Domowe sposoby na brzydki oddech
Nieświeża woń z ust to problem wielu osób. Zamiast biec od razu do apteki, warto wypróbować sprawdzonych rozwiązań i sięgnąć po "lekarstwa" znalezione w domu.
Nieświeża woń z ust to problem wielu osób. Do najczęstszych przyczyn zalicza się próchnicę, niewłaściwą higienę jamy ustnej, infekcje gardła, a nawet choroby nerek i wątroby. Zamiast biec od razu do apteki, warto wypróbować sprawdzone rozwiązania i sięgnąć po "lekarstwa" znalezione w domu. W przypadku, gdy i te nie przyniosą rezultatów, należy udać się na konsultację u specjalisty.
Smacznym i zdrowym sposobem na zapaszek z buzi jest zjedzenie jabłka. Najlepiej zielonego i kwaśnego. Podobnie jak surowy seler czy kalafior zadziała niczym naturalna szczoteczka. Warzywa te spożywane po posiłku usuną osad z zębów, odświeżą oddech i uregulują poziom pH. Na uwagę zasługuje również marchew. Dzięki zawartości sporej ilości beta-karotenu, zwiększa produkcję witaminy A, przyspieszając wydzielanie się śliny.
Sięgnij po pietruszkę
Natka pietruszki zawiera wysoką dawkę chlorofilu, który skutecznie zapobiega wydzielaniu się nieprzyjemnych zapachów z ust. Substancja ta ma ponadto właściwości alkaiczne, dlatego reguluje proces namnażania się bakterii. Podobne działanie wykazują inne zielone produkty np. algi, sałata i szpinak.
Zrób miksturę z cynamonem
Amerykańscy badacze udowodnili, że cynamon zmniejsza liczbę bakterii w ustach nawet o 50 proc. Przyprawa ta przyda się do przygotowania domowego płynu do płukania ust. Wystarczy, że zmieszamy 1/2 łyżeczki cynamonu z sokiem z dwóch cytryn i 1 łyżką płynnego miodu (najlepiej z Manuki), a następnie użyjemy mieszanki jak klasycznego preparatu z drogerii czy apteki. W ten sposób skutecznie odświeżymy oddech i zmniejszymy ilość bakterii w jamie ustnej.
Imbir i cytryna twoimi sprzymierzeńcami
Na nieświeży oddech poleca się też duet: cytryna i imbir. Cytryna zawiera kwas askorbinowy (witaminę C), który hamuje rozwój bakterii, przez co chroni nas przed powstawaniem przykrego zapachu. Imbir ma działanie odkażające i odświeżające. Wystarczy zetrzeć go do wody z cytryną lub sięgać po imbir kandyzowany, który można jeść jak cukierki, co jeszcze skuteczniej odświeży nasz oddech.
Kminek nie tylko dla smaku
Ta intensywna przyprawa przyda się nie tylko w kuchni. Obecne w kminku składniki korzystnie wpływają na zapach z ust - wystarczy rozgryźć kilka ziarenek. Można przygotować również kminkowy wywar. Potrzebne będą dwie łyżeczki nasion, które zalewamy wrzątkiem, a po ostygnięciu płuczemy usta kilka razy dziennie. Kminek to również ochrona dla układu pokarmowego (hamuje m.in. rozwój szkodliwych bakterii) co też ma wpływ na woń oddechu.
Pij wodę
Minimum przyjmowanych dziennie płynów to 1,5 litra, a w przypadku kserostomii (suchość w ustach) ilość ta wzrasta nawet do 9 szklanek wody dziennie. Lepiej zastąpić nią słodzone soki, wody smakowe , kawę czy herbatę, ponieważ w odróżnieniu od innych płynów, woda wypłukuje resztki pokarmu i usuwa bakterie. Ponadto przyśpiesza produkcję śliny w ustach.
Płukanka z octu
Ocet jabłkowy wykazuje m.in. działanie bakteriobójcze, dlatego przyda się do odświeżenia oddechu. Do 250 ml ciepłej wody należy dodać dwie łyżki octu, a następnie wypłukać usta. Czynność tę najlepiej wykonywać regularnie przed umyciem zębów, ale można skorzystać z tej metody również w momencie, kiedy szybko musimy odświeżyć swój oddech.
Jogurt naturalny
Japońscy naukowcy udowodnili, że jedząc dwa razy dziennie minimum 60 gramów jogurtu naturalnego bez dodatku cukru, a zawierającego probiotyki, niszczymy sporą ilość związków siarczkowych odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust.
Cytrusy na nieświeży oddech
Zamiast po gumę do żucia warto sięgnąć po pomarańcze lub mandarynki. Podobnie, jak cytryna zawierają kwas cytrynowy, który stymuluje ślinianki do pracy, a napływ śliny do ust sprawia, że oddech staje się świeższy.
Mięta odświeży w mig
Mięta to popularny składnik gum czy preparatów do odświeżania ust oraz lekarstw na dolegliwości górny dróg oddechowych. Nic dziwnego, ponieważ ułatwia oddychanie, pomaga pozbyć się toksyn i udrażnia nos. Ponadto działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Aby odświeżyć oddech wystarczy żuć przez chwilę świeże listki. Można również wypić miętową herbatę lub przygotować płukankę.