Koszty utrzymania domu - kalkulator

Koszty utrzymania domu - kalkulator

Koszty utrzymania domu - kalkulator
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | Giovanni_cg
30.07.2018 08:45, aktualizacja: 02.08.2018 16:04

Osoby, które decydują się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym, zazwyczaj zajmują się jedynie kosztami budowy lub zakupu swojego wymarzonego gniazdka. Jest to poważny błąd, ponieważ przed podjęciem tak ważnej decyzji, warto rozważyć wszystkie "za" i "przeciw". Kwestią, której nie można pominąć, są koszty utrzymania domu. Mowa tu nie tylko o opłatach za media, ale również o podatkach, opłatach eksploatacyjnych i remontach.

Koszt ogrzewania domu

Jednym z najbardziej kosztochłonnych elementów domu jednorodzinnego jest ogrzewanie. Warto przy tym podkreślić, że jego koszty są zmienne i zależą od wielu czynników — zdecydowanie największy wpływ na nie ma poziom zapotrzebowania energetycznego domu. Jeśli dom budowany był w ciągu ostatnich 10 lat, taka informacja powinna znajdować się w dokumentacji, bowiem zgodnie z przepisami każdy nowostawiany budynek powinien posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Zdecydowanie najmniej surowca do ogrzania potrzebują domy energooszczędne, a najwięcej — stare domy bez ocieplenia zewnętrznego. Wpływ na koszt ogrzewania domu, a co za tym idzie również na ogólny koszt utrzymania domu, ma także typ ogrzewania. Wyróżnia się:

  • Ogrzewanie węglowe (1 tona — ok. 750 zł), które w nowych domach nie cieszy się zbytnią popularnością w głównej mierze ze względu na świadomość wpływu takiego ogrzewania na zanieczyszczenie powietrza. Co prawda ogrzewanie węglowe nie należy do najdroższych, ale jest dość kłopotliwe — wymaga regularnego dokładania węgla do kotła i zamawiania surowca energetycznego.
  • Ogrzewanie gazowe (1 m3 gazu ziemnego – ok. 2 zł z opłatami), które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Ku niezadowoleniu wielu osób wciąż nie wszyscy mają możliwość założenia takiego ogrzewania ze względu na słaby poziom zgazyfikowania w niektórych gminach.
  • Ogrzewanie energią elektryczną, które sprawdza się w szczególności przy domach wybudowanych w standardzie energooszczędnym. Przy czym warto podkreślić, że znacznie lepszym pomysłem jest ogrzewanie za pomocą pompy cieplnej niż ogrzewanie przy użyciu grzejników elektrycznych.

*Nie musisz już wybierać między dobrym i drogim a słabym i tanim. Na WP radarOkazji znajdziesz najlepsze produkty domu za najniższą cenę. *

Opłaty za media — gaz, prąd i wodę

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jakie są koszty utrzymania domu, powinny również wziąć pod uwagę opłaty za media, czyli: gaz, prąd i wodę. Opłaty za prąd w domu jednorodzinnym zazwyczaj nie odbiegają drastycznie od opłat, ponoszonych z tego tytułu przez osoby mieszkające w bloku. Nieco inaczej ma się sprawa wówczas, gdy zdecydujemy się na szereg udogodnień np. na instalację inteligentnego domu, oświetlenie zewnętrzne czy też nawadnianie ogrodu. W takim przypadku musimy liczyć się z tym, że nasze opłaty za prąd znacznie wzrosną.

Wysokość opłat za wodę i ścieki w domu jednorodzinnym uzależniona jest głównie od tego, czy nasze gospodarstwo jest podłączone pod wodociąg miejski, czy musimy korzystać ze swojego źródła wody. W pierwszym przypadku musimy liczyć się z tym, że od każdego zużytego litra wody będziemy musieli zapłacić również za ścieki. Natomiast druga opcja wiąże się z koniecznością wybudowania studni i szamba, które trzeba raz na jakiś czas czyścić.

Koszt remontu domu

Jednym z podstawowych kosztów utrzymania domu są remonty — przy czym rzeczą oczywistą jest, że nie wykonujemy ich co miesiąc. Jednakże jeśli już się zdarzają, potrafią wygenerować bardzo duże koszty — mowa tu głównie o wymianie okien, naprawie dachu czy chociażby o pomalowaniu wszystkich pomieszczeń w domu. Zazwyczaj remont domu jednorodzinnego znacznie przewyższa koszty remontu mieszkania w bloku.

Podatek od nieruchomości

Do rocznych kosztów utrzymania domu należy wliczyć również podatek od nieruchomości. Przy czym koszt takiego podatku uzależniony jest od wielu czynników m.in. od ustaleń wewnętrznych danej gminy oraz od przeznaczenia gruntu — znacznie więcej zapłacimy za ziemię pod budynek mieszkalny. Osobno musimy również zapłacić podatek za budynki, które stoją na naszej posesji i przeznaczone są do celów gospodarczych — dom, garaż, budynek gospodarczy (wiata, pawilon, namiot są zwolnione od podatku, chyba że wykorzystuje się je do prowadzenia działalności gospodarczej).

Jak obliczyć miesięczne i roczne koszty utrzymania domu?

Nie istnieje jeden uniwersalny wzór obliczania kosztów utrzymania domu jednorodzinnego, ponieważ każdy z domów jest inny. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem lub budową swojego wymarzonego gniazdka, powinny uwzględnić wszystkie opłaty związane z utrzymaniem domu. Jest to bardzo ważne, ponieważ niekiedy zdarza się tak, że koszty eksploatacji domu znacznie przewyższają możliwości finansowe jego mieszkańców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także