Ponad połowę kobiet pociągają inne kobiety
Czy większość z nas jest heteroseksualna? Najnowsze badania pokazują, że nie można tak łatwo określić natury ludzkiego popędu płciowego. Okazuje się, że ponad połowę kobiet pociągają inne kobiety, a wiele z nich przyznaje się nawet do fantazji seksualnych na temat swoich koleżanek.
21.10.2011 | aktual.: 21.10.2011 17:05
Czy większość z nas jest heteroseksualna? Najnowsze badania pokazują, że nie można tak łatwo określić natury ludzkiego popędu płciowego. Okazuje się, że ponad połowę kobiet pociągają inne kobiety, a wiele z nich przyznaje się nawet do fantazji seksualnych na temat swoich koleżanek. Co więcej, im panie są starsze, tym bardziej zdają sobie sprawę z tego, że nie interesują się jedynie mężczyznami.
The Daily Mail cytuje badania przeprowadzone przez prof. Elizabeth Morgan na Boise State University. Morgan wraz z zespołem przebadała grupę 484 heteroseksualnych kobiet. Okazało się, że 60 procent z nich odczuwało od czasu do czasu pociąg seksualny do innej kobiety. 45 procent całowało się kiedyś z kobietą, a 50 procent miało fantazje na temat seksu z osobą tej samej płci.
To nie pierwsze badania, które ukazały taką zależność. Poprzednie dane ujawniły, że powyżej 20 procent kobiet regularnie odczuwa pociąg seksualny do innych pań.
Jak to wytłumaczyć?
Badacze nie są do końca pewni, skąd wziął się tak ukierunkowany popęd płciowy u kobiet. Przypuszczają, że może to mieć związek z ewolucyjnie uwarunkowanym dążeniem do zacieśniania i pielęgnowania stosunków międzyludzkich. Wiele kobiet prowadzi bujne życie towarzyskie, dba o swoje relacje, także z innymi paniami.
– Jesteśmy zachęcane przez społeczeństwo do nawiązywania emocjonalnych więzi – dodaje prof. Morgan. – Często kontakty z przyjaciółkami są tak głębokie, że kobiety nie potrafią do końca odróżnić ich od romantycznych relacji.
Z wiekiem jesteśmy bardziej świadome
Uzupełnieniem powyższych badań mogą być dane zebrane przez dr Lisę Diamond z University of Utah. Przez 15 lat badała ona grupę kobiet pod kątem orientacji seksualnej. Co pewien czas kazała im wypełniać ankietę, w której miały określić, czy są homo-, hetero- czy biseksualne, mogły też wybrać orientację nieokreśloną.
Wyniki badań zaskoczyły nawet samą Diamond. Choć w powszechnym przekonaniu orientacja seksualna staje się z wiekiem bardziej zdefiniowana, z danych wynika zupełnie co innego. Kobiety często zmieniały deklarowaną orientację, a im były starsze, tym częściej nie umiały dokładnie się określić.
- Z wiekiem kobiety uświadamiają sobie, że nie mogą już wcisnąć się w sztywne definicje dotyczące seksualności – mówi dr Diamond. - Myśleliśmy, że im jesteśmy starsze, tym stajemy się coraz bardziej świadome siebie. Okazuje się, iż jest dokładnie odwrotnie!
(sr/kg)