Sauna sucha, mokra czy parowa? Rodzaje sauny i ich działanie
Sauna to pomieszczenie z wysoką temperaturą i odpowiednio dobraną wilgotnością. Finowie, Łotysze, Litwini, Szwedzi i Rosjanie to najczęstsi bywalcy saun, gdyż w ich krajach sauna odgrywa istotną rolę społeczną. Jakie rodzaje sauny można wybrać i czym się one charakteryzują?
Rodzaje sauny
Sauny różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na dominujące w nich warunki. Mowa tu o temperaturze i wilgotności powietrza w saunie. Dlatego też pobyt w każdej z saun ma inny wpływ na ciało i organizm osoby w niej przebywającej. Współcześnie rozróżnia się sauny: suchą, parową, mokrą, na podczerwień, biosaunę, caldarium i aromabath. Znana jest również fitosauna, bania ruska i łaźnia sucha szafkowa. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.
Sauna sucha
Sauna sucha znana jest również jako sauna szwedzka lub sauna fińska.Temperatura w saunie suchej wynosi od 60 do 90 stopni Celsjusza, wilgotność zaś waha się w granicach 10-15 proc. Dla porównania wilgotność powietrza w mieszkaniu wynosi około 30-55 proc. Sauna sucha jest drewniana, a jej elementem grzewczym jest piec na drewno lub piec elektryczny wyłożony kamieniami. Kamienie te można podlewać wodą, co podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Aby uprzyjemnić chwile spędzone w saunie fińskiej, kamienie można podlewać także olejkami aromaterapeutycznymi lub mieszankami ziołowymi. W saunie suchej nie powinno się przebywać dłużej niż 20-30 minut - w trakcie tego pobytu można spalić nawet do 400 kalorii.
Sauna mokra
W saunie mokrej temperatura sięga do 65-70 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza sięga do 40 proc., ale czasem może sięgnąć nawet 100 proc. Z racji na panującą w niej temperaturę i wilgotność, wskazana jest dla osób, które nie przepadają za gorącym i suchym powietrzem. Z sauny mokrej można korzystać codziennie. Jednak kąpiel w saunie mokrej nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
Sauna parowa
Sauna parowa nazywana jest również sauną rzymską, łaźnią rzymską lub sauną ziołową. Przy temperaturze do 65 stopni Celsjusza w saunie parowej panuje wilgotność na poziomie 45-50 proc. Budowa sauny rzymskiej przypomina saunę fińską, jednak zamiast pieca na drewno czy kamienie, wyposażona jest w parownik, który wykorzystuje się do kąpieli aromatycznych lub ziołowych. W saunie parowej doskonale można sobie oczyścić skórę, zmniejszyć bóle reumatyczne czy dolegliwości związane z układem oddechowym.
Biosauna
Temperatura w biosaunie wynosi około 60 stopni Celsjusza przy wilgotności utrzymującej się na poziomie ok. 40 proc. W pomieszczeniu biosauny przy suficie zainstalowane są lampy, które światłem wpływają na nastrój kuracjuszy. Biosauna jest polecana osobom z niską tolerancją wysokich temperatur. W trakcie seansu w biosaunie bowiem na rozgrzane kamienie wysypywany jest lód, który powoduje unoszenie się gorącej pary. W połączeniu z nawiewem, daje to przyjemny dreszczyk i prowadzi do maksymalnego odprężenia.
Sauna lodowa
Sauna lodowa to przeciwieństwo tradycyjnej sauny. Nazywana jest także studnią lodową. Temperatura powietrza w saunie lodowej sięga do około -15 stopni Celsjusza. Ściany oraz podłoga studni lodowej pokryte są warstwą lodu. Z sauny lodowej można skorzystać tuż po zabiegu w tradycyjnej saunie. Niska temperatura panująca w tym pomieszczeniu zbawiennie wpływa na układ krążenia, - poprawia krążenie krwi oraz wzmacnia naczynia krwionośne. W saunie lodowej powinno się przebywać od kilku do kilkunastu minut.