Niskie ciśnienie - objawy i leczenie

Małgorzata Panas / 12.05.2010
wp.pl
 AAA
Niskie ciśnienie - objawy i leczenie
Niskie ciśnienie nierzadko powoduje zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, senność, zimne ręce i nogi. Chociaż zazwyczaj niskie ciśnienie nie jest spowodowane chorobą, a stanowi raczej cechę osobniczą, może znacznie utrudnić nam codzienne życie. Dlatego lepiej go nie lekceważyć. O za niskim ciśnieniu, czyli o niedociśnieniu lub hipotonii możemy mówić, gdy ciśnienie krwi wynosi 90/60 mm Hg.
Niektórzy z nas rodzą się z taką przypadłością i do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Niskie ciśnienie może mieć też różny charakter.
• Niedociśnienie pierwotne częściej dotyka kobiety, zwłaszcza wysokie, szczupłe i młode. Sprzyja temu siedzący tryb życia i brak fizycznej aktywności. Prawdopodobnie osoby cierpiące na niedociśnienie pierwotne mają mało elastyczne ściany naczyń tętniczych. Krew płynie przez nie z mniejszym ciśnieniem i wolniej, przez co tkanki organizmu są znacznie gorzej zaopatrzone w tlen.

• Niedociśnienie wtórne może też towarzyszyć niektórym chorobom (np. serca, cukrzycy, anemii, zaburzeniom hormonalnym). Może być ono związane z depresją, chwiejnością emocjonalną, czy zaburzeniami koncentracji i pamięci. Może wystąpić na skutek krwotoku, oparzenia, długotrwałego odwodnienia czy infekcji.

• Niedociśnienie ortostatyczne jest skutkiem nagłej zmiany pozycji ( np. z leżącej na stojącą) lub długiego stania. Zazwyczaj na takie gwałtowne skoki narażone są osoby przyjmujące leki na obniżenie ciśnienia. Hipotonia ortostatyczna może być też efektem alkoholizmu.

Jak rozpoznać niedociśnienie?

Na szczęście rozpoznanie dolegliwości nie wymaga skomplikowanych badań. Wystarczy kilkakrotnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz wykonać próbę ortostatyczną. Najpierw mierzy się ciśnienie i tętno w pozycji leżącej, a następnie po jednej minucie od wstania w pozycji stojącej. Decyzję o dalszym postępowaniu podejmuje lekarz rodzinny w zależności od tego, jaki rodzaj niedociśnienia występuje u pacjenta. W przypadku hipotonii wtórnej potrzebne mogą być dodatkowe badania i dalsza diagnostyka u odpowiednich specjalistów.

Co możesz zrobić?

Niektórzy z nas żyją z niskim ciśnieniem i nie odczuwają z tego powodu żadnych dolegliwości. Inni skarżą się na zawroty głowy, kołatanie serca czy inne dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Postępowanie przy niedociśnieniu zależy od jego charakteru. Przy niedociśnieniu pierwotnym krążenie pobudza naprzemienny gorący i zimny prysznic, napoje z kofeiną, regularny ruch i gimnastyka.

Pamiętaj, aby zbyt szybko nie wstawać z łóżka. Zanim się podniesiesz, zrób rowerek, posiedź chwilę na łóżku. Pomocne mogą być też preparaty pobudzające krążenie krwi dostępne bez recepty. Wypijaj około 3 litrów płynów dziennie – w ten sposób zwiększysz objętość krwi.

Hipotonia ortostatyczna wymaga przed wszystkim skorygowania dawek leków odpowiedzialnych za jej wystąpienie oraz unikanie sytuacji wyzwalających objawy – czyli należy stopniowo, powoli zmieniać pozycję ciała Jeśli badania wykażą, że niedociśnienie ma charakter wtórny, trzeba leczyć chorobę, która je powoduje.

Niskie ciśnienie w ciąży

Nawet jeśli twoje ciśnienie dotychczas było idealne, w ciąży może ono być dużo niższe. Dzieje się tak, ponieważ rozwijające się dziecko oraz powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność, wskutek czego krew krąży nieco wolniej.

Około 7. miesiąca zazwyczaj ciśnienie wraca do normy. Objawy niskiego ciśnienia, zwłaszcza w początkowym okresie łatwo przeoczyć, gdyż osłabienie, senność, kłopoty z koncentracją czy ciągłe zmęczenie, mylnie brane są za typowo ciążowe przypadłości. Przy niskim ciśnieniu zaleca się picie 2 - 3 litrów płynów dziennie, unikanie obfitych posiłków, ruch na świeżym powietrzu, wysypianie się. Pomaga też zielona herbata i od czasu do czasu filiżanka czarnej kawy.

Polub WP Kobieta na Facebooku

oceń
tak 24 64.86%
nie 13 35.14%

Galerie


Opinie (33)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~agatap696@wp.pl 2014-11-02 (15:40) 1 rok 3 miesiące 6 dni 4 godziny i 4 minuty temu

Mam niskie cisnienie 90/60 ale czuje sie bardzo dobrze problem sie pojawia gdy moje cisnienie znajduje sie w "lekarskiej normie"czyli 130/80 wtedyzawroty glowy bol glowy jest nie do opisania :-( moja waga to 54kg/160cm co robic? robilam badania przepustowosc zyl doppler ekg gdyz serce szaleje w takich momentach i bije 105/min badania krwi nie mam cholesterolu chodze na dlugie marsze 10km dziennie wiec gdzie przyczyna? pozdrawiam serdecznie agata

odpowiedz

10
2
~Katarzynkowa 2010-05-28 (09:02) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 10 godzin i 42 minuty temu

oj
Mam 53 lata 170cm 75 kg ciśnienie miewam 100/40... Ale najważniejsze, że nie jestem stara i...bardzo polubiłam Pania , która ma 60 lat. Bardzo!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
2
~redbull 2013-09-19 (17:28) 2 lata 4 miesiące 20 dni 2 godziny i 16 minut temu

na mnie kofeina nie dziala:-| ot.co:)

odpowiedz

0
5
~eliza 2013-08-26 (23:01) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 20 godzin i 43 minuty temu

Słuchajcie, jakie sa pierwsze objawy nadcisnienia ?

odpowiedz

2
7
~iwona 2013-08-01 (22:36) 2 lata 6 miesięcy 6 dni 21 godzin i 8 minut temu

Oczywiscie trzeba leczyc bo tutaj z nadciśnieniem nie ma żartów. Dlatego trzeba koniecznie wybrać sie do lekarza. Ja też doskonale znam Amlator i przyznam ze spokojnie pomaga przy problemach z nadciśnieniem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
3
~anka 2013-07-20 (22:44) 2 lata 6 miesięcy 18 dni 21 godzin i 1 minutę temu

Z nadciśnieniem nie ma żartów. Tutaj na pewno w pierwszej kolejności powinnysmy odwiedzić lekarza. Same nie mozemy tego leczyc babcinymi sposobami.

odpowiedz

1
3
~wiolka 2013-07-10 (18:42) 2 lata 6 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

Jesli o mnie chodzi to polecam Amlator. Naprawdę jest bardzo pomocny jesli chodzi własnie o problemy z nadciśnieniem.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
1
~Kasia 2013-05-03 (19:35) 2 lata 9 miesięcy 5 dni i 9 minut temu

Ja mam 21 lat i również mam bardzo niskie ciśnienie, dzisiaj mam 80/50. Doskwiera mi to bardzo gdyż uprawiam sporty (gram w siatkówkę i biegam) ,a mimo wszystko wciąż jestem senna, nieobecna, zmęczona, drętwieje mi ręka, kłuje w klatce. Sport to nie zawsze jest rozwiązanie. Przynajmniej w moim przypadku. Co do kawy, to mogę pić nawet 4 w ciągu dnia, a zaraz po nich iść spać. Nie wiem już co mam robić, czy siegnąć po leki? W towarzystwie często jestem tak padnięta ,że myślę jakby tu wyjść i iść spać.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
14
mag.marszalek 2013-05-16 (19:28) 2 lata 8 miesięcy 23 dni i 16 minut temu

Najlepszym lekarstwem jest optymizm :)

odpowiedz

4
0
mag.marszalek 2013-05-16 (19:25) 2 lata 8 miesięcy 23 dni i 19 minut temu

Witam ...Mam 30 lat i zawsze miałam niskie ciśnienie ...W liceum pielęgniarka o mało się nie wykręciła po zmierzeniu ciśnienia....Nadal mam zimne dłonie , stopy, i najchętniej przespałabym całe swoje życie ....Zawrotów głowy obecnie nie mam ..Mroczki i jakby migotanie (straszne uczucie-przeżycie jakbym miała zaraz zemdleć_) miałam 3 razy w ciągu życia...- za długo stałam na głodniaka :)..Obecnie zostały jedynie zimne dłonie z zimową tendencją braku krążenia w palcach(białe jak u trupa)..W moim przypadku winę za wszystko ponosi zbyt szybki wzrost w młodym wieku..Mam 180 cm ..Szczupła , choć waga na stare lata się unormowała 65kg (a nie jak dotychczas 55). Pozdrawiam .... Ps. Alkohol najlepszy (lampka wina) . Kawa nie działa ...Kawa dla smaku

odpowiedz