FitnessJakie choroby dziedziczysz po matce?

Jakie choroby dziedziczysz po matce?

Osteoporoza, żylaki, nadciśnienie - czy też mi to grozi, jeśli choruje moja mama? To pytanie stawia wiele z nas. Niestety, w wielu przypadkach odpowiedź może być twierdząca.
Sprawdź, które choroby możesz odziedziczyć po swojej matce? Jeśli zaczniesz stosować odpowiednią profilaktykę, w wielu przypadkach możesz im zapobiec.

Jakie choroby dziedziczysz po matce?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

01.12.2011 | aktual.: 22.06.2018 11:32

Osteoporoza, żylaki, nadciśnienie - czy też mi to grozi, jeśli choruje moja mama? To pytanie stawia wiele z nas. Niestety, w wielu przypadkach odpowiedź może być twierdząca. Sprawdź, które choroby możesz odziedziczyć po swojej matce? Jeśli zaczniesz stosować odpowiednią profilaktykę, w wielu przypadkach możesz im zapobiec.

Jeśli twoja mama choruje na osteoporozę, istnieje prawdopodobieństwo, że choroba będzie dotyczyć również ciebie. Ryzyko wzrasta, jeśli jesteś do niej podobna fizycznie: odziedziczyłaś po mamie wysoki wzrost, drobnokościstą budowę ciała i jasną skórę. Spróbuj więc zawczasu wyeliminować czynniki, które sprzyjają wystąpieniu osteoporozy (m.in. palenie papierosów, uboga w wapń dieta, picie napojów zawierających kofeinę). Jedz produkty bogate w wapń (mleko krowie, mleko sojowe i nabiał).

Niedoczynność tarczycy

Jeśli twoja mama ma problemy z tarczycą, powinnaś szczególnie zwrócić uwagę na objawy, które mogą sygnalizować problemy z tym gruczołem. Jeśli więc czujesz się często zmęczona, masz problemy z koncentracją, bez uzasadnienia przybierasz na wadze, twoja skóra jest sucha - skontroluj poziom hormonów tarczycy. Choroba zakodowana w kodzie genetycznym może, choć nie musi, się ujawnić. Prawdopodobieństwo jej rozwoju rośnie w tych momentach życia, kiedy w organizmie kobiety zachodzą znaczne zmiany tj. ciąża lub menopauza.

Cierpi na nią co dziesiąta kobieta. Może pojawić się już w okresie pokwitania, a więc u dorastających dziewcząt. Sygnalizują ją bolesne miesiączki, bóle podbrzusza na kilka dni przed spodziewanym okresem i ogólne złe samopoczucie. Do bólów podbrzusza mogą dołączyć bóle krzyża, głowy. Prawdopodobieństwo, że bóle te świadczą o rozwijającej endometriozie, wzrasta aż siedmiokrotnie, jeśli twoja mama też na nią choruje. Skonsultuj swoje obawy z lekarzem ginekologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Nadciśnienie tętnicze

Jeśli twoja mama choruje na nadciśnienie, w przyszłości ten problem może również dotyczyć ciebie. Co najważniejsze, nie chroni cię przed tym fakt, że teraz raczej odczuwasz skutki niskiego ciśnienia. Masz jeszcze czas, aby zacząć zapobiegać chorobie. Przyjrzyj się swojej diecie. Czy nie ma w niej za dużo soli kuchennej i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego? Postaraj się ograniczyć ich spożycie. Ilość soli nie może przekraczać 5 g dziennie.

Mięśniaki macicy

Skłonność do mięśniaków macicy jest zazwyczaj dziedziczna. Istotną rolę odgrywają też zaburzenia w poziomie żeńskich hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu. Niepokojące objawy to: wydłużenie i nieregularność miesiączek, bóle podbrzusza i krzyża, parcie na pęcherz. Powinnaś być pod kontrolą lekarza ginekologa, aby w porę przeciwdziałać chorobie.

Żylaki

Skłonność do występowania żylaków jest dziedziczna. Zacznij wcześniej zapobiegać chorobie. Jest wiele sposobów, aby opóźnić proces powstania żylaków. Nie noś butów na wysokich obcasach, ruszaj się, nie zakładaj nogi na nogę, rzuć palenie.

Choroba Alzheimera

Jeśli w twojej rodzinie wystąpił przypadek choroby Alzheimera - jesteś bardziej narażona na zachorowanie. Jak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych, ryzyko to znacznie bardziej wzrasta, jeśli chorobą dotknięta była matka. Naukowcy zaobserwowali, że osoby, których matki chorowały na Alzheimera, miały dwukrotnie większe obkurczenie istoty szarej w mózgu, niż pozostali uczestnicy badania. Kurczenie się mózgu jest jednym z głównych objawów rozwijającej się choroby Alzheimera. Ponadto mózg tych osób tracił objętość około 1,5 raza szybciej (w skali roku) niż mózg pozostałych badanych.

mpi/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowieosteoporozaendometrioza
Zobacz także
Komentarze (74)