FitnessKiedy jeść, gdy ćwiczę?

Kiedy jeść, gdy ćwiczę?

Uprawianie sportu musi być zawsze związane z odpowiednią dietą i to nie tylko w przypadku, gdy chcemy schudnąć. Przestrzeganie pewnych zasad żywieniowych, pilnowanie określonych zasad jest konieczne dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia podczas ćwiczeń.

Kiedy jeść, gdy ćwiczę?

Uprawianie sportu musi być zawsze związane z odpowiednią dietą i to nie tylko w przypadku, gdy chcemy schudnąć. Mówiąc o diecie, mamy w tym przypadku na myśli odpowiednie odżywianie się. Przestrzeganie pewnych zasad żywieniowych, pilnowanie określonych zasad jest konieczne dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia podczas ćwiczeń.

Godziny spożywania posiłków

Jeśli wrócimy do domu z wilczym apetytem i zjemy ogromy obiad, z wielu powodów uprawianie sportu krótko po tym, może być utrudnione. Pierwsza przyczyna to nasze nastawienie – z pełnym żołądkiem trudno nam się będzie zmotywować do jakiegokolwiek wysiłku. Kanapa i telewizor z pewnością będą bardziej kuszącym rozwiązaniem niż pocenie się na bieżni. Oprócz tego, jeśli zaczniemy trenować krótko po zjedzeniu dużego posiłku, możemy się źle poczuć, wykonywanie niektórych ćwiczeń może nam sprawiać problemy.

Trening będzie mniej przyjemny oraz z pewnością spadnie jego efektywność.Dlatego najlepiej w takim wypadku zjeść mały posiłek dla zabicia głodu. Organizm wzbogaci się o niezbędną energię, nie straci jednak na wydajności. Nie będziemy czuć się ociężali, zmotywowanie się do ćwiczeń nie będzie aż takim problemem i lepiej zniesiemy wysiłek.

Czy ćwiczyć na czczo?

Wiele wątpliwości budzi ćwiczenie rano, na czczo. Z jednej strony jest to wspaniały sposób na rozpoczęcie dnia, wydobycie z siebie energii, ale z drugiej różnie nasz organizm może na to reagować. Osoby, które mają zapasy tkanki tłuszczowej najczęściej ćwicząc rano, mogą się jej efektywnie pozbywać. Natomiast w przypadku osób szczupłych istnieje ryzyko, że z powodu braku glikogenu, zaczną spalać mięśnie. Osoby starsze nie powinny nigdy wykonywać ćwiczeń bez wcześniejszego spożycia śniadania.

Posiłek przed treningiem

Gdy wybieramy się na trening o innej porze niż rano, dietetycy zalecają spożywanie posiłków na mniej więcej dwie godziny przed intensywnym wysiłkiem fizycznym. Najlepiej, jeśli posiada on węglowodany, które są wolno wchłaniane przez organizm i jednocześnie bogate w błonnik. Dlatego poleca się kasze, warzywa strączkowe, owsiankę i pieczywo z ziarnami. Dzięki temu będziemy mogli dłużej i wydajniej ćwiczyć.

Co jeść po ćwiczeniach?

Nie jest również wskazane jedzenie bezpośrednio po odbytym treningu. Jeśli ćwiczenia były bardzo intensywne, to w większości przypadków na krótki czas po nich i tak nikt nie ma apetytu. Jednak już około godziny po wysiłku można spożyć normalny posiłek. Najlepiej jeśli jest on bogaty w białko a jednocześnie nie jest zbyt ciężki i tłusty. Dlatego poleca się chude mięso, ryby oraz produkty zawierające węglowodany, takie jak owoce czy ryż.

Stosowanie tych zasad jest ważne dla utrzymania odpowiedniej formy psychicznej i fizycznej. To, co oraz jak jemy, bardzo mocno obija się na naszych treningach, dlatego zdrowa dieta jest tak istotna dla sportowców.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)