Dynia dla urody: przepisy na domowe maski i peelingi
Sezon na dynię rozpoczął się na dobre. W restauracjach roi się od zup i placków z dyni, w kawiarniach króluje dyniowa latte. Warto też zaprosić dynię do naszej łazienki, bo ten uroczy owoc (tak, owoc!) ma ogromną moc.
Sezon na dynię rozpoczął się na dobre. W restauracjach roi się od zup i placków z dyni, w kawiarniach króluje dyniowa latte. Warto też zaprosić dynię do naszej łazienki, bo ten uroczy owoc (tak, owoc!) ma ogromną moc.
Dynia jest kopalnią dobrych enzymów i kwasów AHA, które przyspieszają regenerację komórek, rozjaśniają i wygładzają skórę. Jest też doskonałą bazą do peelingów, a zawarte w niej witaminy A i C spowalniają rozwój wolnych rodników i przyspieszają produkcję kolagenu. A to nie koniec zalet wykorzystania dyni w codziennej pielęgnacji. Pestki dyni zawierają cynk, który pomaga w walce z trądzikiem i hamuje produkcję sebum. Dodatkowo zawierają kwasy tłuszczowe, które wzmacniają barierę lipidową skóry przez co jest ona bardziej nawilżona. Nie tylko nasza skóra będzie zachwycona dyniową pielęgnacją. Również włosy mogą skorzystać z dobroczynnych składników, jakie zawiera pomarańczowa bulwa. Kwasy tłuszczowe i witaminy sprawiają, że włosy są bardziej nawilżone, a skóra głowy mniej narażona na podrażnienia. Jeśli masz problem z przetłuszczającą się skórą głowy zaprzyjaźnij
się z olejem z pestek dyni, który znacząco ograniczy produkcję łoju.
Tak więc czas zaopatrzyć się w dynię i olej z jej pestek i rozpocząć domową produkcję eliksirów urody!
ROZJAŚNIAJĄCA MASKA DO TWARZY
¼ szklanki puree z surowej dyni
½ łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka miodu manuka
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, nałóż cienką warstwę na twarz i szyję. Po pięciu minutach spłucz letnią wodą i wklep serum do twarzy. Kurkuma zawarta w masce rozjaśnia cerę i łagodzi podrażnienia związane z trądzikiem, zaś miód manuka doskonale nawilża skórę.
PEELING DO TWARZY
¼ szklanki puree z surowej dyni
1 łyżka zmielonego lnu
¼ szklanki glinki bentonitowej (do kupienia w internecie, ok. 10 zł / 50 g)
¼ szklanki naparu z rumianku
Wszystkie składniki wymieszaj. Nałóż grubą warstwę na skórę. Po minucie zacznij delikatnie masować twarz, aby usunąć martwy naskórek. Spłucz letnią wodą. Mielony len pomaga usunąć martwe komórki naskórka, z którymi najpierw rozprawiły się enzymy dyni.
PEELING DO CIAŁA
1 szklanka puree z surowej dyni
¼ szklanki olejku jojoba
¼ szklanki zmielonej kawy
¼ szklanki soli himalajskiej
Wszystkie składniki wymieszaj. Używaj jak normalnego peelingu do ciała, pod prysznicem lub w wannie. Olejek jojoba doskonale odżywia skórę. Jest bogaty w przeciwutleniacze zaś kofeina z ziaren kawy pomaga wygładzić skórę i zmniejsza widoczność cellulitu. Różowa sól himalajska to kopalnia dobrych minerałów, które odżywiają skórę. Nie na darmo pojawia się w coraz większej ilości kosmetyków.
MASKA DO WŁOSÓW
1 łyżka oleju z pestek dyni
1/3 szklanki oleju kokosowego
1/3 szklanki oleju jojoba
5 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa
5 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
5 kropli olejku eterycznego z lawendy
Wszystkie składniki wymieszaj. Nałóż na umyte, wilgotne włosy, zostaw na 10 minut, następnie spłucz. Maska może być używana zarówno do włosów jak i skóry głowy. Kokos, eukaliptus i lawenda naturalnie stymulują skórę głowy i zapobiegają wypadaniu włosów. Olej jojoba nawilża zarówno włosy, jak i skórę głowy.
Aleksandra Kisiel / Kobieta WP