Koszty utrzymania domu 90 m2. Ile kosztuje utrzymanie małego domu?

Koszty utrzymania domu 90 m2. Ile kosztuje utrzymanie małego domu?

Koszty utrzymania domu 90 m2. Ile kosztuje utrzymanie małego domu?
Źródło zdjęć: © iStock.com | -
30.07.2018 09:58, aktualizacja: 02.08.2018 16:12

Dom jednorodzinny o metrażu 100 m2 lub 90 m2 zdecydowanie należy zaliczyć do małych nieruchomości. Zakup lub budowa takiego domu polecana jest w szczególności osobom, które stawiają na przytulność i kameralność. Niewątpliwą zaletą małych domów są relatywnie niskie koszty utrzymania.

Koszt utrzymania domu 90 m2 - od czego zależy?

Utrzymanie domu o powierzchni użytkowej 90 m2 czy 100 m2 z reguły nie pochłania tak dużo pieniędzy z budżetu domowego, jak utrzymanie budynku o znacznie większym metrażu, np. domu jednorodzinnego 200 m2. Przy czym uzależnione jest to od wielu czynników — przykładowo dom o 300 m2 wybudowany w standardzie energooszczędnym może być tańszy w utrzymaniu niż znacznie mniejszy dom w starym budownictwie (bez odpowiedniej termoizolacji i z nieszczelnymi oknami).

Na sumaryczny koszt utrzymania domu 90 m2 wpływa wiele czynników. Mowa tu głównie o: liczbie domowników, termoizolacji budynku, typie ogrzewania, a także standardzie, w jakim został wybudowany dom. Wiele zależy także od indywidualnych potrzeb danej rodziny.

Najbardziej kosztochłonnym elementem związanym z posiadaniem domu jednorodzinnego 100 m2 jest ogrzewanie. Zakup lub budowa małego domu to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o koszty ogrzewania. Nie bez znaczenia jest również poziom zapotrzebowania domu jednorodzinnego na energię, co jest bezpośrednio związane z jego standardem. Wyróżnia się trzy podstawowe typy budynków: standardowe, pasywne i energooszczędne.

Rachunki za media — gaz, prąd i wodę — uzależnione są w głównej mierze od liczby domowników i zastosowanych rozwiązań technologicznych. Wówczas, gdy korzystamy np. z inteligentnych systemów nawadniających nasz ogródek, musimy liczyć się z tym, że rachunki za prąd będą znacznie wyższe.

Na szczęście za meble i inne elementy wyposażenia domu nie musisz płacić dużo. Wejdź na WP radarOkazji i przekonaj się.

Instalacja inteligentna - jak wpływa na koszt utrzymania domu 90 m2?

W ostatniej dekadzie systemy typu inteligentny dom cieszą się bardzo dużą popularnością przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, komfort, a także obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Jak to wygląda w praktyce? System smart dom jest dodatkową instalacją elektryczną wyposażoną w zestaw czujników i sterowników. Tego typu nadprogramowe urządzenie do działania potrzebuje energii elektrycznej, co przekłada się na podwyższenie rachunków za prąd. Założenie instalacji inteligentnej jest dużym wydatkiem, ponieważ wymaga ono wykonania projektu dostosowanego do potrzeb danego domu. Jeśli zależy nam wyłącznie na oszczędnościach, a komfort i bezpieczeństwo, mają być kwestiami drugorzędnymi, to zakładanie instalacji inteligentnej w domu 90 m2 czy 100 m2 nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Wady i zalety małego domu

Największą zaletą domu o metrażu 100 m2 czy 90 m2 są niskie koszty eksploatacji i utrzymania, które związane są przede wszystkim ze znacznie mniejszymi rachunkami za ogrzewanie niż w przypadku dużych domów. Tego typu budynki sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku singli, małżeństw bezdzietnych, a także małżeństw z jednym dzieckiem. Całkowicie zaś nie zdadzą egzaminu przy rodzinach wielodzietnych. Jakie są wady małego domu? Przede wszystkim brak miejsca na zaproszenie gości, niewielka przestrzeń użytkowa, a także ograniczenia związane z funkcjonalnością budynku.