Blisko ludziKiedy pójść spać, aby wstać wyspanym. Jest proste równanie

Kiedy pójść spać, aby wstać wyspanym. Jest proste równanie

Sen, o której pójść spać, aby się wyspać
Sen, o której pójść spać, aby się wyspać
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Cavan Images
29.03.2022 14:47

Sen to zdrowie. W trakcie snu oczyszczamy mózg z toksyn. Porządkowane są wówczas informacje, więc wysypiając się, zapamiętujemy, co służy procesowi uczenia się. Ponadto, w trakcie snu nasze ciało się regeneruje. Niemniej, wiele osób, szczególnie dojrzałych, ma problemy z zaśnięciem, lub nie wysypia się wystarczająco. Na co zwrócić uwagę kładąc się spać następnym razem?

Nasz zegar biologiczny jest tak zaprogramowany, że zasypiamy w godzinach wieczornych. Około godziny 21 w naszym organizmie rozpoczyna się wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności. Wydzielanie melatoniny trwa całą noc, kończy się mniej więcej około godziny siódmej rano. Kolejna sprawa to fazy snu. Sen dzielimy na fazę non-REM, czyli sen długofalowy, tzw. twardy sen, oraz fazę REM. Podczas tej ostatniej fazy nasze gałki oczne szybko się poruszają, to wówczas występują marzenia senne. Wtedy też najłatwiej o wybudzenie.

Kiedy iść spać?

Addison Jarman, tiktokerka z USA, nagrała ostatnio wideo, w którym daje wskazówki, kiedy iść spać, aby się porządnie wyspać. Zauważa, że warto wziąć pod uwagę przy obliczaniu czasu potrzebnego do wyspania się, długość trwania każdej z faz. Faza NREM trwa ok 80-100 minut, po której następuje trwająca około kwadransa faza REM (faza ruchu gałek ocznych), charakteryzująca się wiotkim ciałem. Warto zatem tak położyć się spać, aby zdążyć przejść przez około 4-5 faz w ciągu całej nocy. To dotyczy osób dorosłych, u dzieci i niemowląt sen wygląda zupełnie inaczej.

Masz problem z zasypianiem?

Wiele osób skarży się na trudności z zasypianiem. Powtarzające się problemy mogą być przyczyną poważnych zaburzeń, min. depresji. Niemniej eksperci zalecają, aby dobrze przygotować pokój, w którym się śpi. Należy go porządnie wywietrzyć, zaciemnić i wynieść na czas snu urządzenia elektroniczne. Co więcej, nie powinno się oglądać przed snem telewizji, czy korzystać z komputera bądź telefonu. Ekspozycja na światło niebieskie sprawia, że nasz mózg zaczyna "wariować" i mylić dzień z nocą. Prowadzi to też do zaburzeń w wydzielaniu melatoniny.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta