FitnessElektrostymulacja mięśni: trening EMS na szybkie wyszczuplanie sylwetki

Elektrostymulacja mięśni: trening EMS na szybkie wyszczuplanie sylwetki

Elektrostymulacja mięśni: trening EMS na szybkie wyszczuplanie sylwetki
Źródło zdjęć: © iStock.com | Master1305
22.11.2018 18:37

Elektrostymulacja mięśniowa to rodzaj treningu, w którym praca mięśni jest pobudzana przez impulsy generowane przez prąd. Czy elektrostymulacja jest skuteczna? Na czym polega zyskujący popularność trening EMS? Komu szczególnie poleca się elektrostymulację mięśniową?

Co to jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja to proces, w którym pobudza się nerwy lub mięśnie za pomocą impulsów elektrycznych. Bezpośrednie podrażnienie prądem mięśnia lub pośrednie podrażnienie nerwu powoduje skurcz mięśnia.

Elektrostymulacja zazwyczaj jest stosowana przy różnorodnych dolegliwościach bólowych, wspomagająco przy nietrzymaniu moczu oraz w leczeniu zaburzeń krążenia. W ostatnich latach elektrostymulacja natomiast coraz częściej jest wykorzystywana w odchudzaniu i spalaniu tkanki tłuszczowej.

Jak działa elektrostymulacja?

Urządzenia stosowane w elektrostymulacji wykorzystują zmienny prąd Faradaya, znany w sporcie i fizykoterapii od wielu lat. Impulsy prądu kurczą i rozkurczają mięśnie, imitując ich pracę podczas zwyczajnego treningu.

Efekt uzyskiwany po elektrostymulacji jest zbliżony, a czasem nawet identyczny do tego, który wypracowuje się na siłowni. W ofertach zachwalających elektrostymulację, można przeczytać, że 45 minut zabiegu odpowiada 7 godzinom treningu. Zapomnieć więc można o pocie, zmęczeniu, przeciążeniu czy kontuzjach.

Elektrostymulacja nie jest zabiegiem relaksującym, delikatne kopnięcia prądu nie są przyjemne, jednak można się do nich przyzwyczaić. Elektrostymulacja nie tylko przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, ale również poprawia przepływ krwi do mięśni, jednocześnie je ujędrniając, pobudzając i rozluźniając.

Ciepło generowane przez elektrostymulację rozprowadza się po całym ciele, co przyspiesza krążenie i zwiększa proces detoksyzacji. Już 10 zabiegów elektrostymulacji przyniesie widoczne efekty.

Na czym polega trening EMS?

Trening EMS to ćwiczenia fizyczne, które wykonuje się wraz z użyciem technologii elektrostymulacji mięśni. Osobę ćwiczącą podłącza się do specjalnego stroju wyposażonego w elektrody, które pomagają mózgowi w wysyłaniu odpowiednich impulsów do mięśni.

Przed treningiem EMS należy wykonać analizę składu ciała, aby trener mógł skonstruować odpowiedni plan ćwiczeń.

Strój sportowy z technologią EMS składa się z kamizelki, pasu biodrowego oraz opasek na uda i ramiona. Każdy impuls nadawany jest z odmienną częstotliwością, która jest dopasowywana do konkretnej grupy mięśniowej. Impulsy są takie same jak te generowane przez nasz mózg, dlatego trening EMS jest całkowicie bezpieczny.

Zalety i efekty elektrostymulacji mięśniowej

Największą zaletą elektrostymulacji mięśniowej jest krótki czas trwania zabiegu przy jednoczesnych szybkich efektach. Elektrostymulacja pobudza ok. 150 razy więcej skurczów mięśni niż samodzielnie wykonywany trening, co pozwala spalić nawet 1200 kcal podczas jednego zabiegu. Elektrostymulacja nie wymaga ciężkiej pracy, przez co nie grożą nam kontuzje i przeciążenia. Dodatkowo podczas elektrostymulacji angażowanych jest aż 8 grup mięśniowych, a pobudzane do pracy są nawet te mięśnie, które umieszczone są głęboko wewnątrz ciała.

Źródło artykułu:WP Kobieta