Emerytura szkodliwa dla zdrowia
Emerytura ma szkodliwy wpływ zna zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – dowodzą cytowane przez BBC badania, których wyniki opublikował brytyjski Institute of Economic Affairs (IEA)
Emerytura ma szkodliwy wpływ zna zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – dowodzą cytowane przez BBC badania, których wyniki opublikował brytyjski Institute of Economic Affairs (IEA).
Jak wynika z badania, choć tuż po przejściu na emeryturę stan zdrowia nieco się polepsza, jednak w sumie podczas emerytury dochodzi do “drastycznego pogorszenia się stanu zdrowia”, widocznego zarówno po średnim, jak i dłuższym czasie obserwacji. Ryzyko depresji rośnie o 40 proc., zaś dolegliwości fizycznych o 60 proc. Podczas badań porównano stan zdrowia osób, które przeszły na emeryturę oraz tych, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal pracowały.
Uwzględniony został także wpływ czynników potencjalnie mogących zakłócać wyniki. Okazało się, że szkodliwy wpływ emerytury w równym stopniu dotyczy mężczyzn, co kobiet, zaś im dłuższy czas spędzony na emeryturze, tym większe ryzyko dla zdrowia.
Zdaniem specjalistów z IEA, ludzie powinni pracować dłużej – w równej mierze z przyczyn zdrowotnych, co ekonomicznych. Tak się składa, że brytyjski rząd niedawno postanowił zadbać o zdrowie obywateli i podnieść wiek emerytalny.
Philip Booth, dyrektor programowy IEA oznajmił, że rząd powinien pójść dalej, deregulując rynek pracy i pozwalając ludziom pracować dłużej.
Edward Datnow, przewodniczący Age Endeavour Fellowship twierdzi, że nie powinno być czegoś takiego jak "normalny" wiek emerytalny. Jego zdaniem pracodawcy mogą odnieść korzyści, wykorzystując potencjał starszych pracowników, zaś sami pracujący powinni się zastanowić, co jest dla nich najlepsze.
(PAP/mtr), kobieta.wp.pl