Hormon wydzielany podczas ćwiczeń może zapobiegać rozwojowi raka piersi
Hormon o nazwie iryzyna, uwalniany podczas wysiłku fizycznego, może zapobiegać rozwojowi raka piersi
27.02.2015 | aktual.: 27.02.2015 11:49
Hormon o nazwie iryzyna (FNDC5), uwalniany podczas wysiłku fizycznego, może zapobiegać rozwojowi raka piersi, a także wspomagać działanie chemioterapii - wynika z badań opublikowanych przez "Chemistry - A European Journal".
Jak wynika z wcześniejszych badań, ryzyko raka piersi u regularnie ćwiczących kobiet jest o 30-40 proc. niższe, a w przypadku kobiet ze zdiagnozowaną chorobą aktywność fizyczna zwiększa przeżywalność.
Poziom iryzyny wzrasta podczas aktywności fizycznej. Stymuluje ona metabolizm w wybranych tkankach, m.in. w tkance tłuszczowej.
Naukowcy z uczelni w Nowym Meksyku (USA) zaaplikowali iryzynę do naczyń zawierających zarówno nowotworowe, jak i zdrowe komórki. Okazało się, że hormon niszczył jedynie komórki rakowe, nie wyrządzając krzywdy tym prawidłowym.
Jednoczesne zaaplikowanie iryzyny i stosowanej w chemioterapii doksorubicyny znacznie zintensyfikowało niszczenie komórek nowotworowych w różnych koncentracjach.
Dzięki iryzynie możliwe było skuteczne zwalczanie nowotworu przy zastosowaniu o wiele niższej dawki doksorubicyny. Wskazuje to na możliwość podawania pacjentom skutecznej, a przy tym lepiej tolerowanej chemioterapii.
Kolejnym krokiem badaczy będzie przetestowanie działania iryzyny na innych rodzajach nowotworów oraz opracowanie metody jej dostarczania do komórek nowotworowych.
(PAP), koc/ mrt/