FitnessKrzem dla zdrowia i urody

Krzem dla zdrowia i urody

Krzem dla zdrowia i urody
26.02.2008 15:43, aktualizacja: 27.05.2010 16:25

Krzem przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry, zapobiega jej przedwczesnego zwiotczeniu, zwiększa jej zdolność do wchłaniania tlenu, oczyszcza z substancji toksycznych. Tego dobroczynnego pierwiastka potrzebują także włosy, zapobiega ich wypadaniu, nadaje im sprężystość, elastyczność i zdrowy wygląd.

To podstawowy element budowy tkanki chrzęstnej, kostnej i łącznej i niektórych narządów. Dzięki niemu powstają enzymy, które wspomagają syntezę kolagenu. Jest niezbędny w procesie regeneracji skóry, naskórka.

Dobroczynny krzem

Ten pierwiastek chemiczny po raz pierwszy otrzymał w 1822 r. szwedzki chemik Jöns Jakob Berzelius, przez redukcję czterofluorku SiF4 metalicznym potasem. W przyrodzie jest jednym z najpospolitszych pierwiastków - stanowi 25% skorupy ziemskiej.

Źródła krzemu

W naszym organizmie znajduje się około 0,0068 % krzemu, a ilość jego stale maleje wraz z wiekiem. Człowiek potrzebuje 20 – 30 mg tego mikroelementu dziennie. Pierwiastek ten dostarczony z pożywieniem przedostaje się do krwi w zaledwie 30 – 50 %.Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość tego pierwiastka, warto włączyć do swojej diety daktyle, herbatkę ze skrzypu oraz kaszę gryczaną.

Bogate w krzem są również owoce morza, banany, produkty zbożowe, (nie przetworzone otręby i płatki, pieczywo z ziarnami zbóż) mleko i przetwory mleczne, drób, żelatynę, a także marchew, buraki i pietruszkę.Ponadto źródłem krzemu jest czysta, źródlana woda, która zawiera rozpuszczone krzemiany alkaliczne sodowe i potasowe. Większą ilość tego pierwiastka potrzebują kobiety w ciąży, ludzie starsi i osoby po operacjach kostnych.

Skutki niedoborów

Jeśli w organizmie brakuje krzemu to: skóra szybciej się starzeje, paznokcie stają się słabe i łamliwe a włosy suche, matowe; rozdwajają się. Niedobór tego pierwiastka niekorzystnie wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale też i na stan zdrowia: organizm staje się osłabiony i podatny na choroby wirusowe, kości stają się kruche i podatne na urazy (może pojawić się osteoporoza), ściany naczyń krwionośnych słabe; zwiększa się ryzyko wystąpienia krwotoków wewnętrznych, nadżerek jelita grubego i szyjki macicy. Inne groźne dolegliwości to zaburzenia funkcjonowania mózgu, stany zapalne organów wewnętrznych.Do tej pory nie zaobserwowano negatywnych skutków przedawkowania krzemu.

Krzem przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry, zapobiega jej przedwczesnego zwiotczeniu, zwiększa jej zdolność do wchłaniania tlenu, oczyszcza z substancji toksycznych. Także wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry (szczególnie w okolicy szyi i ust), trądziku (pospolitego i różowatego) - preparaty krzemowe sprawiają, że naskórek szybciej się regeneruje. Dlatego warto zadbać o to żeby naszej skórze krzemu nigdy nie brakowało.

Tego dobroczynnego pierwiastka potrzebują także włosy, zapobiega ich wypadaniu, nadaje im sprężystość, elastyczność i zdrowy wygląd. Krzemu potrzebują również paznokcie – dzięki niemu wyglądają zdrowo. Ponadto zapobiega powstawaniu żylaków, zwyrodnieniu stawów, osteoporozie i artretyzmowi, stanom zapalnym pęcherza moczowego, powstawaniu miażdżycy; zwiększa krzepliwość krwi, stymuluje wzrost mięśni, przyśpiesza gojenie ran, przeciwdziała cellulitowi i zapobiega powstawaniu wolnych rodników.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także