Ciąża od razu po odstawieniu pigułek?

Anna Maziuk / 29.11.2010
wp.pl
 AAA
Ciąża od razu po odstawieniu pigułek?
Pomimo że tabletka antykoncepcyjna ma już ponad 50 lat, nadal budzi wiele kontrowersji. Na jej temat krążą różnego rodzaju mity. Czy problemy z zajściem w ciążę po jej stosowaniu do nich należą? Wiele kobiet przed sięgnięciem po antykoncepcję hormonalną zadaje sobie to pytanie: czy może mieć to wpływ na ich późniejszą płodność.
Wiele z nich szuka porad na kobiecych forach internetowych, na których najczęściej są uspakajane, także przez lekarzy, którzy cierpliwie tłumaczą przestraszonym internautkom, że nie mają się czego obawiać. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę po jej odstawieniu?
- Współczesna antykoncepcja jest bardzo bezpieczną formą zapobiegania przed zajściem w ciążę - mówi dr Karina Papikian, Specjalista ginekolog z polikliniki „KAAR-MED”. - Oczywiście rodzaj antykoncepcji i forma stosowania jest dobierana przez specjalistę ginekologa indywidualnie dla każdej pacjentki. Pod uwagę bierze się wiek pacjentki, istnienie chorób przewlekłych, czy pacjentka już rodziła i jakie ma plany macierzyńskie. Przy odpowiednim doborze metody antykoncepcji i corocznej kontroli ginekologicznej, nie ma więc ryzyka, iż będzie to miało wpływ na późniejsze problemy z zajściem w ciążę.

Według dr Papikian tabletek nie powinno się przyjmować dłużej niż osiem lat. - Powrót fizjologicznej czynności jajników następuje w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - dodaje dr Papikian. Przyznaje także, że dobranie właściwej metody i formy antykoncepcji sprawia, iż w przyszłości nie powinny wystąpić problemy z płodnością. - Oczywiście pacjentka może mieć taki problem niezależnie, bez związku z przyjmowaniem antykoncepcji. Szkopuł w tym, że ujawnia się on dopiero podczas próby zajścia w ciążę i przez to często winą obarczane są tabletki antykoncepcyjne.

W ciągu 3 miesięcy po odstawieniu tabletek powinna powrócić owulacja i regularne miesiączki. Jednak każda kobieta reaguje inaczej. U niektórych po odstawieniu antykoncepcji mogą wystąpić pewne zaburzenia cyklu, np. w postaci nieregularnych krwawień.


POLECAMY: Młodzież nie ma czasu na antykoncepcję

Czy można zajść w ciąże podczas okresu?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (53)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~sonia 2014-08-17 (20:29) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 10 godzin i 58 minut temu

Ja pszestawam braci tabletki I fatalnie sie czuje bul brzuha na weymiotey mnie zbiera piersi bolo migrena normalnie masakra prosze czey ktosi zwas to mniaw pozdrawiam xxx

odpowiedz

0
0
~aneta 2013-01-21 (20:40) 3 lata 20 dni 10 godzin i 47 minut temu

W pażdzierniku 2011 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne które brałam całe 3 lata. Dałam sobie czas na takie jakby oczyszczenie się wewnętrzne organizmu od substancji które zawierały tabletki i od pażdziernika 2012 z mężem staramy się o dziecko, stwierdziliśmy, że już czas. Jak narazie bez rezultatu. Czy tabletki mogą mieć wpływ na zajście w ciążę? Mój ginekolog zapewniał mnie że nie będę miała problemów. A po odstawieniu tabletek przez 2 miesiące nie miałam miesiączki i musiałam iść do ginekologa po luteinę aby przywrócić miesiączkę. Sama nie wiem co myśleć, czy tabletki mają wpływ na zajście , czy też nie?

odpowiedz

6
0
~Anna 2012-03-27 (12:12) 3 lata 10 miesięcy 14 dni 19 godzin i 15 minut temu

Mam 28 lat. Brałam tabletki łącznie 11 lat. Odstawiłam bo chcięliśmy zacząć starać się o dziecko. Zaczęłam brać kwas foliowy,witaminki i rzuciłam palenie zaraz po odstawieniu. Po 2 miesiącach okazało się , że jestem w ciąży. Okazało się, że zaszłam w nią 3 tygodnie po odstawieniu tabletek, a brak miesiączki przypisywałam wahaniom hormonalnym po odstawieniu pigułek. Niespodzianka! Moja siostra cioteczna miała identycznie. Ona miała 27, ja 28 lat, więc żadne z nas młódki i długo stosowałyśmy antykoncepcję hormonalną. Wiem, że miałyśmy fart, ale ważne jest nastawienie, dałyśmy sobie kilka miesięcy na "rozruch" bez specjalnych starań i celowego współżycia w dni płodne bo presja i nerwowe wyliczanie działa na naszą niekorzyść. Dobra metoda: odstawić pigułki, brać kwas foliowy, zdrowo sie odżywiać, uprawiać dużo sportu nie myślec non stop o płodzeniu dzieci. My pojechaliśmy w góry, był kominek, było dużo grzanego wina i będzie dzidziuś. :)

odpowiedz

1
0
karolina880402 2011-09-23 (19:46) 4 lata 4 miesiące 18 dni 11 godzin i 41 minut temu

Mam pytanie ile trzeba czekać po odstawieniu tabletek żeby było można zajść w ciążę?

odpowiedz

0
0
~basia 2011-08-08 (10:11) 4 lata 6 miesięcy 2 dni 21 godzin i 16 minut temu

tabletki z małą ilością hormonów, podobno nie przeszkadzają w zajściu w ciążę, ja brałam takowe ok 6 lat, nie wiem czy to z ich powodu czy z innego ale problemy miałam bo rozregulował mi się cykl, organizm szalał wręcz...dopiero jak kupiłam komputerek cyklu (ja mam cyclotest) mi się udało. coś mimo wszystko musi w tym być że tabletki szkodzą

odpowiedz

2
2
~Aga 2010-11-30 (22:11) 5 lat 2 miesiące 11 dni 9 godzin i 16 minut temu

dlaczego wzrasta liczba osób mających problemy z posiadaniem własnego dziecka ????????? bo tabletki antykoncepcyjne przyjmowane bardzo powszechnie, kobieta to nie maszyna że wystarczy ją wyłączyć a następnie włączyć i jest ok. gadanie o bezpiecznej tabletce jest kłamstwem .Jest ona bezpieczna dla producentów bo zapewnia stały zysk dziewczyny zacznijcie same myśleć a nie słuchać rad nawet lekarzy

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

0
1
~isia 2011-02-12 (07:39) 4 lata 11 miesięcy 29 dni 23 godziny i 48 minut temu

wszystko ma swoją cenę
lepiej odczekać kilka miesięcy, tabletki mają skutki uboczne u każdej inne,zdrowe dzieci z oczyszczonego organizmu

odpowiedz

1
0
~Aga 2011-02-11 (21:15) 4 lata 11 miesięcy 30 dni 10 godzin i 12 minut temu

,Ciaza-od-razu-po-odstawieniu-pigulek,
ja również zaszłam w ciążę w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek, nie mogłam uwierzyć że tak szybko, mam już trójkę dzieci i przed każdą ciążą brałam tabletki przez parę lat, płodności najwidoczniej nie straciłam...

odpowiedz

3
0
~mama 2011-02-11 (20:16) 4 lata 11 miesięcy 30 dni 11 godzin i 11 minut temu

szybko posżlo
Ja po odstawieniu pigułek praktycznie od razu zaszłam w ciąże. Więc jeśli je brać, to należy się pilnować, aby przez zapominalstwo się nie zdziwić. Po urodzeniu dziecka, w stosownym czasie zaczęłam je brać znowu, kwestia dopasowania odpowiednich do polityki hormonalnej mojego ciała. Ciąża mnie trochę rozregulowała.

odpowiedz

1
0
~motylek 2011-02-11 (19:46) 4 lata 11 miesięcy 30 dni 11 godzin i 41 minut temu

tabletki anty nie są takie straszne
ja brałam tabletki antykoncepcyjne przez bardzo długi czas i po ich odstawieniu nie miałam żadnych problemów żeby zajść w ciąże. A co do nie regularnych krwawień po odstawieniu tabletek to z tym jest różnie.wszystko zależy od naszego organizmu. Ja problemy z nieregularną miesiączką mam od dni a wktórym zaczęłam miesiączkować czyli jak miałam 14 lat. miesiączkę miałam bardzo nieregularną bo raz na 3 miesiące i tak mam do dziś, więc wcale to nie jest wina tabletek antykoncepcyjnych

odpowiedz