FitnessMam wadę wzroku. Jaki poród wybrać?

Mam wadę wzroku. Jaki poród wybrać?

Mam wadę wzroku. Jaki poród wybrać?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
21.12.2011 14:30, aktualizacja: 25.05.2018 15:05

Zaszłaś w ciążę i często słyszysz, że przy swojej krótkowzroczności podczas porodu grozi ci pogorszenie wzroku. W tej sytuacji lepiej, abyś zapomniała o porodzie naturalnym i zdecydowała się na cesarskie cięcie. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy z wadą wzroku nie możesz urodzić siłami natury?

Zaszłaś w ciążę i często słyszysz, że przy swojej krótkowzroczności podczas porodu grozi ci pogorszenie wzroku. W tej sytuacji lepiej, abyś zapomniała o porodzie naturalnym i zdecydowała się na cesarskie cięcie. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy z wadą wzroku nie możesz urodzić siłami natury?

Na szczęście w większości przypadków są to błędne opinie, które pochodzą sprzed wielu lat, kiedy to znaczne niedowidzenie (około 7 dioptrii) rzeczywiście było wskazaniem do porodu poprzez cesarskie cięcie. Badania sprzed dziesięciu lat jednoznacznie wykazały, że ani ciąża, ani poród naturalny i związany ze skurczami partymi wysiłek fizyczny, nie powodują pogłębienia wady wzroku.

Wprawdzie podczas porodu może dojść do zaburzeń ciśnienia wewnątrzgałkowego i przekrwień naczyniówki, ale zmiany te nie są niebezpieczne, mają charakter krótkotrwały i nie powodują osłabienia wzroku. Krwawe wybroczyny, które mogą wystąpić u każdej rodzącej, ustępują bez śladu po kilku dniach.

Kiedy „cesarka” jest wskazana?

Są jednak przypadki, w których nadal zalecany bywa poród operacyjny. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego są to zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce oka - zaawansowane postaci retinopatii (zmiany chorobowe w tętnicach i żyłach gałki ocznej, w siatkówce i nerwie wzrokowym) oraz odwarstwienie siatkówki.

Jeśli w twoim przypadku występuje ryzyko odwarstwienia siatkówki, a bardzo zależy ci na porodzie naturalnym, możliwe jest przeprowadzenie we wczesnym okresie ciąży zabiegu fotokoagulacji laserowej, który zabezpieczy siatkówkę.

O swojej wadzie wzroku powinnaś porozmawiać z ginekologiem i okulistą, tak jak o przebytych chorobach czy innych schorzeniach przewlekłych. Zespół lekarzy zdecyduje, jaki rodzaj porodu będzie dla ciebie najlepszy. Jeśli okulista uzna, że nie jest wskazany poród siłami natury, poproś go o wydanie opinii na piśmie, którą przedstawisz swemu położnikowi.

Wzrok w ciąży

Podczas ciąży każdej kobiecie mogą się przydarzyć zaburzenia widzenia czy pogorszenie jakości wzroku. Jest to niedogodność przejściowa i nie jest powodem do sprawienia sobie pierwszych okularów, zmiany szkieł czy soczewek na silniejsze. Jej przyczyną są na ogół zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w tym okresie lub obrzmienie rogówki (zamazany obraz). Takie anomalie, jak podwójne widzenie, jaskrawe plamki czy mroczki, powinny cię jednak zaniepokoić i skłonić do szybkiej wizyty u okulisty, mogą bowiem być objawem niebezpiecznego dla ciebie i dziecka zatrucia ciążowego.

Warto tez zrobić badanie wzroku na początku ciąży, a następnie w 30. tygodniu w celu porównania wyników. Obejmuje ono zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, stanu siatkówki i dna oka. Pozwala wykryć schorzenia, o których możesz nie wiedzieć. Dlatego powinna się na nie zdecydować każda ciężarna, nawet jeśli nie miała wcześniej problemów ze wzrokiem. Jeśli masz poważniejsze schorzenia okulistyczne, cierpisz na cukrzycę, masz problemy z ciśnieniem krwi, wizyta u okulisty jest dla ciebie obowiązkowa przynajmniej raz na trymestr.

Jeśli nosisz soczewki, w czasie ciąży może się zdarzyć, że będziesz odczuwała dyskomfort. Oczy mogą cię piec czy łzawić. Nie jest to objaw niepokojący. Wiąże się z występującą podczas ciąży zmianą chemicznego składu łez. Poradź się okulisty, jak temu zaradzić. Być może przepisze ci odpowiednie krople, inne specyfiki lub zaleci czasowa zamianę soczewek na okulary.

Musisz się jednak liczyć z tym, że na czas porodu będziesz musiała wyjąć szkła kontaktowe. Podczas dużego wysiłku soczewki mogą cię uwierać, czego lepiej uniknąć.

(mpi)/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta