Pieprzyki - specyficzna uroda czy zagrożenie?

Anna Dąbkowska / 27.04.2011
wp.pl
 AAA
Pieprzyki - specyficzna uroda czy zagrożenie?
Chyba każda z nas ma jakiś pieprzyk. Czasem na plecach albo dekolcie, co może wyglądać uroczo przy głęboko wykrojonych bluzkach lub sukienkach. Czasem na ramionach, nogach, palcach, prawie niewidoczne na podbiciach stóp, bardziej zauważalne i przeszkadzające na szyi lub pod pachami. Niektórzy mają ich więcej, inni mniej. Bardziej rzucają się w oczy te na twarzy - na przykład nad wargą, jak u wiedźmy… lub Marilyn Monroe.
Przy rozmawianiu o wszelkich zmianach na skórze ważne jest ustalenie, czy mamy do czynienia ze znamionami, piegami, pieprzykami, czy czymś groźniejszym (w rzadkich wypadkach). Piegi to przebarwienia, pojawiające się na skórze wraz ze wzrastającym działaniem promieni słonecznych, czyli na wiosnę i w lecie. Znamiona płaskie towarzyszą nam od dziecka i nie powodują żadnych dolegliwości. Rzadko bywają punktem wyjścia nowotworu. Są drobne, jasno - lub ciemnobrunatne i pojawiają się często pod wpływem promieniowania słonecznego.
Bywają też znamiona bardziej wypukłe - to te na ogół znamy pod nazwą pieprzyków. W kolorze wahają się od tonacji skóry do ciemnego brązu. Najwięcej takich znamion barwnikowych przybywa w wieku 20-30 lat, więc jeśli ostatnio zaobserwowałaś u siebie pojawianie się pieprzyków - nie ma się czego bać!

Każdą taką zmianę na skórze warto kontrolować samodzielnie i co jakiś czas u lekarza, ale powody do obaw są dopiero wtedy, gdy w jakiś sposób ona się zmienia - np. powiększa, przybiera inny kolor, fakturę, krwawi czy swędzi. Wtedy warto wybrać się do dermatologa i zbadać dermaskopem, bo w leczeniu nowotworów bardzo ważne jest szybkie działanie. Jeśli nowotwór nie nacieknie w głąb skóry, są duże szanse na wyleczenie.

Jak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia!

Czynniki ryzyka, jeśli chodzi o nowotwór skóry, czyli czerniaka złośliwego, są następujące: rude włosy, jasna karnacja, występowanie tego nowotworu w rodzinie, częste korzystanie z solarium czy kąpieli słonecznych. Tylko na to ostatnie można zaradzić używając na słońcu kremów z filtrami, nosząc kapelusze i nie przesadzając z opalaniem.

Co jednak zrobić, jeśli nasze pieprzyki są bezpieczne, ale za to mało estetyczne? To powszechny problem, bo takie znamiona często odstają, zahaczając o ubrania, są niemiłe w fakturze, przypominają brodawki albo, co gorsza, wyrastają z nich włosy, przywołując skojarzenia z baśniowymi czarownicami. Jest na to kilka sposobów… Można je maskować korektorem i mocno kryjącym fluidem, ale to działa tylko na krótką metę i tylko na bardziej płaskie znamiona.


POLECAMY: Jak ustrzec się przed rakiem?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 3 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~Prynt 2012-02-15 (12:15) 3 lata 11 miesięcy 21 dni 19 godzin i 40 minut temu

Faktura, LOL. Ręce opadają. Fraktura!!!!!

odpowiedz