Jak dbać o swetry?

Jak dbać o swetry?

Jak dbać o swetry?
Źródło zdjęć: © 123RF
20.10.2014 16:15, aktualizacja: 25.10.2018 10:50

Jesienią i zimą chętnie sięgamy po ulubione sweterki. Pomimo tego, że kupiłyśmy je w zeszłym sezonie, nie zawsze prezentują się dobrze. Jedne skurczyły się i zmechaciły, a drugie wyblakły. Swetry wymagają szczególnej pielęgnacji. Co zrobić, aby wyglądały jak nowe? Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas prania i suszenia swetrów?

Co zrobić, aby wyglądały jak nowe? Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas prania i suszenia swetrów?

Pranie

Ciepłe i przyjemne w dotyku sweterki możesz ponosić kilka sezonów. Jednak trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze, zawsze należy uważnie czytać umieszczone przez producenta na metce zalecenia dotyczące prania odzieży. Tylko w ten sposób możesz uniknąć przykrego rozczarowania. Powinnaś sprawdzić skład surowców.

Swetry najlepiej prać ręcznie i na lewej stronie. Obowiązkowo należy zrezygnować z silnych detergentów. W zamian eksperci polecają płyn do płukania lub delikatny szampon. Szczególną uwagę należy zwrócić na swetry z wełny. Nie wolno ich prać w pralce. Pamiętaj, aby suszyć je równomiernie rozwieszone, gdyż swetry mają tendencję do rozciągania.

Swetry z kaszmiru

Wbrew powszechnej opinii sweter z kaszmiru nie zawsze musi być prany chemicznie. Swetry wykonane z miękkiej tkaniny z wełny kóz kaszmirskich należy prać ręcznie w letniej wodzie przy użyciu łagodnego detergentu. Kaszmir jest przyzwyczajony do wilgoci. Aby ubranie nadal zachowało wyjątkową puszystość, należy je dokładnie wypłukać. W trakcie suszenia warto pamiętać o przewracaniu. Najlepiej prasować wilgotne ubranie – obowiązkowo na lewej stronie i przez szmatkę lub bawełniany ręcznik. Natomiast płaszcze wykonane z kaszmiru trzeba czyścić w pralni chemicznej.

Wyblaknięcie kolorów

Jeśli kolory twoich sweterków utraciły intensywność, warto skorzystać z domowych sposobów. Można moczyć je w wodzie z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej. Natomiast białe, które poszarzały lub zżółkły, można wybielić za pomocą wody utlenionej. Dodajemy łyżkę do wody, następnie po kilkunastu minutach wyjmujemy i suszymy.

Zmechacenia

Niestety zmechacony sweter nie prezentuje się ładnie. Czy możemy się przed nim uchronić? Wydaje się, że i tak po kilkunastu praniach pojawi się niechciane zmechacenie. Na rynku dostępne są specjalne maszynki elektryczne do golenia swetrów. W tym przypadku trzeba wykazać się precyzją, aby uniknąć przecięć.

Sposoby na skurczenie

W przypadku skurczenia sweterków również polecamy domowe sposoby. Pomaga moczenie ubrania w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel łagodnego szamponu dla dzieci. Po kilkunastu minutach zawijamy sweterek w gruby ręcznik i wyciskamy wodę. Ale to nie wszystko. Następnie należy rozciągnąć sweter na tablicy, np. macie korkowej i delikatnie przypiąć szpilkami. I w takiej formie należy pozostawić go aż do wyschnięcia. Jeśli to zawiedzie, możesz moczyć sweter w wodzie z amoniakiem lub z mydłem.

Jak usuwać plamy?

Zawsze jak najszybciej powinnaś pozbyć się plam. Resztki jedzenia możesz usunąć tępym brzegiem noża kuchennego. Nie wolno mocno pocierać zabrudzenia, gdyż może przedostać się w głąb tkaniny. Sweter należy prać w czystej i letniej wodzie.

Jak przechowywać?

Niektórzy żartują, że szycie lub usuwanie ze swetrów różnych przedmiotów (np. guzików, cekinów) czasem przypomina zabieg chirurgiczny. Należy postępować ostrożnie, nieoceniona jest precyzja i cierpliwość. Raczej nie powinno się umieszczać sweterków na wieszakach, bo mogą je jedynie rozciągnąć. Na półeczce prezentują się o wiele lepiej.

Tekst na podst. galtime.com/ (ms/gabi), kobieta.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także