FitnessJak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Mięśnie dna miednicy to dla Polek wciąż dość „tajemniczy” obszar. Wszystkie słyszałyśmy o ich istnieniu, ale mało która z nas tak naprawdę wie, gdzie się znajdują i jak działają. Tymczasem od ich funkcjonowania w dużej mierze zależy nasz komfort życiowy.

17.04.2014 | aktual.: 17.04.2014 20:39

Mięśnie dna miednicy to dla Polek wciąż dość „tajemniczy” obszar. Wszystkie słyszałyśmy o ich istnieniu, ale mało która z nas tak naprawdę wie, gdzie się znajdują i jak działają. Tymczasem od ich funkcjonowania w dużej mierze zależy nasz komfort życiowy. Problemy z nietrzymaniem moczu i brak satysfakcji w sypialni często można zwalczyć właśnie przez trening określonych partii mięśni. Tylko jak to zrobić?

W szkole i w domu mało mówi się o mięśniach dna miednicy. Problemy z nimi związane są często wstydliwe i nie wiemy nawet, jakie objawy powinny nas niepokoić. W efekcie wchodzimy w dorosłe życie z wiedzą na temat trygonometrii i fotosyntezy, a nie mamy pojęcia o swoim własnym zdrowiu.

Czy masz powody do obaw?

Każda kobieta powinna ćwiczyć mięśnie dna miednicy, jednak niektóre panie powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

- Czy korzystasz z toalety więcej niż 7 razy dziennie?
- Czy korzystasz z toalety kilka razy w nocy?
- Czy zdarza ci się biec do toalety, kiedy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu?
- Czy zdarza ci się popuścić mocz, zanim dobiegniesz do toalety?
- Czy w ostatnim czasie zdarzyło ci się popuścić mocz podczas kichania, kaszlu, śmiechu lub wysiłku fizycznego?

Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, powinnaś zacząć dokładniej obserwować swoje ciało. Może to jeszcze nie objaw choroby, jednak tym bardziej lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ćwiczenia mogą oszczędzić ci przyszłych problemów.

2 lub 3 odpowiedzi twierdzące mogą wskazywać na pierwsze objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Koniecznie zacznij ćwiczyć, skonsultuj się też z ginekologiem i urologiem. Możesz zaopatrzyć się w specjalne wkładki higieniczne, które pozwolą ci czuć się świeżo w każdej sytuacji, nawet jeśli zdarzy ci się „wpadka”.

Wynik powyżej 4 twierdzących odpowiedzi oznacza, że powinnaś koniecznie skonsultować się ze specjalistą. Twoje problemy są bowiem poważne. Po co się męczyć? W dzisiejszych czasach nietrzymanie moczu to choroba łatwa w leczeniu.

Czym są mięśnie Kegla? Tak naprawdę nie ma czegoś takiego. Mówimy jedynie o treningu Kegla, który może pomóc nam wzmocnić mięśnie dna miednicy. Jednak zanim w ogóle podejmiemy się tego zadania, warto wiedzieć, gdzie tak naprawdę się znajdują.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet jeżeli o nich słyszałaś, to nie potrafisz ich zlokalizować. Te mięśnie zamykają miednicę od dołu, łącząc kość łonową z kością krzyżowa. Tworzą przestrzeń, na której zawieszone są narządy miednicy mniejszej – pęcherz moczowy, pochwa, odbyt.

Bardzo ważne jest, żeby dokładnie zlokalizować te mięśnie, inaczej ćwiczenia na nic się nie zdadzą. Ułatwi ci to prosty zabieg: usiądź na krawędzi stołu, nogi ustaw w lekkim rozkroku, a następnie, utrzymując tę samą pozycję, spróbuj napiąć mięśnie w okolicy cewki moczowej i odbytu. Chodzi nam właśnie o mięśnie, które w tym momencie napinasz.

Pamiętaj, że te partie mięśniowe zaczynają wiotczeć już po 25 roku życia. Bardzo szkodzi im ciąża i poród, a nawet regularne podnoszenie ciężkich przedmiotów. Wszystko da się jednak naprawić niedużym nakładem pracy.

Odpowiednie ćwiczenia

Specjaliści uważają, że powinno się ćwiczyć przynajmniej 3 razy dziennie. Spokojnie, wystarczy wykonać kilka krótkich serii, nie zajmie to więcej niż kilka minut.

Możesz wybrać kilka ćwiczeń lub zrobić wszystkie.

Ćwiczenie 1: Połóż się na ziemi, ugnij kolana. Wypchnij miednicę do góry, trzymając stopy i głowę na ziemi. Potem powolnym ruchem opuść ciało z powrotem na dół. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 2: Ustaw stopy na szerokości bioder, ugnij nogi w kolanach. Pochyl się do przodu, opierając dłonie na udach. Wypchnij plecy do góry, mocno je zaokrąglając. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 3: Przejdź do klęku podpartego. Ustaw kolana pod biodrami i rozstaw na szerokość bioder. Dłonie ułóż pod barkami na szerokość ramion, utrzymując plecy proste. Nie zmieniając pozycji, zrób wydech i unieś prawą rękę w przód i lewą rękę w tył. Kończyny unieś na wysokość tułowia. Nie wyginaj się w odcinku lędźwiowym. Potem wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na drugą stronę. Zrób 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 4: Połóż się na boku z nogami wysuniętymi lekko do przodu. Jedną rękę połóż pod głowę. Następnie na wydechu delikatnie przyciągnij pępek do kręgosłupa, jednocześnie wydłużając odcinek lędźwiowy i całe ciało tak, by twoje nogi uniosły się nad podłogę. Wytrzymaj tak kilka sekund. Zrób 10 powtórzeń na każdą stronę.

(sr/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)