UrodaHymenotomia – zabieg usunięcia błony dziewiczej

Hymenotomia – zabieg usunięcia błony dziewiczej

Hymenotomia – zabieg usunięcia błony dziewiczej
Źródło zdjęć: © 123RF
02.07.2018 09:30

Hymenotomia to zabieg polegający na usunięciu lub nacięciu błony dziewiczej. Przeciwieństwem tego zabiegu jest hymenoplastyka. Istnieje wiele powodów, dla których kobiety decydują się na zabieg usunięcia błony, która z anatomicznego punktu widzenia nie ma żadnego znaczenia. W niektórych przypadkach może być natomiast źródłem różnych dolegliwości, z którymi borykają się kobiety.

Hymenotomia – czym jest?

Hymenotomia jest jednym z zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. Zabieg ten polega na usunięciu lub nacięciu błony dziewiczej u kobiet, młodych dziewcząt i dziewczynek, u których jest ona zbyt gruba, utrudnia odbycie stosunku bądź stanowi wadę wrodzoną pochwy, co w niektórych przypadkach może prowadzić do groźnych powikłań.

Hymenotomia – kiedy wykonać zabieg?

Prawidłowo rozwinięta błona dziewicza posiada otwory, przez które wydostają się śluz oraz krew podczas miesiączki. W przypadku zarośnięcia błony nie posiada ona tych otworów. Najwcześniej wadę rozpoznaje się u kilkunastoletnich dziewczynek, które są rozwinięte płciowo, a mimo to nie miesiączkują. Innymi wskazaniami do hymenotomii są okresowe bóle podbrzusza i towarzyszące im problemy z oddawaniem moczu, tak zwane parcie na pęcherz. Oznaką wady są też problemy przy współżyciu, gdyż błona ta jest zbyt twarda i gruba, aby mogła zostać przerwana.

Hymenotomia – przygotowanie do zabiegu

Hymenotomia powinna być poprzedzona badaniami, dzięki którym lekarz oceni stan zdrowia pacjentki oraz potwierdzi lub wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Do badań poprzedzających hymenotomię zalicza się morfologię, badanie ogólne moczu, czynniki krzepnięcia, pomiar glukozy, pomiar stężenia elektrolitów oraz szczepienie przeciw WZW B. Zabieg hymenotomii przeprowadza się po ustaniu krwawienia miesiączkowego, w pierwszej fazie cyklu. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki mające wpływ na krzepliwość krwi. Nie należy przyjmować jedzenia ani napojów co najmniej 6 godzin przed zabiegiem, a kilka dni przed hymenotomią zaprzestać palenia papierosów.

Hymenotomia – przebieg zabiegu

Hymenotomia przeprowadzana jest w klinice czy szpitalu, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania hymenotomii jest zależny od sposobu przeprowadzania zabiegu. Zabieg chirurgicznego usunięcia błony dziewiczej za pomocą skalpela trwa około 60-90 minut i polega on na przecięciu lub nacięciu błony dziewiczej. Innym sposobem jest przerwanie lub nacięcie błony przez wiązkę światła lasera - zabieg taki trwa około 20 minut. Bez względu na rodzaj użytego narzędzia, na ranę nakłada się szwy samorozpuszczane. Po zabiegu hymenotomii pacjentka pozostaje do 6 godzin w klinice. Zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego, całkowitą rezygnację z wizyt na basenie oraz szczególną dbałość o okolice intymne. Po upływie tego czasu do około tygodnia miejsce po zabiegu hymenotomii może być obolałe i obrzęknięte. Przez okres 2 tygodni może występować krwawienie lub plamienie. Po miesiącu od operacji, jeżeli nie zauważymy żadnych niepokojących objawów, możemy powrócić do aktywności seksualnej.

Hymenotomia – przeciwwskazania do zabiegu

Hymenotomia nie jest przeprowadzana w sytuacji, kiedy pacjent choruje na cukrzycę i nadciśnienie. Przeciwwskazaniami do hymenotomii są także stan zapalny sromu i pochwy oraz problem z krzepliwością krwi.

Źródło artykułu:WP Kobieta