UrodaSolarium - jak korzystać, aby opalanie było bezpieczne?

Solarium - jak korzystać, aby opalanie było bezpieczne?

Solarium - jak korzystać, aby opalanie było bezpieczne?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Roman Ruzicka

27.06.2018 13:33, aktual.: 02.08.2018 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystanie z solarium jest szybkim sposobem na uzyskanie efektu pięknej, złocistobrązowej opalenizny, ale czy jest ono bezpieczne? Jest to uzależnione od wielu czynników m.in. od sposobu i czasu opalania w solarium. Niemniej jednak zbyt częste korzystanie z łóżek opalających może negatywnie odbijać się na stanie naszej skóry.

Dlaczego opalanie w solarium jest szkodliwe?

Solaria powstały jako alternatywa dla długotrwałego opalania na słońcu w celu uzyskania efektu brązowozłotej opalenizny. W zamierzeniu miały być one bezpieczne, ponieważ używane w nich lampy emitowały jedynie promieniowanie UVA, które niegdyś uważano za w pełni bezpieczne dla skóry. Tymczasem wykazano, że promieniowanie to jest równie niebezpieczne, co promieniowanie UVB i w dużym stężeniu może znacznie przyczyniać się do raka skóry.

Podstawowym skutkiem korzystania z solarium jest przyśpieszenie procesu starzenia się skóry, co w praktyce oznacza powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry. Wynika to z tego, że promienie UVA uszkadzają włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność i gładkość skóry. Oprócz tego promienie te uszkadzają naczynia krwionośne, które odpowiadają m.in. za kondycję włosów i paznokci. Poważnym, chociaż często bagatelizowanym problemem jest rak skóry, w tym głównie czerniak, który uważany jest za jeden z bardziej złośliwych nowotworów.

Bezpieczniejszą opcją jest użycie samoopalaczy i innych kosmetyków brązujących. Znajdziesz je na WP radarOkazji.

Jak korzystać z solarium? Zasady

Szkodliwość opalania w solarium wynika w głównej mierze z emitowanego tam promieniowania słonecznego. Nie oznacza to jednak, że od czasu do czasu nie możemy korzystać z łóżek opalających. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jak korzystać z solarium?

  • Korzystaj z zaufanych i renomowanych solariów — jeśli coś budzi twoją wątpliwość pamiętaj, że masz prawo zażądać okazania dokumentów dotyczących serwisowania sprzętu.
  • Przed skorzystaniem z solarium sprawdź, czy zostało ono zdezynfekowane.
  • Chociaż paski po bieliźnie nie prezentują się zbyt atrakcyjnie, to nie zapomnij o jej założeniu. Jest to umotywowane higieną osobistą i ochroną szczególnie wrażliwych miejsc przed oparzeniem.
  • Jeśli korzystasz z solarium po raz pierwszy, nie opalaj się dłużej niż 5 minut.
  • Nie korzystaj z solarium codziennie (najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest opalanie w solarium co 3-4 dni).
  • Przed opalaniem posmaruj twarz i ciało kremem z filtrem UVA.
  • Zawsze korzystaj z okularów ochronnych.
  • Po powrocie z solarium pamiętaj o nałożeniu na skórę kosmetyków nawilżających.

Opalanie w solarium — przeciwwskazania

Przed pierwszą wizytą w solarium należy zapoznać się z listą podstawowych przeciwwskazań. Zbagatelizowanie tej listy może skutkować poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Główne przeciwwskazania do korzystania z solarium to:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także