UrodaKąpielowy zawrót głowy

Kąpielowy zawrót głowy

Właśnie minął kolejny męczący dzień. Wystarczy jednak 15 minut, wanna, kilka litrów wody, by pokonać zły nastrój. Kąpiel to nie tylko zabieg higieniczny, jest jak wizyta w salonie kosmetycznym i centrum terapeutycznym.

Kąpielowy zawrót głowy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.04.2007 | aktual.: 31.05.2010 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właśnie minął kolejny męczący dzień. Zaczynasz mieć już dość. A może by tak zamknąć się w łazience i pławić zapachach i piance? Wystarczy 15 minut, wanna, kilka litrów wody by pokonać zły nastrój. Daj się skusić. Kąpiel to nie tylko zabieg higieniczny, przede wszystkim jest jak wizyta w salonie kosmetycznym i centrum terapeutycznym.

Cuda pławienia się wannie

Kąpiel właściwie mało ma wspólnego z klasycznym szorowaniem się. Od tego jest prysznic. Woda w wannie to wyższy stopień wtajemniczenia. Gdy się ją odpowiednio przygotuje, potrafi zdziałać cuda. Zmniejsza całodniowe napięcie mięśni, pobudza krążenie krwi, zmiękcza skórę, przynosi ulgę obolałym stawom, otwiera pory i przygotowuje je na wchłonięcie substancji nawilżających i odżywczych.

Poza tym nigdzie nie odprężysz się tak, jak w wannie. To tu przychodzą do głowy genialne pomysły, trzymając czubek nosa nad powierzchnią wody, najlepiej się marzy o niebieskich migdałach. Kąpiel to prawdziwy luksus, zwłaszcza, że można sobie na nią pozwolić 1-2 razy na tydzień.

Z czym do kąpieli?

Góry piany w wannie, niestety, nie służą skórze. Zawarte w niej detergenty niszczą jej płaszcz ochronny, wysuszają ją. Do mycia najlepsze są łagodne żele, płyny z kremami nawilżającymi. Dobre płyny do kąpieli powinny nie tylko myć, ale też odżywiać skórę. Mile widziana jest w ich składzie prowitamina B5, witamina E, olejki natłuszczające.
Coraz więcej kąpielowych kosmetyków produkuje się bez dodatku środków koloryzujących i konserwantów. Niektóre pozbawione są nawet substancji zapachowych. Tracą może na zewnętrznej atrakcyjności, ale lepiej służą skórze. A co z mydłem? To nie do końca prawda, że bardzo źle wpływa na skórę. Skóra normalna już po 3-4 godzinach odbudowuje swój płaszcz ochronny. Jeśli wybierzesz delikatne mydło o pH 5,5, w ogóle nie ma się czym martwić.

Zioła

Od czasu do czasu, możesz sobie zaaplikować kąpiel z ziołowymi dodatkami. Ujędrniają skórę, wygładzają, koją.
- Rumianek działa łagodząco i przeciwłojotokowo; garść ziół zaparz w garnuszku, przecedź i wlej do wanny.
- Rozmaryn pobudza krążenie i wygładza skórę; 3 łyżki ziół zawiąż w gazę lub płótno i zawieś pod kranem z gorącą wodą, do wanny będzie leciała woda z ziółkami.
- Szałwia ściąga pory; włóż ją do woreczka i połóż na dnie wanny, nalej bardzo gorącej wody, gdy trochę ostygnie, kąpiel ziołowa będzie gotowa.
- Lawenda i płatki róż - koją nerwy, pomagają bardzo delikatnej skórze; postępuj z nimi tak jak z rumiankiem.

Olejki

Dzięki nim kąpiel staje się prawdziwym luksusem. Mają podwójne działanie kosmetyczne: oczyszczają i pielęgnują. Działają najskuteczniej, jeśli przed kąpielą weźmiesz prysznic - „otworzysz” skórę na ich dobroczynne działanie. Po kąpieli z dodatkiem olejku na skórze pozostaje cieniutka, pielęgnująca warstewka, w nosie zaś wspaniałe zapachy. W woni lawendy za drzwiami łazienki, można zapomnieć o całym świecie.

Kąpiel z odpowiednim olejkiem może też pomóc przy przeziębieniu, świetnie inhaluje. Wystarczy wlać do wanny 6-8 kropel olejku i dokładnie zamieszać. Uważaj, żeby woda nie była za gorąca - zbyt wysoka temperatura może zniszczyć genialne właściwości olejku.

Olejkowe abecadło

- olejek cedrowy - pomaga przy katarze i trądziku
- olejek rumiankowy - zmniejsza dolegliwości związane z miesiączką, pomaga zasnąć
- olejek cyprysowy - odpręża
- olejek cytrynowy - dodaje chęci do życia
- olejek eukaliptusowy - walczy z przeziębieniem
- olejek geraniowy - działa przeciwdepresyjnie
- olejek jaśminowy - pobudza do działania
- olejek jałowcowy - zmniejsza bóle mięśni
- olejek lawendowy - uspokaja i leczy ból głowy
- olejek z kwiatów pomarańczy - odpręża
- olejek paczulowy - walczy z trądzikiem i orzeźwia
- olejek miętowy - pobudza, odświeża, walczy z migreną
- olejek sosnowy - pomaga przy grypie
- olejek różany - uspokaja, zmniejsza zmęczenie
- olejek rozmarynowy - pobudza i pozwala swobodnie myśleć
- olejek z drzewa sandałowego - odpręża
- olejek z drzewa herbacianego - działa odkażająco, pomaga przy chorobach skóry.

Uwaga: kupuj tylko olejki renomowanych firm, by mieć pewność, że zostały z nich odfiltrowane wszystkie niepożądane substancje.

Masowanie i ścieranie

Raz na dwa tygodnie zrób sobie peeling i pomóż skórze pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Możesz wybrać scrub, czyli preparat złuszczający z dość grubymi ściernymi cząsteczkami. Usuniesz martwe komórki naskórka, poprawisz koloryt skóry. Zmiękczysz te miejsca, gdzie jest zbyt twarda i szorstka, np. na piętach, łokciach, kolanach.

Peeling trzeba robić po kąpieli i spłukać go pod prysznicem. Raz na tydzień zafunduj sobie masaż. Najlepiej robić go szczotką z naturalnego włosia albo taką z plastikowymi wypustkami. Masaże oczyszczają skórę, działają antycellulitisowo.

Jak się masować?

Przy masażu i peelingu ważny jest kierunek ruchu - zawsze od dołu ku górze - i kolejność czynności:

  1. nogi - najpierw zajmij się ich zewnętrzną stroną, potem wewnętrzną,
  2. ramiona - zacznij od prawej dłoni i posuwaj się do ramienia,
  3. brzuch - masuj lewą stronę do góry, na wysokości pasa skręć w prawo i z góry na dół wymasuj prawą stronę,
  4. klatka piersiowa - masuj ją bardzo delikatnymi, okrężnymi ruchami,
  5. plecy - zatroszcz się o obie strony kręgosłupa, ruszaj od dołu do góry, potem w bok przez ramiona.

Przepis na kąpiel doskonałą

  1. Weź prysznic, umyj się łagodnym środkiem myjącym, nie przesadzaj z szorowaniem, niepotrzebnie przesuszysz skórę i podrażnisz ją. Spłucz całe ciało.
  2. Napuść wody do wanny. Zmierz jej temperaturę, nie powinna przekraczać 37 C. Zbyt wysoka sprawia, że skóra rozpulchnia się, sprzyja też powstawaniu pomarańczowej skórki.
  3. Dodaj do kąpieli, według upodobania: olejki, zioła, sól. Prywatne uzdrowisko gotowe.
  4. Wreszcie możesz się zanurzyć. Lepiej robić to stopniowo, aż do pełnego wyciągnięcia się w ciepłej wodzie.
  5. Zrelaksuj się, poczytaj książkę, posłuchaj muzyki albo po prostu zamknij oczy i pomyśl, jak ci dobrze.
  6. Jeśli woda zdążyła lekko wystygnąć, dopuść trochę ciepłej.
  7. Pora na masaż. Masuj skórę łagodnymi, okrężnymi ruchami.
  8. Jeśli minęło już 15 minut kąpielowych wakacji - trzeba je kończyć. Zbyt długa kąpiel niepotrzebnie wysusza skórę, źle działa na układy krążenia i oddechowy.
  9. Najlepiej zakończyć kąpiel chłodnym prysznicem. Pobudzi krążenie, ściągnie rozszerzone pory skóry.

Balsam, szlafrok i...

Gdy tylko wyjdziesz z wanny, dokładnie wytrzyj się ciepłym ręcznikiem. Dzięki temu pory od razu się zamkną i zatrzymają w skórze wilgoć. Ale nie trzyj zbyt mocno, najlepiej lekko, ale dokładnie osusz całe ciało.

Koniecznie użyj balsamu, kremu lub żelu, który nawilży i odżywi skórę. Zawarte w kosmetykach witaminy zatroszczą się o naturalną regenerację naskórka, oleje roślinne natłuszczą i nawilżą, odbudują kwaśny, ochronny płaszcz skóry, czyli przywrócą jej właściwe pH. Po nasmarowaniu zaszyj się w ciepełku. Wskocz pod koc, załóż puchaty szlafrok.

Kąpielowe czary

Odpowiednio przygotowana kąpiel może wpływać bardzo różnie: ożywiać i uspokajać, stawiać na nogi albo usypiać.

- kąpiel pobudzająca układ nerwowy, do zastosowania, gdy masz przed sobą wkuwanie do egzaminu - powinna być gorąca, od 37 do 40 C, dodaj olejek cytrynowy i nie siedź w niej dłużej niż 5 minut.
- kąpiel stawiająca na nogiprzed wieczorną imprezą - ta powinna być chłodna, od 28 do 30 C, polega na kilkakrotnym, nie dłuższym niż kilka sekund, zanurzeniu się w wodzie.
- kąpiel usypiająca - jej temperatura nie powinna przekraczać 37 C, dodaj wybrany olejek, np. lawendowy i posiedź w wodzie wyjątkowo aż 20 minut.
- kąpiel uspokajająca - temperatura między 28 a 33 C, dodaj olejek jałowcowy. Poleż w wannie 15 minut w taki sposób, by głowa i stopy były trochę wyżej niż reszta ciała.
- kąpiel oczyszczająca - wymaga trochę zachodu, ale warto, świetnie usuwa zanieczyszczenia skóry. 2 kg otrąb pszennych wsyp do lnianego woreczka i gotuj przez pół godziny w kilku litrach wody. Dolej otrębowy płyn do wody w wannie. Temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 36C. Po wyjściu z wanny wyjątkowo nie wycieraj się od razu, poczekaj aż skóra wyschnie sama.

Komentarze (0)