Trwa ładowanie...
d1v6rvc

Ile kosztuje utrzymanie domu 200 m2?

Do realizacji marzenia o zakupie lub budowie dużego domu należy podejść odpowiedzialnie. Chociaż duże budynki mają wiele zalet - są niezwykle przestronne, a także zapewniają każdemu mieszkańcowi dużą swobodę i poczucie prywatności, to jednak niestety generują wysokie koszty utrzymania. Wobec tego warto postawić sobie pytanie, ile kosztuje utrzymanie domu 200 m2.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koszty utrzymania dużego domu są jednym z podstawowych elementów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub budowie takiej posesji
Koszty utrzymania dużego domu są jednym z podstawowych elementów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub budowie takiej posesji (iStock.com, Fot: -)
d1v6rvc

Ile kosztuje utrzymanie domu 200 m2 w zależności od jego typu?

Osoby, które zastanawiają się nad budową lub zakupem dużego domu (ok. 200 m2), powinny odpowiednio wcześniej rozważyć czy ich zarobki wystarczą na pokrycie podstawowych kosztów utrzymania domu. Ile one wynoszą? Trudno powiedzieć, ponieważ koszty utrzymania domu jednorodzinnego uzależnione są w głównej mierze od jego zapotrzebowania energetycznego. Wyróżnia się trzy podstawowe typy domów o różnym poziomie zapotrzebowania na energię.

  • Dom pasywny to budynek charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi na zewnątrz oraz szeregiem innych rozwiązań, które mają na celu zmniejszyć zapotrzebowanie danego budynku na energię. Tego typu domy dogrzewa się zazwyczaj grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym. Co istotne domy wybudowane w tym standardzie zużywają mniej niż 15 kWh/m2 na rok.
  • Dom energooszczędny nazywany również domem niskoenergetycznym, to obiekt o bardzo niskim poziomie zapotrzebowania na energię. Charakteryzuje się on bardzo dobrą izolacją przegród zewnętrznych, a także niskim współczynnikiem przenikania ciepła. W domach energooszczędnych bardzo często można spotkać kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, a także bufory ciepła.
  • Dom standardowy charakteryzuje się średnim poziomem izolacji przegród zewnętrznych i wysokim współczynnikiem przenikania ciepła przez drzwi i okna. Wymaga on dogrzewania wybranym surowcem energetycznym — węglem, gazem lub prądem elektrycznym.

Nie przepłacaj za wyposażenie domu. Sprawdź aktualne oferty produktów na WP radarOkazji.

d1v6rvc

Wady i zalety domu 200 m2

Dom o powierzchni użytkowej 200 m2 z pewnością można zaliczyć do dużych budynków. Mieszkanie w takim domu ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Zdecydowanie największym atutem posiadania tak dużego domu jest przestronność, poczucie swobody, a także możliwość organizowania wystawnych przyjęć wraz z noclegiem. Z kolei największą wadą dużego domu są wysokie koszty utrzymania, które związane są zarówno z opłatami stałymi — ogrzewaniem, gazem, prądem, wodą, ściekami i opłatami eksploatacyjnymi, jak i wydatkami okresowymi np. z tytułu remontu.

d1v6rvc

Ile kosztuje utrzymanie domu 200 m2? Na co zwrócić uwagę?

Osoby, które zastanawiają się nad budową lub zakupem dużego domu, powinny wcześniej rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Mowa tu w szczególności o kosztach utrzymania domu, które niekiedy znacznie mogą przewyższyć możliwości finansowe danej rodziny.

  • Ogrzewanie domu niekiedy spędza sen z powiek właścicielom dużych domów. Koszty ponoszone z tego tytułu uzależnione są przede wszystkim od dwóch podstawowych czynników: typu domu, a także rodzaju ogrzewania. Osoby, które zdecydowały się na zakup lub budowę domu w standardzie pasywnym lub energooszczędnym mogą liczyć na najtańsze ogrzewanie. W przypadku domu powyżej 200 m2, przy założeniu, że korzystamy z ogrzewania gazowego, zapłacimy ok. 400-600 zł miesięcznie.
  • Rachunki za wodę i ścieki uzależnione są przede wszystkim od tego, czy korzystamy z wodociągu, czy pobieramy wodę z własnego źródła. W przypadku pierwszej opcji musimy liczyć się z tym, że oprócz opłat za wodę musimy również opłacać ścieki. Natomiast drugie rozwiązanie wiąże się z koniecznością budowy studni i szamba oraz jego okresowego czyszczenia.
  • Opłaty za śmieci — od pewnego czasu ich regulowanie jest obowiązkiem każdego właściciela posesji. Ich wysokość uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in. od liczby osób w danym gospodarstwie domowym oraz od tego, czy segregujemy śmieci.
  • Bezpieczeństwo — to ile wydamy na ten cel, jest uzależnione wyłącznie od nas. W przypadku nowych posesji zdecydowanie nie zaleca się pomijać tego kroku. Mamy do wyboru kilka opcji zabezpieczenia naszego domu, w tym m.in. monitoring agencji ochrony (50-100 zł na miesiąc), zainstalowanie alarmu (300 zł na miesiąc) czy też wykupienie ubezpieczenia (ok. 1,5% wartości domu).
d1v6rvc

Podziel się opinią

Share
d1v6rvc
d1v6rvc