FitnessKriolipoliza - przebieg, efekty i cena zabiegu

Kriolipoliza - przebieg, efekty i cena zabiegu

Kriolipoliza - przebieg, efekty i cena zabiegu
Źródło zdjęć: © iStock.com | Lacheev
03.11.2018 21:46

Kriolipoliza to najnowsza technologia, która pozwala nieinwazyjnie usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Kriolipoliza trwale niszczy tkankę tłuszczową, a jej efekty utrzymują się bardzo długo. Na czym polega zabieg kriolipolizy i ile trzeba za niego zapłacić?

Co to jest kriolipoliza?

Kriolipoliza jest zabiegiem medycyny estetycznej, który polega na zamrażaniu tłuszczu i jednoczesnym zmniejszaniu podskórnej tkanki tłuszczowej.

Kriolipoliza narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a jej twórcami są dwaj lekarze ze szpitala w Massachusetts. Doktor Dieter Manstein oraz doktor R. Rox Anderson udowodnili, że podskórne komórki tłuszczowe giną już w temperaturze 0 stopni Celsjusza.

Odkrycie naukowców z USA pozwoliło opracować technologię, dzięki której wykonuje się zabieg zamrażania tkanek tłuszczowych. Najkrócej rzecz ujmując, kriolipoliza polega na chłodzeniu tkanek tłuszczowych, co powoduje ich rozpad. W wyniku mrożenia, lipidy są uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny.

Zabieg kriolipolizy nie jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ zniszczeniu ulegają tylko komórki tłuszczowe. Mięśnie, nerwy i skóra zostają nienaruszone.

Na czym polega zabieg kriolipolizy?

Pojedynczy zabieg kriolipolizy trwa ok. godziny. Trudno jednak określić potrzebną liczbę zabiegów i łączny czas ich wykonania. Wszystko bowiem zależy od powierzchni ciała pacjenta i ilości tłuszczu do zamrożenia. Poszczególne części ciała są poddawane zabiegowi osobno.

Podczas zabiegu przykłada się do ciała aplikator i zasysa fałdę skóry z tkanką tłuszczową do komory, która zawiera chłodzące płytki. W tym momencie z tkanki tłuszczowej pobierane jest ciepło, komórki obumierają, a następnie ulegają rozpuszczeniu.

Kriolipoliza jest zabiegiem bezbolesnym i nie wymaga wcześniejszych badań czy przygotowań. Skutki uboczne zabiegu również są znikome, mogą się pojawić siniaki, zaczerwienienia czy opuchlizny, które znikną po kilku dniach. Kriolipoliza jest coraz popularniejsza i wypiera z rynku medycyny estetycznej bardziej inwazyjny zabieg liposukcji.

Dla kogo zabieg kriolipolizy?

Kriolipoliza polecana jest przede wszystkim tym osobom, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej z niewielkich części ciała, na przykład z twarzy, brzucha czy górnej partii ud. Zabieg nie jest polecany osobom, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej z większych powierzchni ciała.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu kriolipolizy

Kriolipoliza jest zabiegiem, którego nie poleca się osobom zmagającym się z cukrzycą, padaczką, zaburzeniami pracy nerek czy wątroby. To metoda, której nie powinny poddawać się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeciwwskazaniami do wykonania kriolipolizy są również niskie ciśnienie, miejscowe stany zapalne czy otwarte rany.

Efekty kriolipolizy

Pierwsze efekty kriolipolizy są widoczne już 2-3 tygodnie po pierwszym zabiegu. Komórki tłuszczowe uszkodzone w niskiej temperaturze stopniowo są usuwane przez makrofagi. Tempo zmian jest jednak zależne od organizmu i nie można z góry wyznaczyć terminu widoczności całkowitego efektu zabiegu.

Cena kriolipolizy

Cena jednego zabiegu kriolipolizy to ok. 1-1,5 tysiąca złotych. Jeżeli tłuszcz usuwany jest z małej powierzchni ciała, może wystarczyć tylko jeden zabieg. Jeśli jednak zabieg dotyczy większych powierzchni ciała, trzeba się liczyć ze znacznie wyższym kosztem usuwania tkanki tłuszczowej.