Blisko ludziMacierzyństwo a zdrowie kobiety

Macierzyństwo a zdrowie kobiety

Posiadanie dzieci ma wpływ na przyszłe
zdrowie kobiety i ryzyko jej zgonu - twierdzą brytyjscy naukowcy.
Kobiety bezdzietne oraz te, które urodziły piątkę lub więcej
dzieci, zostały matkami jako nastolatki, albo miały małe przerwy
między kolejnymi ciążami, są narażone na większe problemy
zdrowotne i wcześniejszy zgon po 50. roku życia niż ich
rówieśniczki z innych grup.

Macierzyństwo a zdrowie kobiety
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.03.2007 | aktual.: 31.05.2010 16:11

Posiadanie dzieci ma wpływ na przyszłe zdrowie kobiety i ryzyko jej zgonu - twierdzą brytyjscy naukowcy. Kobiety bezdzietne oraz te, które urodziły piątkę lub więcej dzieci, zostały matkami jako nastolatki, albo miały małe przerwy między kolejnymi ciążami, są narażone na większe problemy zdrowotne i wcześniejszy zgon po 50. roku życia niż ich rówieśniczki z innych grup.

Ciąża a zdrowie

Do takich wniosków doszli naukowcy z Centrum Badań Populacyjnych przy Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej, którzy przeanalizowali dane zebrane w trakcie dwóch brytyjskich długoterminowych studiów zdrowotnych i jednego prowadzonego w USA. Dane te dotyczyły osób urodzonych w różnych latach XX wieku.

Analiza wykazała, że zarówno kobiety bezdzietne, jak matki pięciorga lub więcej dzieci miały gorszy stan zdrowia i były narażone na większe ryzyko zgonu po 50. roku życia.

Dziecko przed 21. rokiem życia

Równie niekorzystnie na przyszły stan zdrowia wpływało urodzenie dziecka przed ukończeniem 21. roku życia. W wieku 53 lat kobiety z tej grupy miały większe problemy psychiczne niż inne badane matki. Wyniki te nie miały żadnego związku z warunkami społeczno- ekonomicznymi z okresu dzieciństwa badanych kobiet - podkreślają naukowcy.

Okazało się ponadto, że wyższe ryzyko problemów zdrowotnych i zgonu po 50. roku życia dotyczyło kobiet, które miały zbyt krótkie przerwy między jedną a drugą ciążą - mniejsze niż 18 miesięcy. Co ciekawe, nieco większą śmiertelność stwierdzono też wśród mężów tych kobiet. Być może więc opieka nad małymi dziećmi w podobnym wieku dostarcza rodzicom silnych stresów, tak psychicznych jak i fizjologicznych - spekulują naukowcy.

Idealny wiek a ciąża

Najlepszy stan zdrowia w starszym wieku stwierdzono u kobiet, które urodziły dzieci po 40. roku życia. Ale, zdaniem naukowców, nie oznacza to wcale, że późne rodzenie dzieci wpływa korzystnie na zdrowie kobiet. To raczej te panie, które zachodzą w ciążę po 40-ce i są w stanie urodzić dziecko, mogą po prostu mieć zdrowszy i sprawniejszy organizm niż ich rówieśniczki. "Nasze badania dowodzą, że doświadczenia małżeńskie i rodzicielskie wywierają istotny wpływ na zdrowie w starszym wieku" - komentuje prowadząca badania prof. Emily Grundy. W wielu przypadkach jest on tak samo ważny, jak wpływ czynników społeczno- ekonomicznych. Z najnowszych obserwacji wynika m.in. że - jak wskazywały wcześniejsze prace - długotrwały stabilny związek małżeński daje więcej korzyści zdrowotnych mężczyznom niż kobietom. Małżeństwo może mieć jednak lepszy wpływ na zdrowie kobiet niż się powszechnie wydaje - podkreślają naukowcy. Z ich analiz wynika np., że śmiertelność jest wyższa w grupie kobiet niezamężnych niż wśród mężatek. (PAP)
jjj/ reo/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)