UrodaLiposukcja - jak wygląda zabieg odsysania tłuszczu?

Liposukcja - jak wygląda zabieg odsysania tłuszczu?

Liposukcja - jak wygląda zabieg odsysania tłuszczu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Anna Bator
26.06.2018 23:46, aktualizacja: 30.07.2018 22:24

Liposukcja to najbardziej znany zabieg odsysania tłuszczu z organizmu. Jest zabiegiem inwazyjnym i towarzyszą mu liczne ograniczenia i warunki, które musi spełnić pacjent.

Liposukcja - kiedy ją zastosować?

Liposukcja, czyli zabieg odsysania tłuszczu, stosowana jest wówczas, gdy zawodzą inne metody odchudzania. To zabieg inwazyjny, który może mieć negatywne konsekwencje dla organizmu. Podczas liposukcji można odessać tłuszcz z brzucha, bioder, karku, policzków, pośladków, ud, piersi, podbródka czy łydek.

Zdarza się, że liposukcja stosowana jest wraz z lipektomią. Za jej pomocą z organizmu usuwany jest nadmiar rozciągniętej skóry, który pozostał na ciele po wykonaniu odsysania tłuszczu.

Liposukcja - jak wygląda zabieg?

Zabieg liposukcji brzucha i innych części ciała musi zostać poprzedzony całą serią badań. Wśród nich trzeba wymienić morfologię, OB, wskaźniki krzepnięcia krwi, badanie glukozy, elektrolitów, kreatyniny oraz moczu. Osoba, która zostanie poddana liposukcji, musi być w pełni zdrowa.

Przed samym zabiegiem liposukcji na ciele rysowana jest mapa miejsc, z których tłuszcz będzie odsysany. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym bądź w pełnej narkozie i trwa ona od pół do dwóch godzin. Chirurg robi niewielkie nacięcie na skórze, najczęściej w mało widocznym miejscu, a następnie pod skórę wprowadzana jest pod różnymi kątami specjalna rurka podłączona do urządzenia odsysającego. Za jej pomocą tłuszcz odsysany jest ze wszystkich wyznaczonych miejsc, które następnie zostają zszyte.

Ryzyko związane z liposukcją

Chociaż zabieg liposukcji może przynieść znaczące efekty, istnieje wiele czynników ryzyka z nim związanych. Do zabiegu nie mogą przystąpić osoby z cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz pacjenci z chorobami nerek, skóry i zaburzeniami psychicznymi. Liposukcji nie wykonuje się również u nałogowych palaczy.

Już po zabiegu mogą wystąpić komplikacje. Usunięcie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej i krwi może doprowadzić do wstrząsu. Inną ryzykowną komplikacją może być tzw. zator tłuszczowy. Tworzy się on wówczas, gdy drobinki tłuszczu przedostaną się do krwiobiegu. Mogą one wówczas przyczepić się do ścian naczyń krwionośnych i utworzyć zator.

Po liposukcji na ciele pacjenta mogą pojawić się siniaki i obrzęki. Skóra po pewnym czasie dostosowuje się do nowego kształtu, jednak zdarza się, że konieczne są dodatkowe zabiegi. Początkowo pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, jednak po kilku dniach pojawia się ból związany z zabiegiem, który największe nasilenie osiąga około 10-12 dni po liposukcji. Często uniemożliwia on normalne funkcjonowanie.

Po zabiegu liposukcji - o tym trzeba pamiętać?

Efekty zabiegu liposukcji mogą być imponujące, jednak trzeba pamiętać, że po jego wykonaniu konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenia nie mogą być jednak zbyt intensywne. Dodatkowo nie wolno dźwigać ciężarów i przejadać się, a także należy powstrzymać się od palenia papierosów. Przez pierwszy okres po liposukcji nie można również korzystać z solarium i sauny oraz intensywnie się opalać.

Ile kosztuje liposukcja?

Cena liposukcji jest wysoka. Sam zabieg odsysania tłuszczu trwa od pół do dwóch godzin i w zależności od powierzchni ciała i ilości usuwanego tłuszczu cena waha się od 2 do 10 tysięcy złotych. Zdarza się również, że zabieg w pełni się nie powiedzie i na powierzchni ciała pozostaną nierówności spowodowane nierównomiernym rozłożeniem tłuszczu. Wówczas zabieg liposukcji trzeba powtórzyć.