Trwa ładowanie...
holderName

Sauna sucha, mokra czy parowa? Rodzaje sauny i ich działanie

Sauna to pomieszczenie z wysoką temperaturą i odpowiednio dobraną wilgotnością. Finowie, Łotysze, Litwini, Szwedzi i Rosjanie to najczęstsi bywalcy saun, gdyż w ich krajach sauna odgrywa istotną rolę społeczną. Jakie rodzaje sauny można wybrać i czym się one charakteryzują?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sauna parowa, sauna sucha lub sauna mokra to dobre sposoby na odprężenie
Sauna parowa, sauna sucha lub sauna mokra to dobre sposoby na odprężenie (iStock.com, Fot: Geribody)
holderName

Rodzaje sauny

Sauny różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na dominujące w nich warunki. Mowa tu o temperaturze i wilgotności powietrza w saunie. Dlatego też pobyt w każdej z saun ma inny wpływ na ciało i organizm osoby w niej przebywającej. Współcześnie rozróżnia się sauny: suchą, parową, mokrą, na podczerwień, biosaunę, caldarium i aromabath. Znana jest również fitosauna, bania ruska i łaźnia sucha szafkowa. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.

holderName

Sauna sucha

Sauna sucha znana jest również jako sauna szwedzka lub sauna fińska.Temperatura w saunie suchej wynosi od 60 do 90 stopni Celsjusza, wilgotność zaś waha się w granicach 10-15 proc. Dla porównania wilgotność powietrza w mieszkaniu wynosi około 30-55 proc. Sauna sucha jest drewniana, a jej elementem grzewczym jest piec na drewno lub piec elektryczny wyłożony kamieniami. Kamienie te można podlewać wodą, co podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Aby uprzyjemnić chwile spędzone w saunie fińskiej, kamienie można podlewać także olejkami aromaterapeutycznymi lub mieszankami ziołowymi. W saunie suchej nie powinno się przebywać dłużej niż 20-30 minut - w trakcie tego pobytu można spalić nawet do 400 kalorii.

Sauna mokra

W saunie mokrej temperatura sięga do 65-70 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza sięga do 40 proc., ale czasem może sięgnąć nawet 100 proc. Z racji na panującą w niej temperaturę i wilgotność, wskazana jest dla osób, które nie przepadają za gorącym i suchym powietrzem. Z sauny mokrej można korzystać codziennie. Jednak kąpiel w saunie mokrej nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

holderName

Sauna parowa

Sauna parowa nazywana jest również sauną rzymską, łaźnią rzymską lub sauną ziołową. Przy temperaturze do 65 stopni Celsjusza w saunie parowej panuje wilgotność na poziomie 45-50 proc. Budowa sauny rzymskiej przypomina saunę fińską, jednak zamiast pieca na drewno czy kamienie, wyposażona jest w parownik, który wykorzystuje się do kąpieli aromatycznych lub ziołowych. W saunie parowej doskonale można sobie oczyścić skórę, zmniejszyć bóle reumatyczne czy dolegliwości związane z układem oddechowym.

Biosauna

Temperatura w biosaunie wynosi około 60 stopni Celsjusza przy wilgotności utrzymującej się na poziomie ok. 40 proc. W pomieszczeniu biosauny przy suficie zainstalowane są lampy, które światłem wpływają na nastrój kuracjuszy. Biosauna jest polecana osobom z niską tolerancją wysokich temperatur. W trakcie seansu w biosaunie bowiem na rozgrzane kamienie wysypywany jest lód, który powoduje unoszenie się gorącej pary. W połączeniu z nawiewem, daje to przyjemny dreszczyk i prowadzi do maksymalnego odprężenia.

holderName

Sauna lodowa

Sauna lodowa to przeciwieństwo tradycyjnej sauny. Nazywana jest także studnią lodową. Temperatura powietrza w saunie lodowej sięga do około -15 stopni Celsjusza. Ściany oraz podłoga studni lodowej pokryte są warstwą lodu. Z sauny lodowej można skorzystać tuż po zabiegu w tradycyjnej saunie. Niska temperatura panująca w tym pomieszczeniu zbawiennie wpływa na układ krążenia, - poprawia krążenie krwi oraz wzmacnia naczynia krwionośne. W saunie lodowej powinno się przebywać od kilku do kilkunastu minut.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName