FitnessKobiety rzadziej chorują na raka mózgu

Kobiety rzadziej chorują na raka mózgu

Mężczyźni zapadają na nowotwory mózgu dwukrotnie częściej niż kobiety, a przebieg choroby jest cięższy u pacjentów płci męskiej. Uczeni odkryli, skąd ta różnica.

Mężczyźni zapadają na nowotwory mózgu dwukrotnie częściej niż kobiety, a przebieg choroby jest cięższy u pacjentów płci męskiej. Uczeni odkryli, skąd ta różnica.

Glejak wielopostaciowy to najczęstsza pierwotna złośliwa forma guzów mózgu. Większość ludzi nie żyje dłużej niż 15 miesięcy po jej zdiagnozowaniu, a wskaźnik przeżycia pięciu lat oscyluje wokół czterech procent. Dotychczasowe badania wykazywały, że przyczyną tych guzów jest genetyczna mutacja. Najnowsze analizy podtrzymują tę teorię dodając, że organizmy mężczyzn produkują znacznie mniej białka retinoblastoma (RB), które pomaga hamować wzrost guza.

Badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis odkryli, że poziom RB jest istotnie niższy w komórkach mózgowych mężczyzn. Panowie zapadają na nowotwory mózgu dwukrotnie częściej niż panie.

W ramach testów przebadano trzy geny, które normalnie mają wpływ na podział komórek i ich przetrwanie: neurofibrominę, p53 i RB. Stwierdzono, że istnieje większe prawdopodobieństwo inaktywacji RB w męskich komórkach mózgu niż komórkach mózgowych kobiet. Gdy białko RB w komórkach kobiet zostało wyłączone, okazały się być równie podatne na transformację w nowotwory, co u mężczyzn.

- Wyniki sugerują, że musimy cofnąć się i spojrzeć na wiele dróg związanych z rakiem, sprawdzić różnice płciowe. Wiedząc więcej o tym, dlaczego wskaźniki nowotworowe różnią się u mężczyzn i kobiet, będziemy mogli zrozumieć podstawowe mechanizmy nowotworu, szukać bardziej skutecznych metod leczenia i wykonywać bardziej pouczające badania kliniczne - mówi Joshua Rubin, współautor badania.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

ZOBACZ TAKŻE:

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)