FitnessJak poprawić pamięć? Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Jak poprawić pamięć? Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Jak poprawić pamięć? Ćwiczenia na pamięć i koncentrację
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
02.12.2018 17:05, aktualizacja: 20.12.2018 21:33

Ćwiczenia na pamięć to doskonały sposób na usprawienie pracy mózgu i poprawę logicznego myślenia. W świecie pełnym informacji nasza zdolność do zapamiętywania wymaga ciągłego usprawniania, a odpowiedni trening pamięci jest w stanie zapewnić nam pełną sprawność umysłu. Jakie ćwiczenia na lepsze zapamiętywanie warto wykonywać?

Ćwiczenia na pamięć - wstęp

Ćwiczenia na lepsze zapamiętywanie to coraz popularniejszy sposób na zapewnienie sobie możliwości do pracy na pełnych obrotach. Usprawniają one pracę mózgu, pomagają poprawić koncentrację i mają pozytywny wpływ na logiczne myślenie i podejmowanie racjonalnych decyzji, dlatego warto się nimi zainteresować.

Podstawową funkcją pamięci jest gromadzenie i przetwarzanie informacji, które docierają do nas z różnych źródeł. W świecie nowoczesnych technologii żywotność przyswajanych informacji jest coraz krótsza, a ich ilość coraz większa, dlatego warto wspomóc mózg w walce o lepsze funkcjonowanie.

Pamięć możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie, pod kątem których możemy także dobierać nasze ćwiczenia. Pamięć sensoryczna, czyli inaczej ultrakrótka, ma najkrótszy czas trwania, odpowiada za procesy poznawcze nadchodzących bodźców i zlokalizowana jest w każdym zmyśle.

Pamięć krótkotrwała z kolei pozwala przechowywać dane zmysłowe oraz rezultaty procesów powstałych w wyniku pracy mózgu, a więc na przykład wyniki obliczeń czy wyciągnięte wnioski.

Pamięć długotrwała, ostatnia z wymienionych i ta spełniająca funkcję naszego "dysku twardego", jest najbardziej trwała i ma praktycznie nieograniczoną pojemność i czas przechowywania informacji.

Ćwiczenia poprawiające pamięć

Mózg, podobnie jak mięśnie, także potrzebuje treningu i chwili odpoczynku po dużym wysiłku. Jedną z metod poprawy pamięci jest zatem odpoczynek, który pozwoli nam się zregenerować i nabrać sił przed kolejnymi wyzwaniami.

Chwilę przerwy także można wykorzystać do treningu pamięci, na przykład poprzez wizualizację oraz skojarzenia. Wbrew pozorom jest to ćwiczenie bardzo proste i polega ono na stworzeniu w naszym umyśle obrazu, w którym spójnie zawrzemy elementy, które chcemy w danej chwili zapamiętać.

Wybierasz się na zakupy? Zamiast tworzyć listę wyobraź sobie coś, w czym zawrzesz pożądane przez siebie produkty. Nie musisz się ograniczać – w końcu nasza wyobraźnia także nie ma granic, a ćwiczenia na pamięć to dla nas nieoceniona pomoc.

Inną metodą są właśnie przywołane wcześniej skojarzenia, które można płynnie i sprawnie połączyć z wizualizacją. Popularnym rozwiązaniem jest też zapamiętywanie faktów poprzez asocjację z dobrze znanym nam elementem, na przykład z naszym hobby. Jeżeli nazwisko uczonego przypomina nam nazwę postaci z kreskówki z dzieciństwa, a w dacie historycznej występuje jakaś zależność, to jest to dla nas już praktycznie połowa sukcesu.

Możemy też ćwiczyć naszą pamięć słuchową i wzrokową na przykład poprzez reakcję na dźwięk albo recytację, czy też szukanie par i znajdowanie różnic w obrazkach. Możliwości jest wiele, a sposobności równie dużo – nawet gra planszowa czy rozwiązywanie krzyżówek to także pomoc w lepszym zapamiętywaniu.

Jak jeszcze poprawić pamięć i koncentrację?

Sposobem na lepsze zapamiętywanie jest też dbałość o higienę umysłu, a więc o odpowiednie dotlenienie mózgu oraz odstawienie używek takich jak wybory tytoniowe czy alkohol. Sprawdzonymi metodami są też unikanie stresu, rozpoczęcie aktywności fizycznej oraz odpowiednia dawka odpoczynku.

Absolutnie nie warto tych czynników lekceważyć, ponieważ niekiedy to właśnie one są kluczem do sukcesu w ćwiczeniu pamięci.