Już nie "pigułka gwałtu". Uwaga na "needle spiking"

Już nie "pigułka gwałtu". Uwaga na "needle spiking"

Nowy sposób odurzania. Już nie pigułka
Nowy sposób odurzania. Już nie pigułka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
05.11.2023 17:02, aktualizacja: 17.01.2024 15:02

Wychodząc do klubu, przeważnie słyszymy ostrzeżenie dotyczącej tzw. pigułki gwałtu. Substancja może być jednak podawana w inny sposób. Coraz częściej dochodzi do odurzenia metodą needle spiking. Ten sposób podania jest niewyczuwalny i łatwo go zastosować na zatłoczonym pakiecie.

Najczęściej używaną postacią środka odurzającego jest tabletka, pigułka lub koktajl gwałtu. Substancje psychoaktywne są stosowane w celu wykorzystania lub zgwałcenia ofiary. Gdy zostaje rozpuszczona w dowolnym płynie, np. wodzie, soku czy alkoholu, jest niewyczuwalna. Jej działanie rozpoczyna się nawet po kilkunastu minutach od spożycia. Prowadzi do senności, braku kontroli nad swoim ciałem, a nawet amnezji.

Jakiś czas temu pojawiła się bardziej niebezpieczna forma podania tzw. pigułki gwałtu. Według "Wysokich Obcasów", na Zachodzie needle spiking jest już prawdziwą plagą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pigułka gwałtu może działać do ośmiu godzin

Osoba, która zostanie odurzona tzw. pigułką gwałtu traci kontrolę nad swoim zachowaniem i ciałem. Dodatkowo, gdy substancja jest łączona z alkoholem, powoduje zaburzenia pamięci trwające nawet kilka godzin. Działanie jest szybkie, a maksymalne stężenie we krwi substancja osiąga po około 60 minutach.

"Łatwiej niż tabletką jest odurzyć kogoś substancją w formie płynnej. Zdecydowanie najczęściej spotykam się z odurzeniem GHB, czyli kwasem gamma-hydroksymasłowym, i jego prekursorami, czyli GBL i 1,4-BD" – mówił dr Eryk Matuszkiewicz w rozmowie z "Wysokimi Obcasami".

Narkotyk dodany do napoju alkoholowego zaczyna działać po 15-30 minutach. Efekt GHB utrzymuje się od 6 do 8 godzin.

Teraz tak odurzają swoje ofiary

Okazuje się, że coraz popularniejsze okazuje się podawanie substancji odurzających w e-papierosach, sprayach czy przez zastrzyki. W Londynie i Amsterdamie takie przypadki zdarzają się coraz częściej. Needle spiking to zastrzyk wykonywany np. w trakcie imprezy. Zazwyczaj kiedy ofiara znajduje się na zatłoczonym parkiecie, nie czuje ukłucia igły np. w brzuch lub kostkę.

"Jeszcze nie spotkałem, ale to nie znaczy, że odurzanie przez zastrzyki jest niemożliwe i że nie ma miejsca. Faktycznie, może być tak, że alkohol uśpi naszą czujność i sprawi, że nie odczujemy, że nas ukłuto. Potrafię sobie wyobrazić, dlaczego sprawcy sięgają po ten sposób odurzania. Substancja podawana pozajelitowo, w zastrzyku dożylnie, podskórnie czy domięśniowo, działa dużo szybciej niż połknięty lek lub ciecz" – wyjaśnił dr Eryk Matuszkiewicz.

Lekarz zwrócił uwagę, że osoba, która otrzymała zastrzyk niewiadomego pochodzenia, powinna jak najszybciej zostać objęta profilaktyką poekspozycyjną, wykonać badania pod kątem zapalenia wątroby typu B i C, a także test na HIV.

Co robić, gdy zostaniemy odurzeni pigułką gwałtu?

Przede wszystkim podczas imprez należy uważać i nie zostawiać napojów lub jedzenia bez opieki, zwłaszcza gdy jesteśmy w klubie. Jeśli natomiast mamy podejrzenie, że coś jest nie w porządku i ktoś mógł nas "poczęstować" tabletką gwałtu, natychmiast poinformujmy znajomych lub bliskich. Substancje odurzające działają bardzo szybko, dlatego nie można tracić ani chwili.

Jeśli zauważysz, że ktoś w twoim towarzystwie podejrzanie się zachowuje, zapewnij mu opiekę i zaprowadź w bezpieczne miejsce. Bądź przygotowany na ewentualne sytuacje, takie jak utrata przytomności, wymioty, drgawki. Uważaj też na ewentualne zagrożenia ze strony innych osób.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta