Solarium - jak korzystać, aby opalanie było bezpieczne?
Korzystanie z solarium jest szybkim sposobem na uzyskanie efektu pięknej, złocistobrązowej opalenizny, ale czy jest ono bezpieczne? Jest to uzależnione od wielu czynników m.in. od sposobu i czasu opalania w solarium. Niemniej jednak zbyt częste korzystanie z łóżek opalających może negatywnie odbijać się na stanie naszej skóry.
Dlaczego opalanie w solarium jest szkodliwe?
Solaria powstały jako alternatywa dla długotrwałego opalania na słońcu w celu uzyskania efektu brązowozłotej opalenizny. W zamierzeniu miały być one bezpieczne, ponieważ używane w nich lampy emitowały jedynie promieniowanie UVA, które niegdyś uważano za w pełni bezpieczne dla skóry. Tymczasem wykazano, że promieniowanie to jest równie niebezpieczne, co promieniowanie UVB i w dużym stężeniu może znacznie przyczyniać się do raka skóry.
Podstawowym skutkiem korzystania z solarium jest przyśpieszenie procesu starzenia się skóry, co w praktyce oznacza powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry. Wynika to z tego, że promienie UVA uszkadzają włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność i gładkość skóry. Oprócz tego promienie te uszkadzają naczynia krwionośne, które odpowiadają m.in. za kondycję włosów i paznokci. Poważnym, chociaż często bagatelizowanym problemem jest rak skóry, w tym głównie czerniak, który uważany jest za jeden z bardziej złośliwych nowotworów.
Bezpieczniejszą opcją jest użycie samoopalaczy i innych kosmetyków brązujących. Znajdziesz je na WP radarOkazji.
Jak korzystać z solarium? Zasady
Szkodliwość opalania w solarium wynika w głównej mierze z emitowanego tam promieniowania słonecznego. Nie oznacza to jednak, że od czasu do czasu nie możemy korzystać z łóżek opalających. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jak korzystać z solarium?
- Korzystaj z zaufanych i renomowanych solariów — jeśli coś budzi twoją wątpliwość pamiętaj, że masz prawo zażądać okazania dokumentów dotyczących serwisowania sprzętu.
- Przed skorzystaniem z solarium sprawdź, czy zostało ono zdezynfekowane.
- Chociaż paski po bieliźnie nie prezentują się zbyt atrakcyjnie, to nie zapomnij o jej założeniu. Jest to umotywowane higieną osobistą i ochroną szczególnie wrażliwych miejsc przed oparzeniem.
- Jeśli korzystasz z solarium po raz pierwszy, nie opalaj się dłużej niż 5 minut.
- Nie korzystaj z solarium codziennie (najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest opalanie w solarium co 3-4 dni).
- Przed opalaniem posmaruj twarz i ciało kremem z filtrem UVA.
- Zawsze korzystaj z okularów ochronnych.
- Po powrocie z solarium pamiętaj o nałożeniu na skórę kosmetyków nawilżających.
Opalanie w solarium — przeciwwskazania
Przed pierwszą wizytą w solarium należy zapoznać się z listą podstawowych przeciwwskazań. Zbagatelizowanie tej listy może skutkować poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Główne przeciwwskazania do korzystania z solarium to:
- bardzo jasna karnacja (fototyp I — celtycki);
- nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne lub uczulenie na słońce;
- stany zapalne, grypa i podwyższoną temperaturę ciała;
- choroby endokrynologiczne i krwionośne;
- ciąża, miesiączka i karmienie piersią;
- stosowanie leków fotouczulających;
- antykoncepcja hormonalna;
- rozszerzone naczynka, trądzik i inne choroby skóry;
- niedawno przebyte operacje i zabiegi kosmetyczne.