszystkie składniki mieszamy, przekładamy do słoiczka – stosujemy zamiast zwykłego dezodorantu. Domowy kosmetyk niweluje nieprzyjemny zapach i wchłania pot.

Domowy szampon

By odżywić suche, zniszczone farbowaniem włosy, warto przygotować własny szampon na bazie jajek. Kuracja żółtkami to stary, sprawdzony sposób, który stosowały nasze babcie. Do sporządzenia kosmetyków potrzebujemy dwóch jajek, łyżki miodu i soku z cytryny. Wszystkie składniki mieszamy. Otrzymaną masą o gęstej konsystencji myjemy włosy i dokładnie płuczemy. Do płukania jasnych włosów warto wykorzystać napar z rumianku, który wydobywa naturalne refleksy i rozjaśnia pasma.

Domowa świeca aromatyczna

Seans w domowym SPA nie może się udać bez pachnącej świecy. Jest to też kolejny produkt, który można przygotować samodzielnie. Ważne, by do wykonania produktu użyć ekologicznego wosku pszczelego, który jest zdrowszy niż parafina. Stopiony wosk przelewamy do szklanego pojemniczka. Wcześniej musimy umieścić w nim knot (gotowe można kupić w sklepach internetowych). Do płynnego wosku wlewamy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Warto pomieszać kilka zapachów np. olejek pomarańczowy, goździkowy i cynamonowy. Gdy wosk stwardnieje, nasza świeca zapachowa jest gotowa.

Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta

Komentarze (5)