Marchew chroni przed rakiem prostaty – poczęstuj nią swojego mężczyznę
Marchewka jest skarbnicą witaminy A, która ma udowodnione działanie antynowotworowe. Naukowcy z Uniwersytetu w York sprawdzili, jak wpływa na komórki raka prostaty. Okazało się, że jest w stanie skutecznie zatrzymać ich rozwój.
Marchewka jest skarbnicą witaminy A, która ma udowodnione działanie antynowotworowe. Tym razem naukowcy z Uniwersytetu w York sprawdzili, jak wpływa na komórki raka prostaty. Okazało się, że jest w stanie skutecznie zatrzymać ich rozwój.
Dieta uważana jest za istotną broń w walce z nowotworami. Amerykański Instytut Onkologiczny podaje, że około 1/3 przypadków raka jest związana z nieprawidłową dietą. Brytyjscy eksperci oceniają ten związek na 60 procent.
Siłą marchewki jest kwas retinowy, metabolit witaminy A. Uczeni zaobserwowali, że pod wpływem jego działania rak się nie rozprzestrzenia na otaczające tkanki. Stąd pojawił się wniosek, aby wspomagać leczenie nowotworu prostaty dietą obfitującą w produkty zawierające witaminę A, czyli np. w marchewkę i zielone warzywa liściaste.
- Podczas badania zauważyliśmy, że specyficzne geny wpływające na nowotworowe komórki macierzyste pod wpływem działania kwasu retinowego ulegają wyłączeniu. Dzięki temu rak przestaje być agresywny - tłumaczy prof. Norman Maitland, autor badań.
Karotenoidy mogą zapobiegać rakowi prostaty. To zaś oznacza, że bogata w nie marchew jest polecana w profilaktyce tej choroby.
Jak odkryli uczeni z Uniwersytetu Zhejiang (prowincji na wschodnim wybrzeżu Chin), regularne jedzenie marchwi jest odwrotnie proporcjonalne do ryzyka zachorowania na nowotwór prostaty.
Różne karotenoidy (alfa i beta-karoten, beta-criptossantina, luteina i likopen) - jak wynika z ostatnich badań - wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, które pomagają zapobiec rozwojowi raka, ale alfa-karoten wydaje się dawać największe właściwości przeciwnowotworowe.
Ustalono, że każde 10 gramów marchwi jedzone codziennie obniża ryzyko zachorowania o około 0,5 proc., a intensywność spadku prawdopodobieństwa rozwoju choroby jest proporcjonalna do zwiększania ilości marchwi w diecie.
Marchew które zawiera duże ilości alfa-karotenu - na 10 gramów w 434 mikrogramów. Więcej dostarcza jedynie dynia - 479 mikrogramów. Składnik ten mają: rzepa, kapusta, sałata i pomidory, choć te ostatnie przede wszystkim mogą się poszczycić dostarczaniem znacznej ilości likopenu, który zresztą także daje efekty antynowotworowe.
Poza marchwią i pomidorami, także inne produkty mogą być pomocne w profilaktyce raka prostaty. Najnowsze badania obejmą migdały, ponieważ są jedynymi orzechami, które posiadają enzym umożliwiający lepsze wchłanianie fitoestrogenów , w tym flawonoidów (m. in. izoflawonów). Flawonoidy to estrogeny roślinne polecane szczególnie kobietom w okresie menopauzy. Związki te znajdują się także w grochu, soczewicy, fasoli, produktach pełnoziarnistych.
Na podstawie dailymail.co.uk/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl